Mobilemenu
Profile

Görmeden Zirveye!

2003 yılında ABD'deki Türkler tarafından Türkiye'deki çocuklara eğitim imkanı sağlamak için kurulan Bridge to Türkiye Vakfı (BTF) tarafından desteklenen Türkiye'nin görme engelli ilk dağcısı ve maraton koşucusu Necdet Turhan aynı amaçlar için Avustralya'da zirve yapacak. 

2002 yılında hayata geçirmeye başladığı "Beş Kıtada Beş Maraton Beş Zirve" projesinin son ayağı ve Avustralya'nın en yüksek dağı olan Kosciuszko'ya tırmanış için 27 Şubat - 13 Mart tarihleri arasında bölgede bulunacak olan Turhan, kendisine önerilen ve ilk işi olan telefon santrali tecrübesinden sonra engellilerin de birçok şeyi başarabileceğini ispat etmek için mücadele verme kararı alarak maceralara atılmaya başlamış.

Son tırmanışıyla ODTÜ'de dört görme engelli öğrenciye dörder yıllık burs verileceğini belirten Necdet Turhan başarılarını " 2002 yılında Amerika’ya geldim. İlk kez New York Maratonuna katıldım. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu tarafından görevlendirilmiştim. İlk kez milli oldum. Çok keyifli bir koşuydu. 42 kilometreyi tamamladım. Sonra bir karar aldım. ODTÜ’de dağcılık yapıyordum. New York Maratonunda da koşmuştum. O halde beş kıtada dağa çıkmalıyım. Beş kıtada maraton koşmalıyım diye bir karar aldım kendi kendime. Ondan sonra dağlara gittiğimde engellilerin de başarabileceğini göstermiş oldum" şeklinde özetliyor.

Bizlerden de böyle ilham verici hikayeler çıkıyor olması gurur verici!

Kaynak: amerikaninsesi.com