Mobilemenu
Profile

Kemaliye'de Gelenekselleşen Wingsuit Heyecanı!

Artık gelenekselleşen ve bu yıl 39'uncusu düzenlenen Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenlikleri, Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde "wingsuit" uçuşları ile başladı. Aralarında Brezilya, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Avustralya gibi farklı ülkelerden 18 sporcunun yer aldığı etkinlik ilçe sakinlerinin ve pek çok turist tarafından ilgiyle takip edildi. 

Atlayış noktasından kendilerini boşluğa bırakan sporcular yaklaşık 30 saniye süren ve 200 km/saat hıza ulaştıkları uçuşlarından sonra Fırat Nehri kıyısındaki alana iniş yaptılar. Doğası ve kültürü ile ön plana çıkan Kemaliye'de dünyanın en ekstrem ve tehlikeli sporunu canlı olarak gözlemleme şansı yakalayan izleyiciler büyük heyecan yaşadı. Kemaliye Kültür ve Eğitim Vakfı (KEMAV) yöneticisi ve etkinlik koordinatörü Dr. Feridun Çelikmen yapılan atlayışlarla ve organizasyonlarla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Kemaliye doğa sporlarında özellikle Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı, belediyemiz ve kaymakamlığımızla 15 yıldan beri doğa sporları alanında bir farkındalık yaratmaya çalışıyor. Turizm olgusunun 15 önce ile bugün arasında müthiş bir ivme kandığını görüyoruz ilçemizde. İlçemizde her yıl 10 bine varan il ve ilçelerden de turist gelmekte. Bunu artırmak Kemaliye’yi Erzincan’ın vitrinin de tutmak için ilk kez ülkemizde 'Via Ferrata' (demir merdiven) parkurunu açtık. Aşağı yukarı 700-800 metre irtifaya yükselen bir yol yaptık. Bu yol ile birlikte sporcular için atlayış yapılacak yere yarım saatte ulaşma imkanı sağlanmış oldu. Bugün burada wingsuit konusunda dünya çapında sporcular var. Yeni Zelanda’dan gelen Jullien, İtalyan Marko var. Bunlara önümüzdeki günlerde hedef koyacağız. Hedefin içinden geçecekler. 'Sırat on Fırat' logosundan geçerek atlayışlarını yapacaklar. İnşallah kazasız belasız bu işi bitireceğiz. Amaç doğa sporlarında turizm alanında bir farkındalık yaratmak."