Mobilemenu
Profile

Gökyüzünde Wakeboard Yapmak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ekstrem spor türleri de giderek çeşitlenerek, hayal gücünün sınırlarını zorlayan seviyelere yaklaşıyor. Alabama merkezli havacılık şirketi Wyp Aviation’ın kurucusu Aaron Wypyszynski de bu nimetlerden faydalanarak “wingboarding” isimli yeni bir ekstrem spor icat etti. Wingboarding’i basitçe; sporcunun bir çeşit halatla bağlı olduğu uçak arkasında, havada wakeboard yapma eylemi olarak anlatabiliriz. Peki, bu fikir Aaron’ın aklına nereden geldi dersiniz? Tabii ki Disney’in animasyon serisi TaleSpin’de uçak arkasında bulut sörfü yapan Kit Cloudkicker karakterinden!

Wingboarding nasıl yapılır?

Board’cu ve wingboard uçağa 3 metrelik bir halatla bağlanır. Sporcu bu çatallaşan halatı, tıpkı wakeboard’daki gibi, bir bar yardımıyla tutar. Aynı halat sporcunun altındaki wingboard’a da bağlıdır. Sporcunun ayakları tıpkı snowboard’da olduğu gibi wingboard’a bağlanır ve 160 km/saat gibi yüksek hızlara ulaşıldığı zaman sporcunun maruz kalacağı etkinin azalması sağlanır.

Aaron’ın en çok zorlandığı konu board’cunun wingboarding yapmaya nasıl başlayacağı olmuş. İlk etapta, sporcuların uçağa binip havalandıktan sonra dışarı atlamaları planlanmış ancak denge problemleri nedeniyle bundan vazgeçilmiş. Daha sonra wingboard’a iniş takımları eklenmiş ve bu sorun da çözülmüş. İniş de, daha riskli olsa da, tıpkı kalkış gibi uçağın arkasına bağlıyken veya havadayken uçakla bağı kopararak, yeryüzüne paraşütle dönmek suretiyle gerçekleştirilebiliyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi wingboard’un üzerinde hala biraz daha çalışılması gerek. Wypyszynski her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde wingboard’un 2016 yılının sonlarına doğru tam anlamıyla hazır olacağını belirtiyor. O güne kadar test videolarıyla idare edelim…