Mobilemenu
Profile

Javier Bardem Okyanusun Dibinde!

48 yaşındaki İspanyol oyuncu Javier Bardem, Greenpeace’in Güney Okyanusu’nda 1.8 milyon kilometrekarelik vahşi yaşam alanı ilan edilmesi için başlatılan Antarctic Ocean Sanctuary projesi kapsamında bir deniz aracıyla tam 270 metre derine daldı. Bu maceraya atılmasının nedenini ve yolculukla ilgili düşüncelerini kendi kaleme aldığı bu güzel yazıdan dinleyelim:

“Kafamda bir resim var. Tam olarak anlatabilmem mümkün değil ancak benim bir parçam.

Tenha bir sahilde oturuyorum. Elim kumlara dayanırken meltem mavi-yeşil dalgaları kıyıya çekiyor. İri çakıl taneleri denizde sürükleniyor. Siyah beyaz penguenlerle bir olarak paytak paytak hareket ediyor ve tekrar okyanusun derinliklerine yolculuk ediyorlar. Bu büyülü bir şey. Küçük bir dünyaya açılan bir pencere ve bu pencere ben burayı terk ettikten çok sonra da devam edip gidecek.

 20 yıl sonra bu görüntü hala kalbimde ve aklımda duruyor.

Bu yazıyı muhtemelen telefonunuzdan okuyorsunuz. Veya bir bilgisayar ekranından. Etrafınızdaki dünya donmuş. Bütün odağınız ekran ışığında. Sizi çevreleyen şeylerden ayrılmışsınız.

Ekranlar genelde bizim dünyaya açılan pencerelerimizdir. Onlar sayesinde sonsuz bilgi ve görüntü akıntılarına kapılıp gidiyoruz. Nasıl düşündüğümüzü belirliyor ve tecrübelerimizi şekillendiriyorlar. Bu yüzden asla sosyal medyada yer almıyordum. Aynı zamanda bu nedenle yakın zaman önce sosyal medyaya katıldım.

Şu sıralarda içinden baktığım şey bir ekran değil. Gemide bulunan bir pencere,  yükselen buzlara ve ışıldayan denizlere açılan bir portal gibi.

Antarktika’yı ve onun okyanusunun harikalıklarını direkt olarak tecrübe edebildiğim için şanslıydım. Tıpkı Cape Town Boulder Beach’teki görüntüdeki gibi penguenler suya dalıyor. Büyük balinaları, deniz aslanlarını ve gezegenimizin dibindeki diğer varlıkları görebilirsem  kendimi daha da şanslı addedeceğim. Sanki Madrid’deki evimden bir ömür uzaktaymışım gibi.

Geçen hafta Twitter ve Instagram’a katıldım, kahvaltımla ilgili detayları değil dünyanın sonundaki bu yolculuğu sizlerle paylaşmak için.

Antarktika’da yaşamın inanılmaz çeşitliliğini bunu hiçbir zaman göremeyecek olanların da görmesini hedefledim. Çünkü hepimiz burada olan bitenle biz farkında olmasak bile ilişkiliyiz.

Sosyal medyayı bana katılmanız için kullanmak istiyorum. Sadece bu yolculukta değil dünyanın en büyük vahşi yaşam alanını oluşturma misyonuyla hareket edilen: Antarctic Ocean Sanctuary’de de bana katılmanız için.

Burası mavi bir gezegen. Üçte ikisi denizlerle kaplı ve aldığımız iki nefesten birisinde bulunan oksijeni burası üretiyor. Okyanuslar bütün kıtaların toplamından daha büyük ancak iklim değişimi, kirlilik ve yasak avlanma burayı öldürüyor.

İyi haber ise bu sene Güney Okyanusu’nda dünyanın en büyük koruma alanını yaratma şansımız var. Bu sadece imparator penguenler, mavi balinalar gibi burada yaşayan eşsiz canlıları korumayacak, iklim değişikliğinin en kötü etkilerini okyanustan arındırmaya da yardım edecek. Bu bölge ülkem İspanya’dan yaklaşık üç kat daha büyük olacak.

Bu insanların bundan sonra avlanarak bölgeyi sömüremeyeceği anlamına da geliyor. Proje Antarktik Okyanus Komisyonu’nun ekim ayında yaptığı toplantıda masaya konulacak. Weddell Denizi ve Antarktika Yarımadası çevresindeki bölgeyi kapsayan öneri bölgede baskı altında olan deniz yaşamını korumamızı sağlayacak.

Deniz yaşamını korumanın da ötesinde bilim adamları sağlıklı okyanusların iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınma konusunda ne kadar önemli bir role sahip olduğunu daha yeni yeni anlamaya başladı. Bu süreç kutup bölgeleri için daha önemli.

Kafamda bir resim var. Deniz ve buzların penguen kolonileriyle kaynadığı, suların mavi balinalar için daha güvenli olduğu bir yer hayal ediyorum. İnsanlar olarak nasıl bir etkimizin olabileceğini biliyoruz. Bu vizyonu Antarktika’yı korumak için kullanmalıyız.

Kafanızdaki ve kalbinizdeki resim güçlü bir şeydir. Size benim içimde olanı sunmak istedim…

Javier Bardem