Mobilemenu
Profile

2017 Bisiklet Sezonunu İzlemek İçin 7 Neden

Öncü Yarışlar

Hem Paris-Nice, hem de Tirreno-Adriatico 2017 edisyonları için klasik rotalarını sunuyor. Her ikisinde de zirve bitişi, zamana karşı etaplar ve bozuk yollar mevcut. Bunun anlamı yılın büyük tur favorilerini ilk kantara çıkışlarında hakkıyla ölçebilmek. Belki zirveler üç büyük turdaki kadar yıkıcı değil ama çoğunda kar yağışı ve tipi olacağını düşünürsek (geçmişte bol bol olmuştu!) etapların zorluğu bir kat artacak. “Babalar”ın ne yapacağını ilk elden görmek için harika seçenekler.

Anti Sagan Cephesi

Bazıları onun tek teker şovlarını, podyum kızlarına davranışlarını çocukça ve şımarıkça buluyordu ama Slovak bisikletçi gün geçtikçe potansiyeli doğrultusunda başarılar kazandı. Son iki yılın dünya şampiyonu unvanını almanın yanında Fransa Turu’ndaki yeşil mayoları ve en zorlu Bahar Klasikleri'nden birisi Ronde’de kazandığı zafer onu sprint etaplarına ve klasiklere damga vuracak adam konumuna getirdi. Dwars Door Vlaanderen, E3 Harelbeke ve Ghent-Wevelgem’in yer aldığı haftadaki performansı en üst seviyede olursa Ronde ve Paris-Roubaix’de rakipleri ona karşı bir cephe oluşturarak yarışma yoluna gidebilirler. Önce onu ekarte edip, ardından kozlarını paylaşmak olabilir. Bakalım bisiklet bir Peter Sagan şovundan mı ibaret, izleyip göreceğiz!

Giro Başlangıç Listesi

Genel olarak Fransa Turu ön plandadır ama kısa dik eğimli yokuşları ve karlı zirveleriyle İtalya Turu’nun (Giro) da yeri bir başkadır. Bu yıl bir şeyler değişmiş olmalı ki Giro’ya büyük rağbet var. Dev yarışa katılacak isimler arasında Nairo Quintana, Vincenzo Nibali, Fabio Aru, Tejay van Garderen ve Geraint Thomas gibi bisikletçilerin olması mikrofonların bir anda İtalya’ya dönmesini sağlayacak. Yarışın başlangıcının da Sardunya Adası’nda olması da bir başka güzellik.

Heyecan Verici Tur Rotası

Fransa Turu rotası bazı dönemler fazlasıyla tahmin edilebilir yarışlar ortaya koyuyordu. Sadece düzlükler, kaçış etapları ve zirve finişleriyle bezeli rotalarda kimin ne yapacağı hemen hemen belli olurdu. Turun düzenleyicisi ASO bu yıl çok daha zor tahmin edilebilir bir rota oluşturdu. İlk iki hafta birkaç düz etap hariç orta yükseklikteki dağlarla bezeli bir rota çıkarken, son haftadaki efsanevi 2 bin 642 metrelik Col du Galibier geçişi ve 2 bin 360 metrelik Izoard zirve finişi son kozlarını oynamak isteyenlere imkan tanıyacak gibi görünüyor. Üstelik Paris öncesi son etapta yine zamana karşı var. Kısacası yarışın gidişatı son nefeste belli olabilir!

Cav, Yamyam’ı Yutabilecek mi?

Man Adalı Mark Cavendish, büyük tur kazananı olamadan Fransa Turu’nda en çok etap kazanan ikinci bisikletçi olmayı başardı. Bir sprinter olan Cav’in önünde beşer kez Fransa ve İtalya Turu kazanmış Yamyam lakaplı Belçikalı Eddie Merckxx var. İki sporcu arasında dört etap kaldı. Bir sprinter olarak yaşlanmaya başlasa da geçen yılı oldukça formda geçiren Cavendish’in Merckxx’in rekorunu kırmasına engel olmak için Peter Sagan, Marcel Kittel, John Degenkolb ve yeni çocuk Caleb Ewan fazlasıyla çaba harcayacaktır ki bunu canlı canlı görmek istersiniz!

Froome Tur-Vuelta Dublesi Yapabilir mi?

Fransa Turu’nu son dört yılda üç kez kazanarak domine eden Chris Froome, geçtiğimiz sene İspanya Turu (Vuelta) için de zar atmış ama ezeli rakibi Nairo Quintana’nın gerisinde kalmıştı. Daha önce üç kez ikincisi olduğu Vuelta’yı kazanmak istediği bir sır değil; o sert yokuşlu dağların olduğu turun profili onun için heyecan verici. Üstelik “Bir sezonda iki büyük tur kazanacak kadar potansiyelim olduğunu gördüm” diyerek bu yıl için de zarf atmıştı. Eh, Kolombiyalı rakibi Giro-Tur denemesi yaparken, Vuelta’da çok da dişli bir rakibi olmayabilir. Tur’dan bir sakatlık taşımazsa dublesini yapma şansı oldukça yüksek.

Yaşasın Dünya Şampiyonası Çölde Değil!

2016 Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası Katar’da düzenlenmiş, televizyon başındaki izleyiciler çölün tekdüze manzarası içinde yarışan bisikletçileri yedi saat boyunca izlerken fenalık geçirmişti! Neyse ki yarış bu yıl Norveç’e taşındı. Gerçi burada da bitiş bölümü tam 12 kez dönülecek ama hem Norveç fiyortları hem kısa ama dik eğimli Salmon Tepesi bisikletçilerin ve izleyicilerin iştahını kabartıyor. Şampiyona bu yıl sprinterlerden öte klasikçilere göz kırpıyor. Bir Peter Sagan-Greg van Avermaet düellosuna hazır olun!