Mobilemenu
Profile

Kadınlar PWA Turu'nun Ardından Sporcularla Röportaj

Dünyanın en iyi kadın rüzgar sörfçülerinin yarıştığı 2016 PWA Rüzgar Sörfü Dünya Turu sona erdi. Mayıs ayında Ulsan – Güney Kore’de başlayan turun ikinci ayağı eylül ayında Hvide Sande – Danimarka’da gerçekleştirildi.

Lena Erdil, Çağla Kubat, Fulya Ünlü ve Nimet Tülümen elde ettikleri başarılı sonuçlarla iki ayakta da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etti ve Türk kızlarının yapabileceklerini tüm dünyaya göstermiş oldu.

Turun sonunda slalom kategorisinde şampiyonluğu üst üste üçüncü kez Arubalı Sarah-Quita Offringa kazandı. İkincilik kürsüsünde ise Lena Erdil Türk bayrağını gururla dalgalandırdı. Üçüncü olarak podyuma çıkmayı başaran son sporcu ise Fransa’dan Delphine Cousin oldu!

Bunun yanında tam dördüncü kez Dünya Gençler şampiyonu olan Fulya Ünlü yine iddiasını kanıtlamış oldu.

Bu sene kızlar için genel olarak az rüzgarlı ve az yarışlı olsa da şampiyonadaki kadın sporcu sayısındaki artış ve yükselen seviye dikkat çekti. Şimdi yarışçıların turun ardından Advenport’a anlattıklarına kulak verelim!

Sarah Quita Offringa (Aruba)- ARU 91

Bu sene slaloma diğer yıllara göre daha fazla önem verip, daha fazla antrenman yaptım. Gerçekten zor bir seneydi. Lena ve Delphine ile puanlar çok yakındı. Bu yüzden kıyasıya bir mücadele vardı. Slalomda üçüncü kez şampiyonluğumu elde ettiğim için çok mutluyum. Turdaki en sevdiğim ayak kesinlikle Alaçatı. Umarım seneye orada yarışma imkanımız olur.

Lena Erdil (Türkiye)- TUR 33

Danimarka yarışı sonrasında 2016 PWA Vice World Champion unvanını kariyerimde ikinci kez Türkiye’ye kazandırabildiğim için çok gururluyum.

Bu sezon PWA Dünya Kupası şampiyonluğuna hiç olmadığım kadar yakın oldum ve ilk kez bir ayak yarışını kazanmayı başardım! Motivasyonumu son derece yükselten sonuçlar elde edebildiğim için çok mutluyum. Önümüzdeki sezon yarışlarını şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum. Ancak öncesinde bana çok heyecan veren yeni projelerim var. Bunları yakın zamanda sizlerle paylaşacağım!

Çağla Kubat (Türkiye) – TUR 75

Bu yıl yaşanan iptallerden ve hava koşullarından dolayı yarıştığım seneler içinde turda ilk defa sadece iki ayak, onlarda da toplamda 3 yarış, yapılabildi. Bu yarışların hepsi de hataya çok açık şartlarda gerçekleşti. Dört yarış içinden kötü sonuç elde ettiğiniz bir ayağı ya da yarışı atma şansımız bile yoktu. Bu kadar şanssız bir yılda Kore'de aldığım dördüncülüğe rağmen Danimarka'da ilk heat’te yaşadığım bir şansızlık nedeniyle 7. sıraya geriledim. Benim için sürpriz bir sonuçtu ve istediğim gibi bir sezon olmadı. Hava durumunu bilip bu stresle yarışmak beni zorladı. Tabii hata yapmamak da oyunun kuralı. Az yarış olsa da bu stresi atarak yarışamamak benim problemimdi. Yeni yarış döneminde turda böyle yıllar için puanlama değişiklikleri yapılacağı için çok seviniyorum. Umarım seneye daha fazla yarış çıkarırız ve çok daha rüzgarlı günler yaşarız. Bunun yanı sıra Alaçatı benim her zaman en sevdiğim yarış. Aruba’daki yarıştan da çok zevk almıştım.

Oda Johannes (Norveç)- NOR 500

Güney Kore’de  maalesef rüzgar bizden yana değildi. Sadece bir gün rüzgar yakaladık. O gün de yosuna takılarak istediğim sonucu elde edemedim. Danimarka’da ise istediğim gibi iki yarış çıkardım. Kızların seviyesi kesinlikle geçen seneye göre çok daha zordu. Bu sene iki türlü parkur vardı: Güney Kore uzun, Danimarka ise kısa parkurdu.

Seneye Alaçatı ayağının kesinlikle olmasını istiyorum. Rüzgar olduğu sürece sanırım Danimarka en sevdiğim slalom bölgelerinden biri.

Fulya Ünlü (Türkiye)- TUR 165

Bu sene Dünya Gençler şampiyonluğunu dördüncü kez elde ettim. Bu yıl yalnızca iki ayak olması çok iyi değildi çünkü yaptığınız hataları düzeltmesi zor. Umarım gelecek yıl daha fazla ayak olur. Daha çok yarış yapmak benim için daha çok tecrübe edinmek demek. Böylece kendimi daha fazla geliştirme şansı buluyorum.

Az rüzgarlı havaları sevmiyorum, sert hava tercihim ama maalesef bu sene yarışlar hep az rüzgarlı havalarda oldu.

Bu sene kızlarda seviye çok daha yüksekti ve rekabet giderek artıyor. Mesela eskiden “İlk 6 çok iyi” diyorduk ama şimdi ilk 20 hep iddialı isimlerden oluşuyor. Herkes her an her şeyi yapabilir. Rüzgar sörfü kızlarda hızlı bir şekilde gelişiyor.

Umarım seneye daha fazla katılım olur. Erkeklerdeki o çekişmeyi biz de kızlarda yakalamış bulunmaktayız.

En sevdiğim yarış yeri tabii ki kendi evim sayılan Alaçatı. Bununla birlikte Yeni Kaledonya da kesinlikle inanılmazdı. Orası her gün rüzgarlı ve ada hayatı da çok güzel.

Maria Andres (İspanya)- ESP 2

Bu sene kızların sayısı inanılmaz bir şekilde arttı. Sadece sayı olarak artmanın dışında seviye olarak da müthiş bir gelişme var. Herkes tüm yıl antrenman yapıyor ve malzemelerini hep daha iyi yapmaya çalışıyor. Yarışlardaki her tur zorlu ve bunu görmek çok güzel. Bu sene ne yazık ki iki ayak vardı. Bu üzücü çünkü 7 ayak olması beklenirken bazı sebeplerden ötürü tur 2 ayağa düştü.

Bayanların da gerçekten fazla ayaklı bir tura sahip olmasını istiyorum çünkü hem sayımız hem de seviyemiz bunun için yeterli. Umarım büyük markalar bizim turu destekler. Umarım bir noktada erkeklerle aynı yarışçı sayısına ulaşırız.

En sevdiğim yarış yeri Yeni Kaledonya çünkü her gün kesintisiz yarışma imkanı sağlıyor!

Esther de Geus (Hollanda)- NED 16

Kesinlikle garip bir sezondu. Çok fazla yarış yapamadık ve tüm sezonda toplam üç yarışla turu bitirdik. Bütün kış bu sezon için antrenman yapıyorsun ama yarışlarda bunun sonucunu görememek çok üzücü. Hollanda’da yarışabileceğim fazla kız yok ama bu turda bir sürü kızla yarışma imkanım oluyor. Buna rağmen rüzgarsızlıktan dolayı yarışamamak çok üzücü.

Yine de iki ayak da güzeldi. Tüm arkadaşlarımı yeniden görmek harikaydı. Kore'de herkes çok yardımseverdi. Danimarka ise denizi ve sahiliyle çok güzeldi ve yapılıcak birçok aktivite vardı.

En sevdiğim yarış yeri Alaçatı çünkü hep rüzgarlı. Buna ek olarak Costa Brava’yı da söyleyebilirim.

Ayako Suzuki (Japonya)- J 61

Bu sene çok fazla yarış yoktu. Seneye kesinlikle daha fazla yarış istiyorum ama ben yarışlardan her zaman memnunum. İlk defa geldiğim Danimarka’yı çok sevdim. Seviye her sene kesinlikle zorlaşıyor. PWA’ya ilk defa 2007 yılında katıldım. O zamanlarda seviye çok zordu ama şu an çok daha fazla kız çekişme içinde.

Alaçatı‘da her zaman güzel anılarım var. Oraya ilk defa 2013 yılında tek başıma geldim. Yalnız gitmekten dolayı biraz paniktim ama şu an orada birçok arkadaşım var. Yeni Kaledonya da kesinlikle en sevdiğim yerlerden biri çünkü hep rüzgarlı. Seneye umarım her iki yarış da gerçekleşir. Seneye tura yeni bir ayak eklenecek. O da Japonya!  Herkesi orada görmek dileğiyle!

Annika Valkna (Estonya)- EST 14

Danimarka’yı çok sevdim. Burada potensiyel çok fazla. Rüzgar sörfüne yeni başlayanlar için mükemmel bir yer. Yarışta fazla rüzgar yoktu ama tüm kızlarla bir arada olmak güzel. Seneye daha fazla ayak olacak ama sadece kızlar için ayak konmasını gerçekten çok istiyorum.  Kızların seviyesi kesinlikle giderek artıyor ve zorlaşıyor. Herkes, her zaman çok motive.

En sevdiğim yarış yeri Alaçatı çünkü hem sıcak  hem rüzgarlı hem temiz ve de çok organize. Kesinlikle cennet!

Danimarka'da yemekler gerçekten çok güzeldi. Her şey çok tazeydi ve bol bol balık vardı. Sanırım bize bir aile yemek yapıyordu çünkü kesinlikle yemeklerde sevginin tadı vardı! Ama Güney Kore için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sanırım değişik yemeklere alışmam gerek. Yine de herkes çok misafirperverdi. Güney Kore'deki en güzel anım sanırım rüzgarsız bir günde tüm yarışçıların birlikte futbol ve basketbol oynadığı andı. Resmen bir aile gibiydik...

Nimet Tülümen (Türkiye)- TUR 753

Rüzgar açısından şanssız bir seneydi. Fazla yarış yapma imkanımız olmadı. Bu sene kendimi geçen seneye göre daha da geliştirdiğimi hissediyorum. Benim için her yarışta biraz daha ilerleme kaydetmek ve hata yapma oranımı minimuma indirmek çok önemli. Kızlardaki seviye giderek artıyor bu sayede ben de bu grup içinde ister istemez gelişim gösteriyorum. Gelecek sezon için şimdiden sabırsızım. Umarım bol rüzgarlı yarışlar bizimle olur.

Güney Kore ve Danimarka'da yaşam birbirinden farklıydı. Güney Kore yemekleri sanırım bizim damak zevkimize hitap etmiyor, en azından benimkine! Özellikle her gün pirinç pilavı ve tavuk yemek bir süre sonra sıkıcı bir hale gelmeye başladı. Danimarka ise tam benlikti çünkü bol bol balık ve salata vardı. Kızlarla her akşam odamda yapılan çay partileri ayrıca unutulmazdı!

Maria Shapkina (Rusya) - RUS 6

Bu benim turda yarıştığım ilk seneydi ve burada yer almaktan çok mutlu oldum.

Çok fazla tecrübe edindim ama biliyorum ki seneye daha da fazla antrenman yapmalıyım. Turdaki herkes çok arkadaş canlısı ve her zaman konuşmaya hazır. Kesinlikle seneye de turu takip edeceğim.

Sadece bu sene yalnızca 3 yarış yapılması biraz can sıkıcıydı çünkü bu size hatalarınızı düzeltme fırsatı vermiyor. Bunun dışında tüm yarışların az havada olması da ayrıca kötüydü. Her şeye rağmen bu kadar güçlü kızlarla birlikte yarışmak harikaydı.

Vejeteryan olduğum için yemekler konusunda biraz zorluk çektim çünkü özellikle Güney Kore'de her şey et ya da tavuktu! Yine de organizasyon bazen bana özel yemek çıkarabildi. Bu mükemmel insanlarla dünyanın farklı yerlerini görmek muhteşem bir deneyim.

Marion Dusart (Fransa) - FRA 306

Her sene Dünya Sampiyonası'na Kore’deki Jinha plajında başlıyoruz. Rüzgar yönüne göre su düz ya da dalgalı olabiliyor. Burada hem sert hem de hafif rüzgarlı havaları bulabilirsiniz.

Genel olarak su temiz bazen karaya doğru yosunlar olabiliyor ama bunlar bir sorun yaratmıyor. Yalnızca rüzgar kuzeyden eserse şehrin tüm kirliliği (torbalar, metal eşyalar,tahta parçaları vb.) bizim seyir yaptığımız yere geliyor ve işler bizim için çok tehlikeli bir hal almaya başlıyor. Çünkü malzememiz bu çöplere takılıyor. Bu sene de aynen böyle bir durum yaşandı. Maalesef rüzgar da çok azdı. Bu nedenle yarışları tekrarladık. Ayrıca yarışımda erken çıkış yaparak telafisi olmayan bir hata yaptım. Benim için Güney Kore yarışı böyle büyük bir hatayla son buldu.

Bunun yanı sıra Güney Kore’de herkes çok misafirperver ve arkadaş canlısıydı. Yemek benim için biraz sorunluydu ama biraz araştırma sonucunda iyi sushi ve kahve bulmanız mümkündü.

Hvide Sande (Danimarka) turun yeni eklenen ayağıydı. Bu yeni yer için, havanın soğukluğundan dolayı biraz endişeli olsam da, çok heyecanlıydım. Neyse ki beklediğim kadar soğuk değildi, beyaz kumlu uzun plajlarıyla ve doğasıyla harika bir yerdi. Hvide Sande balıkçı kasabası olmasıyla meşhur bir yer. Bunun yanı sıra kitesurf, windsurf, paddle, su kayağı ve "cable park" için bir numara. Su gayet düz bu yüzden windsurf'e başlamak için çok uygun.

Yarış yaptığımız yer bir fiyortun içindeydi. İnsanlar burada da arkadaş canlısı ve misafirperverdi. Tüm yarışçılar aynı otelde kaldı.

Yemekler Avrupa standartlarında olduğu için hiç sorun olmadı. Buradaki tek sorun rüzgarsızlık oldu. Yarış öncesi gayet rüzgarlıydı ama yarış zamanı rüzgar bizden yana değildi. Sadece iki eliminasyon yapabildik. Rüzgar değişken ve şaşırtıcıydı bu yüzden bazı hatalar da yaptım ama oyunun kuralı da bu! Dünya Şampiyonası'nı yalnızca iki ayak ve toplamda üç yarışla bitirdiğimiz için çok üzgünüm.