Mobilemenu
Profile

3000 Fit Yüksekte İp Üstünde Yürüyen Kadın

Rüyanızda kendinizi bir çöl ikliminde epey yüksek bir noktada ip üstünde yürürken görürseniz herhalde kan ter içinde uyanırsınız. Ama bu Faith Dickey’nin günlük rutini diyebiliriz.

28 yaşındaki ABD’li slackline yıldızının en büyük tutkusu en yüksek kanyonlarda ip üstünde bir tura çıkmak. İşin korkutucu yanı Faith, tüm riskleri göze alarak son 3 yıldır herhangi bir koruyucu ekipman da kullanmıyor. Ve sıfır güvenlik, sıfır ip, sıfır koşum takımı ile yer çekimine meydan okuyor.

1970'lerin sonlarında, Yosemite Vadisi'nde (California) ortaya çıkan ve maceracıların iki kayalık arasında çektikleri ip üzerinde yürümesi üzerine odaklanan slackline sporu yıllar içinde oldukça büyüdü ve kendi yıldızlarını çıkardı. Dickey ise genellikle erkeklerin egemen olduğu bu dünyada sivrilen kadınlardan biri oldu. Ve elbette bununla da epey gurur duyuyor.

Bu spora henüz 10 yaşındayken başlayan Dickey ilk olarak evlerinin bahçesindeki iki ağaca bağladığı ipler üzerinde yürümüş. İlk büyük yürüyüşünü ise evlerinin yakınındaki bir kanyonda 100 metrelik bir uçurumun üstünde yapmış. “Kendimi zihinsel olarak bütünüyle hazır hissediyordum. O yüzden de daha fazla beklemedim ve 17 yaşımda ilk büyük yürüyüşümü yaptım,” diye anlatıyor o günü Dickey.

“İlk tırmanışlarımda elbette emniyet ipi ve diğer güvenlik aparatlarını kullanıyordum. Aslında bu iş bütünüyle korkuyu yenebilme yeteneği. Ve büyük oranda zihinsel. Aslında hepimiz denge kabiliyetimiz sayesinde bir tel ip üstünde rahatlıkla yürüyebiliriz ama korku faktörü işin içine girince hatalar da ardı ardına geliyor. Ben korku faktörünü aştığımda güvenlik gereçlerimi de bıraktım.”

Bu noktadan sonra Dickey inanılmaz işler yapmaya başladı. İlk olarak Büyük Kanyon’da 1500 fit yükseklikte bir yürüyüş gerçekleştirdi. Korkusuz Kadın lakabını da bugünlerde alan Dickey, ordan sonra sürekli sınırları zorlayan ve bir anlamda slackline sporunun da sınırlarını geliştiren yürüyüşlere imza attı.

Bunlar arasında zirve hiç kuşkusuz Yosemite Park’ta 3.000 fit (yaklaşık 914 metre) yükseklikte yaptığı yürüyüştü. Bu gösteri öncesinde ona sorulan soruyu tahmin edebilirsiniz: “Ölmekten korkmuyor musun?” Bu soruyu gülerek cevaplamış Dickey “Ölüme meydan okuyormuş gibi göründüğümün farkındayım. Ama düzgün bir şekilde yaptığınız zaman her ne kadar korkutucu gözükse de aslında slackline çok güvenlidir.”

Bu yürüyüşle bu yükseklikte bir yerde slackline yapan ilk kadın olma rekorunu da kıran Dickey büyük becerisinin ve korkuyu yenebilme yeteneğinin, rekor kıran başarısında önemli faktörler olduğunu kabul ediyor, ancak koşulların aynı derecede önemli olduğunu da ayrıca belirtiyor. “Sıcak ama çok sıcak değil, hafif bir esinti ama çok rüzgar iyi değil.” Ekipmanların düşme ihtimalini artırdığını, dengesini bozduğun söyleyen Dickey, “tüm hazırlıklarımı güvenlik ekipmanları olmadan yapıyorum. O yüzden gerçek yürüyüş anında üstümde bir ağırlık hissettiğimde süreç benim için bitiyor ve kendimden beklemediğim şekilde ürküyorum.”

Dickey'nin başarısındaki en önemli faktör ise biraz sıra dışı. Yürüyüş sırasında sesleri susturma kabiliyeti olduğunu ve sürekli egosu ile savaştığını söyleyen Dickey, dediğine göre düşünce akışını engelleyerek en iyi performansı alıyormuş. Kafasındaki tüm sesleri kapatarak ilk adımını attığını ve sonrasının geldiğini söyleyen Dickey bu işle uğraşmak isteyenlere de ilk olarak bu tavsiyeyi veriyor. Olur da siz de slackline’a merak sararsanız aklınızda olsun deriz.