Mobilemenu
Profile

Türkiye’nin En İyi 6 Dalış Yeri

Yaz geldiğine göre artık spor alanları da karadan denize taşınmaya başlayabilir. Sualtının gizemli ve hayran olunası dünyasının kapılarını aralamamız için artık tüm şartlar müsait. Ülkemiz dalış yapmak için sınırsız olanaklar vadediyor. Biz de size yol gösterebilecek altı özel noktayı belirledik.

Akvaryum Koyu - Fethiye

Fethiye dalışçıların sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Bunda hem muazzam sualtı zenginlikleri hem de her seviyedeki dalış meraklısına hitap eden noktaları en büyük etken.

Akvaryum Koyu ise hem dünyadan hem de ülkemizden birçok insanın en çok ziyaret ettiği dalış nokralarından biri. İster amatör olun, ister profesyonel, bu koyda herkesin görebileceği harika şeyler var.

Özellikle ahtapot, orfoz, deniz tavşanı gibi canlılar karşınıza sıklıkla çıkabilir. Çok değil 20 metre bile derine inseniz sizi bambaşka ve harika bir dünya bekliyor olacak.

Değirmendere - Gölcük

Özellikle İstanbul’da hayatını sürdürenler ve hafta sonunda bir dalış macerası yaşamak için yakın yerler arayanlar için Değirmendere harika olanaklar sunuyor.

İstanbul’a 100 kilometre mesafedeki bölgede tek bir dalışta birbirinden harika canlılarla karşılaşmanız mümkün. Üstelik hangi seviyede olursanız olun, sualtının en harika canlıları sizi epey sığ sularda bekliyor olacak. Deniz atları, deniz tavşanları, örümcek yengeçleri ve dahası… Bir anda kendinizi başka bir dünyada bulmaya hazır olun ve kendinizi sulara bırakın deriz.

Deli Mehmet - Ayvalık

Ayvalık’ta bulunan Deli Mehmet koyunun dünyaca ünlü olmasını sağlayan bir özelliği var: Kırmızı mercanlar.

Ayvalık aslında neredeyse tüm koylarıyla dalış için sıklıkla tercih edilen bir yer. Ama çok özel bir noktada, Kız Adası’na 200 metre mesafede biraz sapa bir yerde bulunan Deli Mehmet dalış yeri bir kere dalanın bir daha unutamayacağı bir manzara vadediyor.

70 metreye kadar inen iki ayrı dalış noktasında Türkiye’nin en yoğun kırmızı mercan popülasyonuna ev sahipliği yapan bölgede ayrıca müren ya da gelincik balığı gibi canlılarla da karşılaşmanız mümkün.

Flying Fish - Kaş

Flying Fish ya da diğer adıyla Uçan Balık Koyu sualtı canlılarının yanı sıra tarihi bir batık nedeniyle de dalışçıların sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biri.

Yunanistan’a bağlı Meis Adası’nın karşısında yer alan reef ilk metrelerinde canlılara ev sahipliği yaparken 55 metre derine indiğinizde ise İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma üç motorlu bir İtalyan uçağına rastlayabiliyorsunuz.

Kısacası hem sualtı canlı popülasyonunun en güzel örneklerine hem de tarihi bir batığa tanık olmak istiyorsanız yolunuzu Kaş’a düşürün deriz.

Fener Adası - Çeşme

Ülkemizde yaz tatili için en çok tercih edilen yerlerin başında hiç kuşkusuz Çeşme geliyor.

Çeşme yakınlarındaki Fener Adası ise hem yaz tatili hem de bir sualtı macerası yaşamak isteyenler için müthiş olanaklar sunuyor. Sünger ve mercanların yanı sıra bir ihtimal fokla karşılaşma şansınız bile var.

Atabol Kayalıkları - Bozburun

Eğer hem huzur dolu bir gezi hem de şahane bir dalış macerası yaşamak istiyorsanız ülkemizde ziyaret etmeniz gereken ilk yerlerden biri Bozburun. Yarımadanın batı ucundaki Atabol kayalıkları sadece tekneyle ulaşılan bir yer olsa da buna değiyor. Bölgeye giden dalış gezi tekneleri sayesinde ulaşım oldukça rahat. Sualtında ise sizi orfozlar, deniz tavşanları ve dahası, muazzam zenginlikte bir biyoçeşitllilik bekliyor.