Mobilemenu
Profile

2019 WRC Sezonunda Bizi Neler Bekliyor?

2019 WRC sezonu için artık her şey hazır. Dünyanın en hızlı ralli otomobilleri bir kere daha toprak ve asfalt parkurlarda sezonu şampiyon tamamlamak için yarışmak için kolları sıvadı.

2019 sezonunun son yılların en heyecanlı ve aksiyonlu yarışlarına ev sahipliği yapması bekleniyor. Bunda artık tüm takımların güç dengelerinin birbirine yaklaşması önemli rol oynayacak. Zira eskisi gibi örneğin Volkswagen gibi tüm şampiyonayı domine eden bir takımın olmaması, yeni kurallar çerçevesinde tüm motorların aynı beygir gücü ile yola çıkacak olması büyük bir etken olacak.

24-27 Ocak arasında Monte-Carlo Rallisi ile start alacak sezonda ekipler toplamda 14 tane durağı ziyaret edecek. Monaco’da başlayıp, Avustralya’da sona erecek sezonun 11. durağında ise adres yine Türkiye olacak. Geçen yıl 8 senenin ardından ülkemize geri dönen organizasyon 2019’da 12-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek ve muhtemelen yine geçen yıl olduğu gibi şampiyonluk yolunda kilit önem taşıyacak.

Bu sene iddialı olacak bir başka ekip ise Hyundai olacak. Thierry Neuville, Andreas Mikkelsen ve Dani Sordo’nun direksiyonunda olacağı takımda en çok Neuville dikkat çekiyor. Geçen sezonun büyük kısmını lider götürmesine rağmen son yarışta şampiyonluğu Sebastien Ogier’ye kaptırıp hayal kırıklığı yaşayan Belçikalı pilot bu sene daha da hırslı olacak gibi görünüyor.

Toyota da iddialı ekiplerden biri. Ott Tänak ve Jari-Matti Latvala ile organizasyona katılacak ekipte en çok güvenilen isim geçen yıl Rally Turkey’i de kazanan Ott Tanak. Estonyalı pilot istikrarlı geçirdiği 2018 sezonundaki başarısını 2019’a da taşıyarak sürpriz yapmayı hedefliyor. Takım arkadaşı Jari-Matti Latvala ise son yıllarda düşen performansını artık toparlamak istediğini ve 2019’da daha güçlü bir otomobille hedeflediği şampiyonluğa ulaşmak istediğini belirtiyor.

Son olarak Ogier’nin eski takımı M-Sport’tan bahsedebiliriz. Şampiyon pilotun ayrılmasının ardından doğal olarak güç kaybeden ekip yeni sezona biraz daha iddiasız giriyor. Güvendikleri tek şey ise ellerindeki şampiyon otomobil. Teemu Suninen ve Elfyn Evans’ın direksiyonunda olacağı otomobil beklenmedik yarışlarda sürpriz yapabilir.

Şampiyonluklar demşken bir isme ayrı bir parantez açmamak olmaz. Bilindiği gibi Hyundai uzun zamandır WRC’de şampiyonluk hedefliyor. Ve bu amaçla şampiyonluk denince akla gelen ilk ismi yani Sebastien Loeb’ü WRC’ye dönmeye ikna ettiler. Loeb geçen sene Katalonya Rallisi’ni kazanınca kendine yeniden güvenmeye başladığını belirtmiş ve dönüş için ilk sinyali vermişti. Monte-Carlo'dan itibaren altı yarış boyunca direksiyona geçecek olan Loeb, geri kalan sekiz yarışta ise koltuğunu Dani Sordo'ya teslim edecek. Bakalım şampiyonun dönüşü Hyundai’ye hedeflediği şampiyonluğu getirecek mi?

Evet, WRC’de her ihtimale kapı açan bir sezonun başındayız. Bakalım 24-27 Ocak arasında Monte-Carlo’da start alacak sezonda neler göreceğiz?