Mobilemenu
Profile

Hamza Güleç: Hayalleri Gerçek Kılmak

4 yaşında geçirdiği talihsiz kaza sonucunda iki ayağını da kaybeden Hamza Güleç koşma hayalinden vazgeçmeyerek yarışlara sporcu protezlerini kullanarak katılıyor.  Zeytinburnu Belediyesi'nin sağladığı sporcu protezleriyle 10. Uluslararası Zeytinburnu Cumhuriyet Koşusu'na katılan 17 yaşındaki sprinter, 10K kategorisinde dereceye girerek hayallerine ulaşmış oldu.

10 kilometrelik koşuda dereceye giren Güleç, engelliler klasmanında da birinciliği elde etti. Genç sporcu madalyasını aldıktan sonra şu açıklamalarda bulundu:

“Çok mutluyum, sevinçliyim. 10 kilometrelik parkuru başarıyla tamamlayarak hayallerimi gerçekleştirmiş oldum. Bana inanan, destek veren herkese çok teşekkür ederim. İnşallah daha nice koşulara katılırım. Hedefim yurt dışında ülkemi başarıyla temsil etmek. Bunun için sürekli çalışıyorum. Protezlerden önce düşme riskim çok yüksekti. Yeni protezlerimle bu sorunu aştım ancak onlara da adaptasyon sağlamak için zaman gerekliydi. Sıkı bir çalışma programıyla bu süreci de başarıyla geçerek ilk koşuma çıktım ve birinciliğe ulaştım. Hedefim uluslararası platformlarda ülkemi başarıyla temsil etmek. Hatta Oscar Pistorius gibi normal koşulara da çıkmak istiyorum.

Ben protezli koştuğum için ara ara bacaklarımda çok ter birikti. Çok efor sarf ediyorum. O yüzden arada bir oturup, bir yerde değiştirmem, kurulamam gerekiyordu. Koşu boyunca 2-3 dakika ara vermek zorunda kaldım. Hiç pes etmeden ilerlemeye çalıştım. Hatta parkurun uzunluğu konusunda çevremden sık sık uyarılar alıyordum. Dikkat etmem gerektiğini, zorlu bir mesafe olduğunu söylüyorlardı. Ben hedefime odaklanmıştım. 10 kilometreyi bitirmek hep kafamda vardı. Bu çocukluğumun hayaliydi ve 10 kilometreyi bitirdim. Çok heyecanlıyım.”