Mobilemenu
Profile

Point Break: Eskisi mi, Yenisi mi?

90’lı yıllardaki versiyonunda gerek hiç düşmeyen temposu gerek Patrick Swayze ve Keanu Reeves’li oyuncu kadrosuyla kült yapımlar arasına girmiş olan Point Break, 2015 teknolojisinin tüm şartlarından yararlanılarak üretilmiş yeni versiyonuyla tekrar aramızda! Tabii bu kez ekipte Swayze ve Reeves yerine yeni isimler var…

1991 yapımı filmde, sörfçü kisvesi altında bir çeteye sızmaya çalışarak, gizli görev yürüten Johnny Utah (Keanu Reeves) ismindeki FBI ajanının başından geçenler anlatılıyordu. Utah’ın, sörfçülerden oluşan sistem karşıtı, banka soyguncusu çetenin felsefesi ile görevinin getirdiği sorumluluklar arasında yaşadığı ikilem özellikle ilk filmde izleyiciye başarılı bir şekilde aktarılmıştı. Tabii bu noktada ilk filmin yönetmeni Kathryn Bigelow’un da hakkını teslim etmeden geçmeyelim.

Filmin 2015 versiyonunda ise Hızlı ve Öfkeli serisinin ilk filminin görüntü yönetmenliğini yapmış olan Ericson Core yönetmen koltuğunda bulunuyor. Başta belirttiğimiz gibi, görsel anlamda filmde 2015 yılının getirdiği bütün nimetlerden faydalanılmış ve bu da ortaya yine görsel anlamda çok etkileyici sahneler çıkmasına sebep olmuş.

Konu, hikayenin ele alınışı ve dostluk ilişkilerinin işlenişine bakıldığında ise yeni versiyon eskisinden biraz daha geri kalmış. İlk filmde Utah ve Bodhi arasında görebildiğimiz o güçlü bağı bu filmde yakalamak biraz daha güç. Ancak yine de dünyaca ünlü atlet ve dublörlerin ortaya koyduğu BASE jump, snowboard, sörf, serbest tırmanış, motokros görüntülerini son model çekim teknikleri ile görebileceğiniz en geniş ekran üzerinde seyrediyor olmak bile tek başına bu filmi izlenebilir kılıyor. Şimdilik aşağıdaki fragmanı bilgisayar, tablet ve mobil ekranda izleyerek en yakın salona gidip gitmeme ve eskisinin mi yoksa yenisinin mi daha iyi olduğu konusundaki nihai kararınızı verebilirsiniz.