Mobilemenu
Profile

Hayalleri Gerçek Kılmak: Eşpedal Ankara

Çoğu engelin aslında düşüncede olduğunun kanıtı olan, hayatta kendilerine biçilen rolün dışına çıkarak, kendilerine söylenenin aksine, ulaşabilecekleri gerçek potansiyelin farkına varan kişilerin birçok örneği var hayatta. İşte Eşpedal Derneği de aslında bu amaçla kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana da hem engelli bireylerin bisikletle buluşmasını hem de engelli – engelsiz bireyler arasındaki dostlukların bisiklet üzerinde pekişmesini sağlamış.

İstanbul, İzmir, Bursa, Kayseri, Eskişehir, Denizli gibi birçok şehrimizde faaliyet gösteren bu hareket son olarak da Ankara’ya ulaşmış ve gerek şehir içi, şehir dışı turlar gerek de uluslararası turlarla bilinirliğini her geçen gün biraz daha artırmış. Dernek başkanı Mustafa İşçier ve pilotu Safa İpek'in Gürcistan, Ermenistan turunda bisiklet üzerinde ülke değiştirmelerinin yanında ülke içinde düzenlenen turlarda da kimi engelli bireyler ilk kez kamp yapma gibi farklı tecrübeler de yaşamış.

Peki engelli ve engelsiz kişilerin birlikte bisiklete binebilme eylemi nasıl gerçekleşiyor diye soracak olursanız cevap Eşpedal Ankara Temsilciliği’nden geliyor: “Engelli - engelsiz bireylerin birlikte bisiklet sürüşü tandem adı verilen iki kişilik bisikletlerle mümkün oluyor. Önde pilot (engelsiz sürücü), arkada co-pilot (engelli sürücü) var. Görme engelli ve gören sürücüler, eşit güç kullanarak harekete geçiyorlar. Şu an sürüşlerimizi ağırlıklı olarak görme engelliler ile yapsak da tüzüğümüzde her engelliye açık olduğumuzu belirtiyoruz. Ancak işitme veya daha farklı fiziksel engellilere hitap edebilmemiz için bisikletleri modifiye etmemiz gerekiyor. Bunun için de maalesef henüz maddi imkanımız yok.”

Dernek üyeleri çevreden aldıkları güzel tepkilerden memnun olsalar da ülkemizdeki bisiklet yolu eksikliğinin ve trafikte bisikletlileri görmeyen sürücülerin kendilerini zorladığının da altını çiziyor ve ekliyor: “Bilinç yoksunluğu, bisiklet yolu eksikliğiyle birleşince ortaya bir keşmekeş çıkıyor ve üzülerek söylüyorum ki zararlı çıkan hep biz oluyoruz çünkü bizim kaportamız bedenimiz!”

Ankara Temsilciliği olarak şehirdeki büyük potansiyeli değerlendirmek istediklerinin altını çizen yetkililer: “Engellilerin yaşamları boyunca deneyimlediği zorlukları herkesin fark etmesini istiyoruz. Engellilerin varlığını inkar etmeyen bir Ankara istiyoruz. Sadece bağış yoluyla etkinlik yapabilen bir derneğiz zaman içinde çalışmalarımızla birlikte tandem bisiklet sayımızı da artırmayı düşünüyoruz” diyorlar.

Kendilerine katılmak veya onlara destek vererek, birkaç kişinin de olsa, bu hayatlara iyi yönde etki etmek veya en azından onlardan haberdar olmak isterseniz:

Eşpedal Ankara Facebook sayfası

Eşpedal Ankara Instagram sayfası

Eşpedal Ankara e-mail: espedalankara@gmail.com