Mobilemenu
Profile

100 Yaşındaki Kayak Tutkunuyla Tanışın

Kayak yapmayı seven birçok insan bulabiliriz. Hatta bunu tutku haline getiren ve hayatının değişmez bir parçası yapan insanlar da karşılaşabiliriz. Ama hem 100 yaşından gün almış hem kayak yapmayı hayatının vazgeçilmez bir parçası haline getiren bir insan bulmamız pek kolay değildir. Şimdi sıkı durun, böyle bir insan var! Utah’ta yaşıyor ve neredeyse kışın her günü kayak yapıyor. Evet, sizi George Jedenoff ile tanıştırıyoruz...

George tam olarak 1960 yılında kayak yapmaya başlamış. Yani 43 yaşında. Aslında hikayesi baştan ilginç çünkü normalde kayak yapmaya çok daha genç yaşta başlanır. Hatta birçok kişi 20-30 yaş aralığında kayak yapmaya başlar ve daha sonra günlük hayatın hengamesi içinde bu uğraştan vazgeçer. Bazıları ise kış tatilinden kış tatiline eline kayak sopalarını alan sen ben gibi insanlardır. Ama George bizim gibi bir insan değil. “Eğer sevdiğin şeyi yapıyorsan kaç yaşında olduğunun hiç önemi yok,” diyor ve kendisi de bunun yaşayan bir kanıtı olarak bize gülümsüyor."

Çektiği videolar ile popülerleşen ve “kayak dede” lakabı takılan George şu an kayak dünyasının en ilham verici karakteri olarak birçok profesyonel ve amatör tarafından selamlanıyor.

“Bir şeyler için 'yıllar önce yapabilirdim' demeyin.  Hemen şimdi o yapamayacağınızı düşündüğünüz şey her ne ise onun için uğraşın. Çok fazla insan hemen vazgeçer ve benden geçti diye düşünür.  Eğer ben de öyle düşünseydim 43 yaşında kayak yapmaya başlamaz ve geri kalan 57 harika yıldan mahrum kalırdım.”

Yukarıdaki sözlerden George’un kayak tutkusunu daha net anlayabiliyoruz, aynı zamanda filozof mertebesindeki karakterini de. Neden ilham verici bir insan olduğunu yaptıkları kadar bu sözleri de kanıtlıyor bir bakıma.  Geçtiğimiz 57 yılını evine de yakın Wasatch’ta bol bol kayak yaparak geçiren George, kayak yapmanın “süslü bir tatlı yemek” gibi olduğunu söylüyor.

“Beyninizin daha dinç çalışmasını sağlayan soğuk ve taze havada olmak bile başlı başına bir zevk. Kayak –ya da tutkunuz her ne ise- yapabileceğiniz harika şeyleri yansıtmak için bir şans.  Bu durum başkalarıyla da paylaşılınca hayatınıza çok şey katıyor ve sizin insanlarda iyi hatırlanacak şeyler bırakmanızı sağlıyor. İnsan bu hayatta başka ne ister ki? “

George’un aynı zamanda filozof gibi olduğunu söylemiştik değil mi? Tutkusu hiç eskimeyen ve “keşke her gün kayak yapabilsem” diyecek kadar 43 yaşında tanıştığı spordan hala keyif alan George iki sopa üstündeki en yaşlı ve en popüler isim olmayı sürdürüyor.

Kendisine Macaristan’da yaşayan ve 106 yaşında olmasına rağmen hala kayak yapan Lou Batori’den söz edildiğinde bile hiç kıskanmadan “onu tanımak ve sohbet etmek isterim, bu işin en yaşlısı olmak gibi bir derdim yok, aksine bu tutkuya sahip ve benden daha yaşlı biriyle tanışmayı da çok isterim, hem 100 olmama da birkaç hafta daha var, yani ben daha gencim zaten” diyor George gülerek.

George için Ski Utah adlı dernek 95 yaşından beri her yıl özel bir video çekiyor. O da her yıl gülümseyerek önceki yılda neler yaptığını nasıl kaydığını anlatıyor. Umarız daha uzun üre boyunca o videolardan her yıl bir tane daha çeker ve insanlara ilham vermeye devam eder.