Mobilemenu
Profile

3 Yaşındaki Kızı ile Everest’e Çıkan Adam ile Tanışın

Tecrübeli bir dağcı olan Steven Chow, bir gün 3 yaşındaki kızını dünyanın en popüler zirvesi olan Everest’e çıkarmaya karar verdi. Peki, neden? Amacı neydi? Gelin kendi ağzından dinleyelim.

“Hikaye bundan 13 yıl önce başladı . 2 Haziran 2005'te Everest Dağı'nın zirvesine tırmandığım için çok şanslıydım. 25 yaşındaydım ve kendimi yenilmez hissediyordum.

Baba olduğunuzda, bazı önceliklerin değiştiğini fark edersiniz. İlk dikkatimi çeken şey, kızımın ağlayan, çaresiz bir bebekken bir anda büyüyüp bana “çok çalışma baba” diyecek kadar olgunlaşması oldu. 3 yaşındaydı ama sanki bir anda büyümüştü ve ben o aradaki zamanı tam kavrayamamıştım. Everest'ten bu yana, kayak yaparken dizimi kırdım, birkaç disk kayması geçirdim ve 5K'lık kolay bir koşu yaparken kramp geçirdim. Tüm bunlar bana yavaş yavaş yaşlanan bir kız çocuğu babası olduğumu hatırlatan şeyler oldu.

Hiçbir şey sonsuza dek sürmez. Everest’te hayattaki en güzel anlarımın bazılarını yaşadım ve bunu çocuğumla da paylaşmak ve hala oraya çıkabilecek durumdayken bu deneyimi bir de hayattaki en sevdiğim insanla yaşamak istedim. Yeni yürümeye başlayan çocuklar çok hızlı bir şekilde çevresiyle iletişim kuruyor. Onun doğanın tam kalbinde olmasını istedim.Onu ilk önce Tayvan'a getirdim ve harika bir zaman geçirdik.

Bu deneyimden cesaret alarak büyük macerayı yapmaya karar verdim. Ona şöyle söyledim: “Seni Everest Ana Kampına götürüp hayatımı değiştiren dağı göstereceğim  ve eğer  yorulursan seni yol boyunca taşıyacağım. Tamam mı?” Sadece gülümsedi ve başını salladı. Oldukça harika bir deneyim olacaktı. Ama dedesi ne yapacağımızı duyunca, çıldırdı. Arkadaşlarım ise benim deli olduğumu düşünüyordu.

Ama hiçbirine kulak asmadık. Sonunda her şey yolunda gitti. Toplamda 10 gün yürüdük ve 4000 metre yükseklikteki Pangboche adında bir köye vardık. Everest Ana Kampı'ndan 2 gün uzaktaydık. Ayrıca 6 saat boyunca pistte kaybolduk, Khumbu Vadisi'ndeki pistlerde yanlış bir yola saptım ve açıkçası sadece o an biraz endişlendim, neyse ki sonradan yolu bulduk ve geceyi gayet sıcak bir kulübede geçirdik.

Bu yolculuk benim için sadece bir macera değildi. Himalayalar arasında dolaşan 3 yaşındaki bir çocuktan bile hayat dersleri alabileceğimi fark ettim. Mesela şöyle şeyler:

Hayatı bir çocuğun gözüyle görmek

Kızımın yüksek irtifadayken başımızın üstündeymiş gibi duran bulutlara bakışını görmek, patikada gördüğü bütün hayvanlarla etkileşime girmesini seyretmek, köpeklere “merhaba” demesini duymak gerçekten inanılmaz bir deneyimdi. Yerli halk, dağda yabancı bir çocuğu görünce hem şaşırıp hem de büyülendiler. Birçok insan ona hediyeler, atıştırmalıklar verdi. Bazı aileler kızım oynasın diye kendi çocuklarını getirip onunla tanıştırdılar. Hepsine şahit olmak harikaydı.

Kızımın nasıl bir insan olacağını fark ettim

Yaşadığım ülkede bir kızın nasıl büyümesi gerektiğine dair hala bazı gelenekler var. Ben bunları yıkmak ve kızımı gerçekten tanımak istedim. Mesela  12 saat yürüdüğümüz günler vardı ve tek bir kez bile şikayet etmedi çünkü yolculuğun bir parçası olduğunu biliyordu. Hayal ettiğimden çok daha güçlüydü ve kesinlikle beni gururlandırdı. Onun ileride nasıl harika bir insan olacağını görmek beni duygulandırdı.

Plan Plan Plan

Rakımın tehlikeli olabileceğini biliyordum ve bu maceraya insanlaın sandığı gibi körü körüne girmedim. Yolculuktan önce doktorlara danıştım ve acil durum tahliye planlarımızın ne olduğuna dair direktifler aldım. Kızımı yüksek irtifada hep yakından takip ettim ve bu durumda yaşanan işhtahsızlık ve ona bağlı oluşabilecek AMS hastalığına karşı onu sürekli gözlem altında tuttum. Fakat her öğünde o kadar iştahlıydı ki onunla ilgili yeni bir şey daha öğrendim: Kızım yemek yemeyi gerçekten seviyor.”

Evet, Steven Chow kızı ile yaptığı Everest yolculuğunu böyle özetliyor. Bakalım küçük kız ileride tıpkı babası gibi bir maceracı olup ilk ilhamını bugünlerden alacak mı?