Mobilemenu
Profile

SUP ile Atlas Okyanusu Geçişi Tamamlandı!

93 gün, 7 bin 400 kilometre ve yaklaşık 2 milyon kürek hareketi. Güney Afrikalı sörfçü Chris Bertish Atlas Okyanusu'nu geçebilmek için giriştiği mücadelenin kısa özeti işte bu. Stand-up paddle (SUP) yani sörf tahtasının biraz daha büyüğü üzerinde kürek çekilerek yapılan bu su sporunu Atlas Okyanusu'nu geçmek için kullanmaya karar veren Bertish, Fas'tan başladığı büyük yolculuğu Antigua ve Barbuda kıyılarında başarıyla sonlandırdı!

Bu süreç içinde tahmin edebileceğiniz gibi büyük zorluklar yaşayan Bertish, 93 gün boyunca donmuş gıdalarla beslenmiş, defalarca köpekbalıklarıyla muhatap olmuş: "Her şeyi gördüm. Görmek istediğiniz veya istemediğiniz hayvanların her türlüsüyle karşılaştım." 

Tabii karşılaştığı tüm zorluklar bununla sınırlı kalmamış. Yol almasını zorlaştıran sert rüzgara rağmen günde 13-15 saat arası kürek çeken Bertish'in ayakları ve board'u neredeyse yolculuk boyunca sualtındaymış: "Neredeyse bütün bu süre içinde sürekli olarak batacağımı düşündüm. Yiyeceklerimin olduğu depo bölümünde toplanan suyu iki haftada bir tahliye etmem gerekti. Bu yemeklerin bozulmasına yol açabilirdi ancak yapmak zorundaydım."

İmkan sınırlarını test etmek ve ülkesindeki çocuklara yardım eden hayır kurumlarına bağış toplamak amacıyla çıktığı bu yolculuk sayesinde 6 milyon dolar toplamayı başaran Bertish sonuçtan gayet memnun: "Bunun yapacağı etkiyi düşününce okyanusta geçirdiğim her bir gün için değerdi diyorum."