Mobilemenu
Profile

10 Parmağında 100 Marifet Var

Birden fazla spor ya da alan üzerine çalışıp başarı elde eden insanlarla zaman zaman karşılaştığınız olmuştur. Çiçek Güney ise başarı hikâyeleri ile bu örneklerin birkaç adım ötesine ulaşmış görünüyor. Profesyonel olarak sürdürdüğü snowboard ve ralli sporlarında büyük başarılara imza atan Güney; wakeboard, squash, monoski gibi sporlarda da Türkiye şampiyonlukları ve derecelerine sahip. Tüm bunlar yetmezmiş gibi son zamanlarda iş hayatına atılan Güney, Fransız bir kozmetik markasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Tenis, golf, dağcılık, kayak, sualtı sporları gibi sporlarla da uğraşmış olan bu başarılı kadına “10 parmağında 10 marifet var” demek biraz yetersiz kalmıyor mu sizce de?

1981 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Çiçek Güney, İktisat-İşletme ve Siyaset Bilimi bölümlerinden derece ile mezun oldu. Dört dil konuşabilen başarılı sporcu, 11 yaşından beri snowboard, 2007 yılından beri de ralli yapıyor. Dönem dönem otomobil sporları üzerine televizyon programları sunan ve köşe yazarlığı yapan Çiçek Güney, ilklerle ve rekorlarla dolu kariyerini Bursa Büyükşehir Belediyesi Spor snowboard takımında sürdürüyor.

Kış sporlarına henüz 4 yaşındayken, kayakla  başlayan Çiçek Güney, 11 yaşında snowboard tahtasına çıkar ve başarılarla dolu bir kariyere "Merhaba" der. 11 kez Türkiye Snowboard Şampiyonu olan milli sporcu, 3 kez de Üniversiteler Arası Türkiye Şampiyonluğu yaşar. 2004’deki Üniversitelerarası Şampiyona'da en iyi dereceyi (erkek kategorisi dahil) elde eder ve pist rekoru kırar. İki kez Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları'na katılır. Avusturya’da 25'incilik Çin’de ise 21'incilik elde eder. 2010 yılındaki Türkiye Şampiyonası'nda yeniden pist rekoru kırar. Aynı yıl Uluslararası Palandöken Kupası'nda birinci olur. Böylece uluslararası bir organizasyonda şampiyon olan tek Türk snowboard sporcusu olur. Bunların dışında pek çok ulusal ve uluslararası şampiyonada boy gösterir ve önemli dereceler elde ederek ülkemizi en iyi şekilde temsil eder. Ne kariyer ama!

Çiçek Güney’in ralli kariyeri de en az snowboard kadar başarılarla dolu. 17 yaşında tanıştığı Burcu Çetinkaya ile birlikte 2007 yılında otomobilin sağ koltuğunda co-pilot olarak başlayan kariyerini bugünlerde pilot koltuğunda sürdürüyor. Çetinkaya-Güney ikilisinin kazandığı başarılar şöyle:

-3 kez bayanlar Türkiye Şampiyonluğu

-N3 ve Fiesta Cup’ta birinciliği

-Fiesta Sporting Trophy International ikinciliği

-2009 Sınıf A birinciliği

-Kıtalararası Ralli Şampiyonası’nda tüm sezona katılan ve puan alan tek Türk ve kadın ekip

-Orta Doğu Ralli Şampiyonası birinciliği

Bu görkemli kariyerin sonrasında 2013 yılında yaşadığı sakatlık sonucu ralliye ara vermek zorunda kalan Güney, dönüşünü yine bir birincilikle yaptı. Kuvvet Erim’le beraber Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Sınıf 5 birincisi olan Çiçek Güney, snowboard’da olduğu gibi rallide de milli sporcu unvanına sahip. Anlaşılan o ki; o başarmaya biz de onu takdir ve hayranlıkla takip etmeye devam edeceğiz.