Mobilemenu
Profile

6 Yaşında Demirkazık Zirvesine!

6 yaşında ne yapıyor olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Tek başınıza sokakta oyun oynamanız için bile küçük olduğu düşünülen bu yaşta çok daha büyük işler başaran örnekler var; hem de ülkemizde!

Anne ve babası dağcı olan 6 yaşındaki Pelin de bunlardan biri. Niğde'nin Çukurbağ bölgesinde yaşayan Recep İnce ve Zeynep Tantekin İnce'nin kızları olan küçük Pelin, 5.5 saat yürüyüş ve tırmanış sonunda bölgede bulunan Demirkazık Zirvesi'ne yani tam 3 bin 756 metre yüksekliğe çıkmayı başarmış. Anne ve babasıyla başarıyla tamamladığı bu tırmanıştan sonra hiç korkmadığını ve zorlanmadığını belirten Pelin şu açıklamalarda bulunmuş:

"Tırmanış kolaydı. Hiç korkmadım. Zirveye çıktığımda manzara güzeldi, kuş gibi hissettim kendimi. Annemle babamla beraber tekrar tırmanış yapmak istiyorum. En büyük hayalim zebraların olduğu yer Kilimanjaro Dağı’na gitmek!"

Anne Zeynep Tantekin İnce de tırmanışla ilgili olarak şunları söylemiş: "Anne olarak hiç tedirgin olmadım. 3 yaşından beri bizimle her yere geliyor. Biz daha çok kaya tırmanışı yapıyoruz. Çocuğumun dağları, sporu sevmesini istiyoruz. Bilinç olsun istiyoruz. Doğayı koruma, sevme, anlama bir dağın ruhunu anlamasını istiyoruz.

Zirvedeki anı defterine ailesinin resmini çizen Pelin'in, yıllardır tırmanış yapan ve profesyonel dağcı olan babası Recep İnce ise duygularını şu sözlerle aktarmış: "Pelin kendi başına sorun yaşamadan tırmanış yaptı. 2 bin 900 metreden 3 bin 756 metreye çıktık ve yaklaşık 5 buçuk saat sürdü. Pelin çok fazla bir şey anlamadı ama biz çok heyecanlıydık. Onun performansını görünce daha çok gururlandık. Çünkü 6 yaşında pek ne olduğunu anlamadı. 6 yaşında zirve defterine anısını çizdi büyüyünce ne yaptığını anlayacak. ’Ben 6 yaşında zirveye tırmanmışım’ diyecek. Dağlardan inmeyen bir çift olduğumuz ve Pelin’i de bırakacak kimsemiz olmadığı için bizimle tırmanış yaptı. Çok teknik tırmanış olmadığı sürece Pelin’i yanımızda tırmandıracağız. ’Çocuğu çektiniz mi? Kucağınızda mı götürdünüz’ gibi sorular geliyor. Çocuk kendisi yürüyor. Teknik olarak bazı güvenlik önlemlerini alıyoruz, ip kullanmamız gereken yerlerde ip kullanıyoruz, yolda yürür gibi tırmandı. Çok zorluk çıkarmadı bize, hiç korku yaşamadık. Zaten korkan bir çocuğu bir yere götüremezsiniz."

6 yaşında bu yüksekliğe zorlanmadan tırmanan Pelin'i bu hızla giderse çok genç yaşlarda Everest'in zirvesinde görebiliriz!