Mobilemenu
Profile

10 Zararlı Koşucu Alışkanlığı ve Kurtulma Yolları

1- Her daim kendi yarışını koşmamak

Yarış başlar ve bir grup hızla öne doğru fırlar hatta fırlamaz resmen uçar! Siz siz olun kendi temponuzu kendiniz belirleyin böylece yarı yolda su kaynatmamış olursunuz.

2- Koşu malzemelerini önceden denememek

Yarış vakti geldiğinde yatak üzerinde fotoğraflanan, sosyal medyada paylaşılan malzemelerin bir kısmı henüz hiç denenmemiştir. Durum böyle olunca tecrübesi yarışta edinilir ve yarışları kimi zaman pişik kimi zaman da “Bir daha böyle yaparsam!” sözleriyle tamamlarız. Tüm malzemeyi yarış öncesinde antrenmanlarda denemek en doğru adımlardan biridir.

3- “En yakınlarımızın kullandığı her zaman iyidir.”

Başkasına iyi olan malzeme size de iyi olacak diye bir kural yok. Zaman zaman ikiz kardeşlerin bile farklı zevkleri veya farklı beklentileri olabiliyor. Dolayısıyla kendimize uygun olan malzemeyi çevredekilerden görüp seçmek yerine deneyimleyip tercih etmek daha isabetli olur.

4- “Zaten kısa koşacağım, yanıma bir şey almama gerek yok.”

Böyle düşünseniz bile koşuya başladığınız andan itibaren sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Koşu esnasında uzun zamandır görmediğiniz arkadaşınıza takılabilir, yalnız olsanız da kendinizi iyi hissederek planladığınızdan daha uzun koşabilirsiniz. Yanınıza alacağınız malzemeyi opsiyonlu olarak almalı ve tedbirli olmalısınız.

 5- Dinlenmemek

Sporda iyi performansın önemli yapı taşlarından bir tanesi de dinlenmektir. İyi antrenmanın yanında verimli dinlenmek, yeniden şarj olmak ve sonrasında antrenmanlara devam etmek önemlidir. Geç uyumak, geç uyanmak, zaman kaybı, sabah güneşinde spor yapamamak ve sonrasında duyulan pişmanlık. Süreç bu şekilde işler. Bu yüzden: Erken kalkan daha fazla mil koşar!

6- Sağlığın değeri

Sanki hiç hasta olmayacakmış ve hiç durmayacakmış gibi yaşarız ancak makine gibi işleyen bünyeler bile dinlenme ihtiyacı ve check-up ister. Kontrollü bir şekilde spor yapmak, öncesinde ve sonrasında gerekli hareketleri yaptıktan sonra spora başlamak hayatınızı uzun kılar. Antrenmana harcadığınız vakit kadar olmasa da koşu sonrası için de hatırı sayılır bir süre ayırmalısınız.

7- Koşu bandı mı dışarısı mı?

Vakit yokluğundan sıkılıyor ve koşunuzu sadece kısa sureli olarak spor salonunda bantta ter dökerek ilerletiyorsunuz. Haftada birkaç gün de dışarıda doğal koşullarda koşmayı deneyin. Bu sayede bant ile doğal koşu parkuru arasında ne kadar fark olduğunu göreceksiniz.

8- Tek başına koşuya çıkarken mutlaka haber ver

Spora çıkarken gideceğiniz yerin ne kadar yakın olduğu önemli değildir. Önemli olan yalnız dahi çıksanız dışarıda olduğunuzu bir yakınınıza iletmeniz.

9- Trafiğin yoğun olduğu yerlerde yüksek sesli müzikle koşmak

İster trafiğin ters yönünde ister doğru yönünde koşun, araç şoförüyle göz temasını mutlaka koruyun. Yüksek sesle müzik dinliyorsanız dışarıyla olan iletişiminiz de tehlikeye girmiştir. Özellikle tek başına spor yaparken bu konuya çok dikkat edin. “Müziksiz yapamam” diyorsanız sakin yerlerde dinleyerek hem kendinizi hem de yaya ve sürücüleri güvende tutacaksınız…

10- Sadece günün belli saatlerinde koşmak

İdeal vakitleriniz: Sabah erken ya da iş çıkış saatleri olabilir ancak yarışmalarda hava ya da koşu saatiniz her daim bu zaman aralıklarına denk gelmeyebilir. Bünyenizi hafta içi olmasa da hafta sonları günün farklı saatlerinde spor yapmaya, koşmaya alıştırırsanız yarışlarda yaşanabilecek bu durumlar sürpriz olmaktan çıkar.