Mobilemenu
Profile

Gelecek Yavaş Yavaş Geliyor!

Dünyanın en büyük yolcu uçağı, yerden 1200 metre yüksekte, Palm Cumeyra ve Burj Khalifa üzerinde turlarken küçük kanatları ile Yves Rossy - Vince Reffet ikilisinin bu devasa A380’e eşlik etmeye başlaması ortaya inanılmaz görüntüler çıkarttı.

 İzleyenler için inanması güç olan bu tablo jetman’lerden Rossy’ye bile gerçek üstü bir deneyim yaşatmış: “Kafamı yana çevirdiğimde sanki yanımda uçan bir bina vardı!”

1600 metredeki bir helikopterden atlayarak devasa uçağa refakat eden pilotlardan Reffet ise duygularını “Dünyanın en büyük uçağının yanında uçmak büyüleyiciydi. İlk başlarda A380 kadar hızlı uçabileceğimizden emin değildik ancak diğer uçaklarla yaptığımız denemelerde yapabileceğimizi gördük. Uçağın türbülansına kapılmamak için aramızdaki mesafeyi koruduk. Bu rüyayı gerçek kılmak için yardımcı olan herkese teşekkürler!” şeklinde açıkladı.

Bu başarılı girişimden günler sonra başka bir “uçan insan” haberi de kilometrelerce öteden, Amerika Birleşik Devletleri’nden geldi. Kişisel uçuş aletlerinin hayatlarımıza girdiğini göstermek isteyen Avustralyalı girişimci David Mayman, jetpack’ini sırtına taktı ve New York’ta bulunan Özgürlük Heykeli etrafında tur atmaya başladı.

“Jetpack uçurmayı tarif etmek çok zor, bunu şu ana kadar yapmış olan çok az kişi var. Elimden gelenin en iyisini yaptım ve yere indiğimde büyük bir rahatlama hissettim. Bu sadece başlangıç. İnsanlar 10 yılda çok yol katettiğimi söylüyor ancak henüz önümüzdeki 20 yıllık maceranın ilk günündeyiz.”

Mayman’in şirketi  Jetpack Aviation’ın ürettiği JB-9 isimli jetpack’ler 3 bin metre yükselebiliyor, saatte 100 km hıza ulaşabiliyor ve 10 dakika havada kalabiliyor. Yine de işe sırtta jetpack’lerle gidilecek günler için vakit var. Mayman, bu hava araçlarının henüz ticari amaçla satılmadığını ve jetpack’lerin hiç de ucuz olmadıklarını söylüyor. Tabii şimdilik…