Mobilemenu
Profile

Kuzey Kutbu'nda Maraton Koşan İlk Türk Atlet!

Kuzey Kutbu'nda her yıl düzenlenen ve dünyanın en soğuk maratonu olarak anılan FWD North Pole Marathon'da bu yıl tarihte ilk kez bir Türk de yer aldı. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı adına Siirt Pervari'deki öğrencilerin bir yıllık masrafını karşılama amacıyla koşan ve iyi miktarda bir bağış topladıklarını belirten Ahmet Uysal, 55 kişinin katıldığı 42 kilometrelik yarışı 7 saat 47 dakikayla 22'nci sırada bitirdi. 

İnşaat mühendisi olan 44 yaşındaki Ahmet Uysal, Türkiye'ye dönüşte şu açıklamaları yaptı:

"Dünyanın tepesinde her yıl organize edilen bir maraton var. Buna genellikle ekstrem atletler katılıyor. İyi bir antremandan geçerek hayalini kuran herkesin yapabileceği bir şey. Ben 6 ay kadar bir antreman yaptım. Genellikle İstanbul’da 1020 kilometrelik bir antreman yaptım. Çıldır Gölü'nde ve Ardahan’da da koştum. Buz üzerinde koştum.  Maraton 42 kilometre. Koşullar çok zor. Eksi 30 derecede başladık. Yarış bittiğinde eksi 40 dereceydi. Rüzgar faktörünü de katarsak eski 55 derece hissedilen bir sıcaklık vardı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı için koştum. Siirt Pervari’deki öğrencilerin bir yıllık masraflarını karşılamaktı amacım. Bağışçılar çok iyi destekledi. Daha da fazlasını bekliyoruz. Eğitimden güç alıyoruz. Eğitim herkesin hakkı.  Hayallerimizi hedeflerimizi gerçekleştirmek için eğitime ihtiyacımız var. Attığım her adımda Siirt Pervari’deki küçük kardeşlerim bana nefes oldular."

 Kaynak: DHA