Mobilemenu
Profile

Kızı İçin Evine Tırmanma Duvarı Yapan Baba!

Kayseri’de yaşayan, sualtı arama kurtarma eğitmeni ve Turkuaz Doğa Sporları Dernek Başkanı olan Mehmet Eskitaş, kızlarının dağcılık sporunda ilerleyebilmesi için evinin bir bölümünü tırmanış duvarı için ayırmış.

Henüz 6 yaşındayken babasıyla birlikte 2 bin 510 metrelik Lifos Dağı’na tırmanan 14 yaşındaki Beliz Eskitaş tırmanma sevgisini şu sözlerle anlatıyor: “Biz tırmanmayı çok seviyoruz, onun için evde antrenman tırmanma duvarı yaptık. Kardeşimle birlikte fırsat buldukça çıkıyoruz. Oyun oynayacağım veya telefonla asosyalleşeceğim süreleri tırmanma duvarına çıkarak, farklı yöntemler deneyerek değerlendiriyorum. Hedefim büyüyünce gönüllü arama kurtarmacı olmak ve her doğa sporunu yapabilmek. İleride de milli sporcu olmayı planlıyorum ki bu da arkadaşlarımı örnek olsun. Onları da bu spora teşvik edeyim. Şampiyonalara gidersem ülkemi temsil edeyim."

Kızlarını bu spora yönlendiren ve birlikte dağcılık, yüzme, oryantiring ve kayak yaptıklarını belirten Mehmet Eskitaş ise çocukları dijital ve sanal dünyadan uzaklaştırmak gerektiğinin altını şu sözlerle çiziyor: “Çocukluğumuzda böyle şeyler yoktu. Evde tırmanma duvarları yapmak, bunları oyun ve eğlence haline getirerek çocukları dağcılık sporuna alıştırmak çok önemli şeylerdi. Artık teknolojinin gelişmesiyle bu gibi basit bir tırmanma duvarıyla, zorluk derecelerini farklılaştırarak veya zorlaştırarak onları tırmanmaya alıştırıyoruz. Şu önemli; artık çocukları tablet ve dijital oyunlardan uzaklaştırmak gerekiyor. Çocuklar oyunları unuttular. Her şey dijital üzerine kurulu. Bedensel gelişimleriyle zihinsel gelişimlerini aynı anda sürdüremez hale geldiler. Evdeki böyle bir tırmanma duvarıyla hem ben antrenman yapıyorum hem de kızlarımla birlikte tırmanma imkanı buluyorum.

Bu farkındalığa sahip Mehmet Eskitaş’ı tebrik ediyoruz!