Mobilemenu
Profile

Radyoaktif Dalgalarda Sörf!

11 Mart 2011'de Japonya'yı vuran 9.0 şiddetindeki deprem sonucu oluşan tsunami Daiichi nükleer santralini de etkisi altına almış ve tıpkı Çernobil'de olduğu gibi 7. seviye nükleer tehlike oluşturmuştu. 5 yıl boyunca 50 bin işçi santraldeki nükleer sızıntıyı durdurmaya ve "kirlenmiş" toprağı temizlemeye çalışmıştı. Nükleer kirliliğe uğramış olan bölgede o günden beri yaşam yok ve sokaklar aşağıda görebileceğiniz gibi bir hayalet şehri andırıyor...

Tabii bunun yanında bölgedeki radyoaktif sızıntı uyarılarına rağmen bir zamanların meşhur sörf plajı Tairatoyoma'yı boş bırakmayan sporcular da mevcut! Japonya'nın en iyi dalgalarına sahip olduğunu söyledikleri bölgede sörf yapmaya devam eden Japon sörfçüler, bölgeyi "temizlemeye" çalışan işçilere ve "nükleer atık" poşetlerine aldırmadan dalga yakalamaya devam ediyorlar.

"Suya çıkmadan önce güneş kremi sürüyorum ve daha radyasyona yönelik bir şeye rastlamadık. Suda geçirdiğimiz zamanın üzerimizde yaratacağı etkiyi ancak 20 yıl sonra görebileceğiz. Tutkumuz risk faktöründen daha ağır basıyor..."