Mobilemenu
Profile

EYOF 2017'de Bizleri Neler Bekliyor?

2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali için geri sayım sona ermek üzere. Bu yıl Erzurum’un üstlendiği organizasyonda Biathlon, Alpine Skiing, Cross Country, Snowboard, Ski Jumping, Curling, Buz Hokeyi, Short Track, Figure Skating branşlarında toplamda 40 ülkeden 832 sporcu yeteneklerini sergileyecek.

11-18 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek organizasyonda 14 ila 18 yaş arasındaki sporcular yani bir nevi geleceğin yıldızları yarışacak. Her biri kendi ülkesinde yeteneğini ispatlamış bu parlak gençler daha önce 2011’de Universiade ile rüştünü ispatlayan Erzurum’da binlerce seyircinin desteği ile başarı kazanmaya çalışacak.

Yarışta en büyük favoriler Rusya’dan gelecek genç sporcular olacak gibi görünüyor. Bunun yanında Kuzey Avrupa ülkelerinden özellikle Finlandiya dikkat çekiyor. İtalya, İngiltere ve Slovenya da favoriler arasında. İngiltere’nin 17 kişilik genç sporcu kadrosuyla organizasyonda yer alacağı kesinleşirken, Avrupa’nın belki de en sempatik insanlarına sahip Slovenya ise 24 erkek, 17 kız olmak üzere toplamda 41 sporcuyla Erzurum’da yer alacak. Slovenya’da en çok dikkat çeken sporcu ise kuşkusuz kayakla atlama konusunda geleceğin yıldızlarından biri olacağı düşünülen Timi Zajc olacak.

Türkiye ise Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ne 24'ü kız, 45'i erkek toplamda 69 sporcu ile katılacak. Hem ev sahibi olmamızın avantajı hem de geniş ve yetenekli kadromuzla biz de Erzurum’da en iddialı ülkelerden biri olacağız. 

İyi şeyler beklediğimiz branşların başında kayaklı koşu geliyor. Bu branşın erkekler kategorisinde yarışacak Tarık Aydın “Bu işi severek ve kendine güvenerek çalışmanın başarıyı getireceğine inanıyorum. Ben de hırsla ve severek yapıyorum bu sporu. EYOF’ta da kendimizi en iyi şekilde göstererek başarı elde etmek istiyorum.” derken, kızlar kategorisindeki temsilcimiz Ayşe Duman ise “Ben hırslı bir insanım, kolay kolay bırakmıyorum ve kendi üzerime giderek başarı için çalışıyorum. EYOF için ise daha çok inanarak ve daha çok çabalayarak çalışıyoruz.” diyerek iddiasını dile getirdi.

Bu yıl 13. kez düzenlenecek organizasyonda kıran kırana geçecek branşlardan bir diğeri ise artistik patenaj olacak. Hiç kuşkusuz bu branşta en çok dikkat çeken ve favori olan ülke Rusya. Ama biz de birbirinden parlak iki sporcu ile artistik patenajda podyum yapma şansına sahibiz. Ekin Saygı ve Başar Oktar ülkemizi temsil edecek iki yetenek olacak ve favori rakiplerine karşı podyum kovalayacak.

Türkiye’nin en fazla sporcuyla katılacağı branş ise curling olacak. Ocak ayında İsveç’in ev sahipliği yaptığı Dünya Gençler Curling Şampiyonası B kategorisinde kürsü yapan gençlerimizden özellikle Berivan Polat ve Mihriban Polat Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde de favori isimler arasında yer alıyor. Curling kadın takımının antrenörlüğünü yapan Sadık Topaloğlu “Türkiye’de curling rinki sadece Erzurum’da var, sporcularımız da Erzurum’da. Sıkı çalışma ile derece yapacağımıza inanıyorum” diyerek özellikle ev sahibi olmanın avantajını sonuna kadar kullanmak istediklerini dile getirdi.

Elbette bu işin bir de keşfetme kısmı var. Geleceğin kış sporu yıldızlarının ilk parlayışlarına şahit olacağımız organizasyonda büyük ihtimalle ileride olimpiyatlara damga vuracak isimlerle tanışacağız ve onları bir dahaki görüşümüzde “biz bu çocukları Erzurum’da izlemiştik” diyeceğiz. Dileğimiz ve umudumuz o çocukların içinde birçok Türk sporcunun da yer alması.