Mobilemenu
Profile

10 İlginç Kayak Teleferiği

Karla kaplı dağların yüzlerce metre üzerinde, bazen sadece bir sandalyede yol almak... Epey ürkütücü ve tam bir adrenalin bombası. Kar teleferiği kayakçılar için çok keyifli bir araç. Dünyada bu alanda isim yapmış pek çok tesis ve ilginç teleferik mevcut. Geceleri ışıklarla donatılanlarından, sadece bir oturaktan ibaret olanına kadar dikkat çeken kay teleferiklerini listeledik.

1- Vanoise Express teleferiği, La Plagne - Les Arcs, Fransa

200 kişi kapasiteli ve çift katlı bu teleferik 2003'te açıldı. La Plagne'daki dinlenme tesisleri ile Les Arcs'ı birbirine bağlayan araç, vadiyi sadece dört dakikada geçiyor ve en yüksek noktasıyla yer arasındaki uzaklık 380m.

2- Imperial Express chair, Breckenridge - Colorado, ABD

'SuperChair' olarak adlandırılan bu teleferik, Kuzey Amerika'nın en yükseği ve dünyanın en hızlı sandalyesi! 2005'te yapılan teleferik, snowboardcular ve kayakçıları üç dakikadan daha kısa bir sürede neredeyse 4 bin metreye kadar çıkarıyor ve sadece tırmanışla görülebilecek 400 dönümlük bir manzarayı önlerine seriyor.

3- Roca Jack Kayak Teleferiği, Portillo, Şili

'Mancınık' olarak da bilinen bu beş kişilik araç, teleferik koltukları olan kocaman bir t-bar'ı andırıyor. Çıkış bu teleferik sayesinde kolay ama asıl mesele buradan inmekte; pist epey zor olduğu için genellikle komik düşüşler yaşanıyor.

4- Peak 2 Peak gondola - Whistler, Kanada

Yapımı neredeyse iki yıl süren Peak 2 Peak vagonları, Kanada'daki Whistler ve Blackcomb dağlarını birleştiriyor. Yerden 436m yükseklikle dünyadaki en yüksek teleferik ünvanına sahip. Altları camdan olan 28 vagon, Fitzsimmons Vadisi manzarasını sunuyor.

5- Galzigbahn - St Anton, Avusturya

St Anton'daki Galzigbahn Funiteli adeta bir dönmedolap gibi. 28 vagondan birine binip tepeye çıkarak dağı tırmanıyorsunuz. Geceleri ışıklandırılan araç, teleferikten çok bir modern sanat galerisine benziyor!

6- l’Aiguille du Midi - Chamonix, Fransa

Chamomix'teki bu ikiz teleferikler 1950 ve 1955'te yapıldı, ama 1990'da tekrar elden geçti. Yolcular, teleferikle çıkılan en ekstrem bölgelerden birine fırlatılıyor ve 20 dakikalık bir teleferik yolculuğuyla, 2482 metrede Fransa'dan İtalya ve İsviçre'ye kadar geniş bir manzaraya sahip oluyorlar. Buradaki 'Step Into The Void' 2013'te açıldı. 3842 metrede, cam birkutunun içinde ayaklarınızın altındaki sonsuz gibi görünen boşluğu seyredebiliyorsunuz -yükseklik korkusu olanlara önerilmez! 

7- Titlis Rotair Gondola - Engelberg, İsviçre

The Titlis Rotair teleferiğinin tabanı 360 derece dönerek yolcularına, dağların ve kayalıkların panaromik bir görüntüsünü sunuyor. Yolcular, Stand'daki (2,430m) dağın yüksekliklerinden Klein Titlis'e (3,020m) beş dakika içinde, pist dışının harika bir manzarası eşliğinde ulaştırılıyor.

8- Single Chair, Mad River Glen - Vermont, ABD

Dünyada az sayıda kalan telesiyejlerden biri olan Single Chair'deki sandalyeler sanki sert bir rüzgarla uçuverecekmiş gibi! 1948'de inşa edilen ve 2007'de yenilenen yapı, tesisin en meşhur özelliklerinden biri. Hatta yerel bira şirketi Magic Hat tarafından adına yapılmış bir bira bile mevcut!

9- Hirafu Tepesi Telesiyeji - Niseko, Japan

Az sayıdaki telesiyejlerden biri de Niseko, Japonya'da. Bu telesiyejin ne güvenlik çubuğu ne de sırt desteği var. Ancak Japonya'nın en kuzeyindeki ada olan Hokkaido'da yaşanacak bir tecrübenin eşi benzeri olmayacaktır. Kışın hemen her gün kar yağan bölgede kar kalınlığı ortalama 15,11 metreyi buluyor. Japonlar genellikle pisti takip ettikleri için etraftaki kar dokunulmamış bir halde uzanıyor.

10- The Gondola - Gulmarg, Hindistan

Küçük ve izole bir köy olan Gulmarg, Hindistan'ın kuzeyindeki Jammu ve Himalayalar'ın batı sınırındaki Kashmir ile eyaletin başkenti Srinagar'a 56km uzaklıkta. Pakistan sınırına yakın olan bölgede sürekli asker bulunuyor. Bunları bir kenara bırakırsak, Gulmarg dünyanın en yüksek vagonlarına sahip. 2005'te faaliyete geçen teleferik, 4 bin metreye kadar çıkarak 220 metrelik bir inişe imkan tanıyor.