Mobilemenu
Profile

Sistemin Dışına Çıkıp Kendi Yüzen “Dünyalarını” Kuran Çift

Sizleri Kanada, Britanya Kolumbiyası’ndaki Vancouver Adası’nda yaşayan Wayne Adams ve Catherine King ile tanıştıralım. İkili “Özgürlük Koyu” adını verdikleri kendi adalarını 1992 yılında inşa etmeye başlamış. Günden güne geliştirdikleri bu yüzen dünyalarında şu anda dans stüdyosu, sanat galerisi, ziyaretçiler için minik bir deniz feneri ve 5 adet sera bulunmaktaymış.

Yazları yakınlardaki bir şelaleyi, kışları ise yağmur suyunu kullanarak su sıkıntısını da halletmişler. Enerjilerini ise güneş panellerinden sağlıyorlarmış ancak bunların bozulmasından sonra küçük bir jeneratöre geçiş yapmışlar.

Yaklaşık 25 yıldır burada yaşamakta olan çift meraklı deniz kayakçılarını ve diğer ziyaretçileri onlara sürdürülebilir yaşamın ne demek olduğunu daha iyi anlatabilmek için yüzen dünyalarında misafir de ediyormuş.

Marangoz olan Wayne yaptığı tahta heykelleri satarken Catherine ise müzik, dans, resim ve yazarlıkla ilgileniyormuş. Çift buna ek olarak ise yetiştirdikleri ürünleri satarak ek gelir elde ediyormuş. Ne dersiniz böyle bir yaşam tarzı sizin için ideal mi yoksa toplumdan fazla mı izole?