Mobilemenu
Profile

3000 Metre Yükseklikte 200 Metrelik Yürüyüş

Slackline artık sınır tanımayan bir spor. En basit hali ip üstünde yürümek olan bu branş ilhamını sirklerde ya da sokaklarda ip üstünde yürüyen insanlardan almış ama yıllar geçtikçe ip üstünde yürünen mesafe biraz daha artmıştı. Şimdi ise gerçekten bir sınır yok. Gökdelenlerde ya da en yüksek binalarda yapılan ip üstü yürüyüşleri daha da ileri gitti ve artık en büyük dağlar mesken tutulmaya başladı.

Pablo Signoret, Rafael Bridi ve Guilherme Coury yeni nesil slackline’ın en önemli isimleri olarak biliniyor. Bugüne kadar çıkabildikleri en yüksek mesafelere kadar çıkıp uzun ip yürüyüşleri yapan üçlü bu defa kendilerine imkansız sayılabilecek bir hedef belirlemişti. Fransız Alpleri’nde tam 3.000 metre yükseklikte slackline yapmayı kafaya koyan üç kafadar malzemelerini topladı ve yola çıktı.

Herkes onların bu imkansız görevinin sonucuna odaklansa da asıl inanılmaz olan bu üçlünün slackline yapacakları bölgeye ulaşmak için beş gün harcamalarıydı. Alpler’deki diğer zirvelerden farklı olarak çok daha dik yamaçlardan oluşan Dibona’yı rekor için seçen üçlü çantalarına ip, dağcılık malzemeleri, kameralar, drone yiyecek içecek vs de alarak toplamda 40 kiloluk çantalarla zirveye çıktı. O güne kadar bu yüksekliğe çıkıp yürümeyi bırakın, o yükseklikte bulunan bile çok az insan vardı.  Kahramanlarımız da bu mesafeye tırmanmanın epey zor olduğunu fark etmiş ve dediklerine göre dağa çıkma işi 3000 metrede ip üstünde yürümekten bile daha zormuş.

O irtifada birçok şeyin hesaplanması gerekiyordu şüphesiz. Yeryüzü ile neredeyse hiçbir şeyin aynı olmadığı hava şartları, azalan oksijen, değişen rüzgar yönü bir rekora imza atacak üçlünün uzun hesaplamalar yapmasına neden oldu.  Örneğin en iyi mevsim olarak yaz seçildi ve ekip üç ay öncesinden bölgeye giderek tüm olasılıkları inceledi. Yazın bile zirvenin epey soğuk olacağını ve ona göre hareket etmeleri gerektiğini anlayan üçlü birkaç deneme yaptı.

O gün geldiğinde ise üçü de yüzde yüz hazırdı. Uzun bir yolculuktan sonra zirveye ulaştıklarında epey yorgun olmalarına rağmen önce ipi kuran daha sonra ise sırayla bu yürekleri ağza getiren yürüyüşe başlayan ekip tarihe geçeceklerinin de elbette farkındaydı. O 200 metrelik yürüyüş sona erdiğinde 3000 metre yükseklikte tam 200 metre yürüyen ilk insanlar olmuşlardı.

Peki, bu adamlar bu işi neden yapıyor ya da nasıl yapıyor? “Elbette çok zor” diye cevaplıyor Pablo. “Ama asıl mesele bu işten olabildiğince keyif almak ve korkmamak. Keyifli anlar ve başarının verdiği hazzı hissetmek mükemmel ve o zaman her şeyi başarabilirsin. Bu işi yapıyoruz çünkü seviyoruz bu kadar basit.”

Giriştikleri muazzam macerayla şimdiden tarihe geçen sporcular önlerine yeni hedefler koymaktan da geri durmuyorlar. Geçen yaz kırdıkları rekora rağmen yeni hedefler arayan ekibin tek bir amacı var: Daha yükseğe çıkmak ve orada ip üstünde yürümek! Durmaya pek niyeti olmayan ekip yeni bir rekora imza atmak için şimdiden kolları sıvamış görünüyor. Bakalım lokasyon neresi olacak?  Ne diyelim: Yolları açık olsun.