Mobilemenu
Profile

2018 Motorsporları Sezonlarında Neler Oldu?

Motorsporlarında 2018 sezonunun sonu yavaş yavaş yaklaşıyor. Birçok branşta şampiyonlar şimdiden belli, bazı branşlarda ise ipi kimin göğüsleyeceği son yarışlarda belli olacak.

Formula 1 sezonunun bitmesine iki yarış kaldı ama şampiyon şimdiden belli. Belki böyle deyince sezonun vasat geçtiği ya da şampiyonluk yarışının tat vermediği düşünülebilir ama gerçek hiç de öyle değil. Yıla çok hızlı bir başlangıç yapan Ferrari, Sebastien Vettel’in yıllardır hasret kaldığı şampiyonluğu bu sene alması için büyük yatırımlar yapmıştı. Üst üste iki galibyetle sezona başlayan Vettel de uzun zamandır olmadığı kadar hırslı görünüyordu. Güçlendirilen araç, minimuma indirilen arızalar ve hızlanan motora rağmen şampiyonun adı değişmedi ve Lewis Hamilton Meksika’da kariyerinin beşinci şampiyonluğunu kutladı.

Bu yıl Vettel’i geçmenin kendisini oldukça zorladığını söyleyen Hamilton, başarısını çok zor günler geçirmesine rağmen kendisini hep destekleyen ailesine armağan etti. Sezona kötü başlayan ve ilk üç yarışta Ferrari ve Red Bull Racing pilotlarına boyun eğen İngiliz pilot, sezonun dördüncü durağı olan Azerbaycan GP’den itibaren vites artırdı ve sonrasında toplamda 9 kez kazanarak kralın kim olduğunu tüm F1 camiasına hatırlattı. Hamilton’ın özellikle İtalya’da başlayıp Japonya’da biten ve üst üste dört yarış kazandığı serisi ona da şampiyonluğu getiren kırılma anı oldu.

MotoGP’de ise pek sürpriz yoktu. Her ne kadar sezona istediği gibi başlayamasa da Honda pilotu Marc Marquez tıpkı geçen sene olduğu gibi şampiyonluğu alan isim oldu. İspanyol pilot sezonun ilk iki yarışı olan Katar ve Arjantin’de kazanamasa sezonun üçüncü yarışı olan MotoGP Amerika’dan itibaren yavaş yavaş organizasyona ağırlığını koymaya başladı. Bu yarışla beraber üst üste üç duraktan da zaferle dönen Marquez bir ara kendisini zorlayan Ducati pilotları Jorge Lorenzo ve Andrea Dovizioso ile rekabete girse de, kaybettiği yarışlarda bile kendini sürekli podyumun içine atmayı başararak  MotoGP’de beşinci şampiyonluğunu elde etti.

Onyedi yarışın sekizini kazanarak sezonun bitmesine iki yarış kala şampiyonluğunu ilan eden İspanyol pilotun 23 yaşında olduğunu da göz önüne alırsak, yıllar sonra tüm MotoGP rekorlarında adını en üstlerde göreceğimiz kesin diyebiliriz.

Bir başka büyük motorsporları organizasyonu olan Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) ise yukarıda saydığımız iki elit organizasyonun her zaman gölgede kalmasına rağmen bu yıl beklenmedik ölçüde rekabet dolu geçiyor. Son beş yılına Sebastien Ogier’nin damga vurduğu ve biraz da bu sebeple heyecan seviyesi düşen organizasyonda bu sene beklenmedik sürprizler yaşandı.

Belçikalı pilot Thierry Neuville sezon boyunca şampiyonayı domine ederken daha sonra Ogier de ona eşlik etmeye başladı. Ott Tanak’ın bir ara bu iki isme meydan okuyup üst üste üç yarış kazanması ise ağızları açık bırakan bir sürpriz oldu. WRC bu yıl bizim açımızdan da önemliydi çünkü 13-15 Eylül tarihleri arasında 8 yıl aradan sonra ilk kez bir WRC yarışına ev sahipliği yaptık. Rally Turkey adıyla Marmaris ve çevresinde düzenlenen organizasyonda kazanan ise Estonyalı pilot Ott Tanak olmuştu. WRC’de şu an Avustralya’daki son yarış öncesi Ogier ve Neuville arasında iki puan fark bulunuyor. Bir anlamda Avustralya’da kazanan sezonu da kazanacak.

Şampiyonun belli olduğu bir başka organizasyon olan Rallikrosta ise İsveçli pilot Johan Kristoffersson neredeyse tüm sezonu domine ederek şampiyonluğunu ilan etti. 10 yarıştan zaferle ayrılan İsveçli adeta Rallikros imparatorluğunu ilan etti. Dünyanın en eski motorsporları yarışlarından Indy 500’de Will Power kazanarak tarihe geçerken, bir başka kadim yarış Le Mans 24 Saat’te ise eski F1 pilotu Alonso’nun liderlk yaptığı Toyota ekibi zafere ulaştı. Superbike’ta ise Jonathan Rea uzun zamandır hükmettiği organizasyonu bu yıl da şampiyon bitirdi. 

Motorsporlarında sezonlar tamamlandıktan sonra hiç ara vermeden ocak ayında başlayacak Dakar Rallisi maratonu ile motorsporları tutkunları aksiyondan uzak kalmamanın mutluluğunu yaşayacak.