Mobilemenu
Profile

Robotlar Ekstrem Sporlara da Girmeye Başladı!

Güney Kore'de düzenlenen Kış Olimpiyatları'nın heyecanı sürerken robotlar da kendi aralarında yaptıkları kayak yarışı ile adrenalini daha yukarıya taşıdı! Oyunların düzenlendiği Pyeongchang bölgesine birkaç saat uzaklıkta olan Hoenseong bölgesinde düzenlenen Ski Robot Challenge isimli organizasyonda robotlar 10 bin dolarlık büyük ödülü kazanabilmek için kaydılar!

İnsan sporcular (!) Pyeongchang'daki kötü hava koşullarından dolayı bazı yarışmaların iptal edilmesiyle hayal kırıklığı yaşasalar da robot meslektaşları bu konuda hiçbir problem yaşamadı! Yarışı kazanan TAEKWAN-V takımının bir üyesi olan Lee Sok-min "Alp disiplinindeki yarışların rüzgar koşullarından ötürü yine ertelendiğini duyduk bu çok üzücü burada robotlar bir problem yaşamıyor" açıklamasıyla havasını atarak robotların dayanıklılığının da altını çizdi.

En az 50 santimetre yüksekliğinde olmaları, iki ayak üzerinde durmaları, bağımsız güç kaynağına sahip olmaları, kayak ve baton kullanmaları, eklemlerinin olması gibi şartlarla yarışa katılabilen kayakçı robotlar birbirleriyle kıyasıya bir yarış ortaya koydular. Tabii Güney Kore'de robot olarak ilgi çekenler yalnız kayak yapanlar değildi. Buradan birkaç yüz kilometre ötede Pyeongchang'da bazı türdaşları da Kış Olimpiyatları'nda halı temizleyicisi olarak çalışıyorlardı. Robot da olsan şansın olacak hayatta! 

Robotlararası kayak yarışmasını izlemek için tıklayın.