Mobilemenu
Profile

Kelebekler Vadisi'ne 300 Metrelik Atlayış

Fethiye'nin Faralya Mahallesi'nde bulunan dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi'nde 330 metrelik bir BASE atlayışı gerçekleştirildi.

Yamaç paraşütü pilotları Erdal Akkuş, Ali Es ile serbest atlayışçı Cengiz Koçak’ın hazırlıklarını sürdürdüğü “Kelebekler BASE Jump (Serbest Atlayış) Dünya Kupası” için, vadinin kuzey batı yamacında 5 metrelik bir atlayış platformu kuruldu.

26-30 Nisan tarihlerinde düzenlenecek turnuva için hazırlanan platforma, Türkiye'nin ilk hava şehidi olan “Fethi Bey”in adı verildi. Dünyanın en iyi 50 serbest atlayışçısının davet edileceği BASE jump turnuvası için ilk atlayışı Cengiz Koçak gerçekleştirdi. İstanbul'daki Haydarpaşa Camii'nin minaresi ile Ankara'daki Cumhuriyet Kulesi'nden yaptığı atlayışlarla tanınan serbest atlayışçı, 3 saniye serbest düşerek yaklaşık 200 kilometre hıza ulaştı.

Atlayış noktasından 5 saniye serbest düşüş hakkı olduğunu belirten Koçak, turnuvanın dünyada en çok ses getiren şampiyonalardan biri olacağını, ancak sponsor problemleri olduğunu belirtiyor:

"Erzincan'ın Kemaliye İlçesi'ndeki Karanlık Kanyon'da benzer bir organizasyon yapılıyor. Ancak orada olduğu gibi burada da sponsor problemimiz var. Sponsor bulmak için çabalarımız henüz sonuç vermedi. Önümüzde 3 ay var. Sponsorluk görüşmelerine açığız. Gelecek destekler, turnuvayı dünya çapında tanınır hale getirebilir" dedi.

Kaynak: DHA