Mobilemenu
Profile

Ünlü Dağcı Ueli Steck Hayatını Kaybetti

Dünyanın sayılı dağcılarından biri olarak görülen İsviçreli Ueli Steck daha önce tırmanmış olduğu Everest’e, tarihte yalnızca bir kez başarıyla tamamlanmış olan Lhotse Tepesi üzerinden ulaşmak üzerine çalışmalar yapıyordu. Bunun “yapılacaklar listesindeki” bir macera değil fiziksel mücadele üzerine bir deneme olduğunu belirten Steck tırmanışla ilgili olarak şunu söylüyordu: “Benim için başarısızlık: Ölmek ve eve dönememek olur.”

Nuptse Dağı’nda aklimatizasyon tırmanışı yaptığı sırada yaşadığı kazada yaklaşık 1 kilometrelik düşüş yaşayan Steck’in bedeni bulunduğu yerden helikopterle alınarak Katmandu’ya götürüldü.

2007 yılında Annapurna’da yaşadığı kaza sonucunda bir ölüm tehlikesi atlatan Steck, 2013 yılında tırmanışı tekrar deneyerek dağın güney yüzünü solo tırmanışla geçen ilk kişi olmayı başarmış ve dağcılığın Oscar’ı olarak görülen Piolet d’Or ödülünü almıştı. 2012 yılında oksijen desteği olmadan Everest’e çıkmış, 62 gün içinde İsviçre Alpleri’nde bulunan 4 bin metreden yüksek 82 tepenin hepsine başarıyla tırmanmıştı. 2012 yılında verdiği bir röportajda eşine söz verdiği için solo tırmanışlarının sayısını azaltacağını söyleyen İsviçreli dağcı kariyerinde pek çok rekoru alt üst etmişti…