Mobilemenu
Profile

2016 Fransa Turu Fantezileri

İlnur Zakarin Her Yokuşta Boy Gösterecek

Katusha’nın 1989 doğumlu yokuşçusu özellikle İtalya Turu’nda hemen yokuşta atak yapmış, atakları kovalamış, gönüllerin şampiyonu olsa da bir şey kazanamamış, üstelik kötü bir kaza geçirip eve erken dönmüştü! Ama Tur takipçileri böyle adamları pek sever; neyse ki Rus bisikletçi iyileşti ve Fransa Turu’nda da boy gösterecek. Hedefi muhtemelen Dağların Kralı unvanını ele geçirip kırmızı beyaz puantiyeli mayoya sahip olmak. Tabii Froome, Rafael Mayka, Wilco Kelderman, Pierre Roland gibi isimler izin verirse.

Peter Sagan Tek Teker Sürecek

Yeşil mayoyu kazanmanın yolunu herkes biliyor. Hayır, sprint etaplarını kazanmak yeterli değil; mesele tırmanışların da olduğu geçiş etaplarındaki sprint puanlarını toplamaktan geçer. Marcel Kittel istediği kadar yırtınsın o etaplarda nal topladıkça puanları Peter Sagan gibiler alacak. Slovak yıldızın Kittel’den bir başka artısı da yaptığı şovlar elbet. Kimi zaman start’ı geçince, kimi zaman da toplanacak puan kalmayınca onun tek teker üzerinde gidişini izleyeceğimiz garanti. Hmmm, işlerin kızıştığı günlerde, 18 Temmuz’daki 16’ncı etapta olur mu dersiniz?

Mont Ventoux’da Silahlar Çekilecek

Chris Froome, 2013’teki Tur’da Alberto Contador’u Mont Ventoux’da silkelemiş, peşine takılan genç Kolombiyalı Nairo Quintana’yı (Adam daha yeni 26 yaşına girdi!) son iki kilometrede dökmüş ve zirveye tek başına çıkarak imparatorluğunu ilan etmişti. Üstelik Kolombiyalı finish’e vardığında fenalık geçirmiş, bisikletinden zor inip, yere yatmak zorunda kalmıştı. Şimdi hesap vakti geldi çattı! 14 Temmuz’daki 12’nci etap yine bu rüzgarlı tepede bitecek. Quintana geçen yıl Alp d’Huez’de Froome’a fark atarak artık o “Bir köşeye atılan fakir genç” olmadığını ilan etmişti! Tur’un henüz ortalarındaki bu dev kapışmada fırtınalar kopacağına ve Kolombiyalının damga vurmaya çalışacağına emin olabilirsiniz.

Cancellara Eve Gözyaşlarıyla Dönecek

Bildiğiniz gibi bisikletin Spartacus’ü Fabian Cancellara son profesyonel yılını geçiriyor. Doğrusu İsviçrelinin bu son turu istediği parlaklıkta gitmiyor. Zira önce Ronde’de, ardında da düştüğü Paris-Robuaix’de gerilerde kaldı; üstelik ülkesi İsviçre Turu’nun zamana karşı etabında üçüncü olabildi. Fransa Turu’nda işi çok zor görünüyor. 15 Temmuz’daki 37.5 kilometrelik zamana karşı etabında başta Tony Martin olmak üzere yeni nesil onu tepelemeye çalışacak. Tur favorilerinden Chris Froome ve Alberto Contador’un da bu yönde başarılı olduğu aşikar. Üstelik Tur’un 21 Temmuz’daki ikinci zamana karşı etabı bu sefer yokuş yukarı gidiyor. Hal böyle olunca kendini bu dalda geliştiren Nairo Quintana bile İsviçreli’ye pabuç bırakmayabilir. Kısacası, üzgünüz Fabian!

Voeckler Yine Şaklabanlığını Yapacak!

Bugüne kadar iki ayrı Tur’da tam 18 gün sarı mayoyu taşısa da hiçbir zaman kazanacağı düşünülmedi. Hayır, ciddiye alınmadığından değil. Ya da durun, belki de öyledir! Zira kameralar hep onun üzerindeydi; bu adam her an dilini çıkarabilir veya suratını şekilden şekle sokabilir… Yarışı izleyen herkesi eğlendirmeyi görev bilen Thomas Voeckler, mimikleriyle “Jandarma” serisiyle tanınan efsanevi Fransız komedyen Luis de Funes’e benzetilir oldu. Voeckler her daim kaçışların aranan adamıydı. Kimi zaman tek başına bastı gitti, kimi zaman küçük bir grubun abisiydi. Bu sene onu Tur’da göreceğimize göre mutlaka bizi eğlendirecek bir şeyler yapacaktır.

Fransızların Eli Yine Boş Kalacak

Thibaut Pinot, Romain Bardet, Pierre Roland, Julian Alaphilipe hep Fransızları “Bu sene o sene” ve “Bu adam o adam” diye sayıkladıkları, Fransa Turu’u kazanacağına inanılan Fransız bisikletçiler. Her sene bu “onur” bir gencin üzerine yükleniyor. Fransızların, Bernard Hinault’un 1985’teki zaferinden beri olan bekleyişi Godot’yu beklemeye döndü. Bu 31 yılda neler olmadı ki? Laurent Fignon, 8 saniyeyle Tur’u Greg Lemond’a kaptırdı. Jean-Christophe Peraud 2014’te Vincenzo Nibali’nin arkasında yalandan ikinci olarak (7 dakika 39 saniye farkla), tarihe son yıllarda Tur zaferine en çok yaklaşan Fransız gibi görünmeyi bildi. Çok şey beklenen Pinot geçen yıl bisikletini yerden yere fırlatarak bu olgunluğa bir türlü ulaşamadığını gözler önüne serdi. Yukarıdaki isimler bu yıl bu özlemi gidermek için çalışacak ama Froome-Quintana-Contador-Aru dörtlüsünü ezip geçmeleri hiç de olası görünmüyor. Kısacası, Fransızlar bir başka temmuzu bekleyecek gibi görünüyor.

Dikkat! Kavga Çıkacak!

Sprint finish’leri heyecanlıdır. Yaklaşık 200 kilometre kimi zaman ağır tempoda, kimi zaman da öndeki kaçanları yakalamaya dönük sürek avına benzer şekilde ilerleyen pelotonda sprint trenleri kurulur, takımlar liderlerini birinci sıraya fırlatmaya çalışır. Son yılların süper yıldızı Marcel Kittel, en çok etap kazanmış isim Mark Cavendish, Rostock Gorili Andre Greipel, Peter Sagan, Alexander Kristoff gibi yarışçılar son metrelerde alt alta üst üste pedal çevirecek. Bir dakika! Nacer Bouhanni’yi unuttuk. Bu öfkeli, hırslı ve kaybettiği yarışlardan sonra bisikletini döven Fransız’ın neler yapacağını kendisi bile öngöremiyor. Bizim söyleyeceğimiz onun olduğu sprintte her şeyin olabileceği, icabında yumrukların bile konuşabileceği…