Mobilemenu
Profile

Koş Froome Koş!

İngiliz bisikletçi Chris Froome, Mont Ventoux’taki finish’e 1 kilometre kala seyircilerin yolu daraltması nedeniyle durmak zorunda kalan kamera motosikletinin neden olduğu kazaya karışınca bisikleti kullanılmaz hale geldi. Bu sırada rakipleri Yates ve Quintana tarafından geçilen Froome kendisine uzakta olan takım aracını beklemektense koşmaya karar verdi ve bisiklet yarışı kendisi için kısa bir süreliğine de olsa maratona dönüştü!

Yaklaşık 150-200 metre koştuktan sonra kendisine verilen bisiklette pedal sorunu yaşayan Froome aldığı ikinci bisikletle finish’e ulaşmayı başardı. Kazaya karışan fakat bisikletiyle yola devam edebilen Mollema’nın 1 dakika 40 saniye arkasında finish’e gelen Froome, hakemlerin aldığı özel bir kararla yarışı Mollema ile aynı sürede bitirdiği kararıyla genel klasman liderliğini korudu.

Chris Froome yarıştan sonra “Hakemlerin aldığı karardan memnunum. Bence doğru olan buydu” açıklaması yaparken rakiplerinden Yates de karara “Mayoyu bu şekilde almak istemem. Bunu kötü bir durumda yaşanan kaza sonucunda elde etmektense bacaklarımla kazanmak isterim. Eğer sarı mayo bende olsaydı ben de böyle bir karar beklerdim” şeklinde destek verdi.