Mobilemenu
Profile

2019 Motor Sporları Sezonunda Neler Oldu?

Motor sporları deyince ekla gelen ilk organizasyon olan Formula 1’de 2019 da önceki 6 yıl gibi Mercedes’in hükümdarlığı vardı. Lewis Hamilton altıncı kez F1 şampiyonu olarak efsane Michael Schumacher’in 7 şampiyonluğuna bir adım daha yaklaştı. Sezonun en büyük hayal kırıklığı ise yine Ferrari oldu. Her ne kadar yeni pilotları Charles Leclerc gelecek için kırmızıların en büyük güvencesi olsa da ve genç pilot da iyi bir sezon geçirse de araçta yaşanan arızalar ve diğer teknik problemler yine moralleri düşürdü. Sebastien Vettel’in formsuzluğu da menüye eklenince Mercedes de takımlar klasmanında yine kolay bir şampiyonluğa ulaştı.  Sezonun en dikkat çeken bir diğer sürücüsü ise Max Verstappen’di. Bu sene ilk kez istikrarlı olarak ilk 5 içinde yer alan genç Hollandalı 2 kez de yarış kazandı.

Üst düzey şampiyonalar içinde sürprizi en bol olan organizasyon ise hiç şüphesiz WRC idi. Son 15 yılına iki Sebastien’in damga vurduğu organizasyonda nihayet bu hükümdarlık bir Estonyalı tarafından bitirildi. Önce Sebastien Loeb’ün üst üste 9 yıl ardından ise üst üste 6 yıl Sebastien Ogier’nin şampiyon olduğu organizasyondan yeni şampiyon olarak çıkan isim ise Ott Tanak oldu. Toyota pilotu 2018’de de harika bir sezon geçirmişti ancak Ogier son yarışta tecrübesi ile yine şampiyonluğa sürmüştü. Bu sezon ise daha baştan ipleri eline alan Tanak çok az hata yaparak ve kazanamadığı yarışları da podyumda bitirerek puanlar topladı. İki rakibi Sebastien Ogier ve Thierry Neuville ise çok fazla hata yaptı ve sezonun bitimine bir yarış kala Tanak şampiyonluğunu ilan etti. Bu aynı zamanda Toyota için de 20 yıl sonra yeni bir şampiyonluk anlamına geliyordu.

Rallikros sezonunda ise uzun zamandır organizasyona ailecek damga vuran Hansen’lerden yeni bir şampiyon çıktı. Sezonun dramatik son yarışında kazanarak şampiyon olan Tim Hansen aileden de çıkan ikinci şampiyon oldu. Ülkemizi Toprak Razgatlıoğlu’nun temsil ettiği Superbike’ta ise şampiyonun ismi yine değişmedi: Jonathan Rea. Toprak ise Superbike kariyerinin ilk yarışını Fransa’da kazanarak adını tüm dünyaya duyurdu. Uzun soluklu mahalli yarışlarımızdan Türkiye Ralli Şampiyonası’nda ise Murat Bostancı iki yıl sonra döndüğü organizasyonu şampiyon tamamlamayı başardı.