Mobilemenu
Profile

7 Adımda Trekking Tatiline Hazırlık

Yürümek için yürüyün

Yürüyüşe hazırlanmanın en iyi yolu tabii ki yürümektir. Uzun yürüyüşler yapın. Tercihen küçük başlar, yavaş yavaş tatilinizde planladığınız mesafeye ulaşacak kadar yürürsünüz. Başlarda her yürüyüş arasında bir gün bırakın ama form tutunca her gün yürümeye başlayın. 10 günlük bir turda dinlenme günü lüksünüz olmayabilir! Her gün 4 ile 6 saate kadar yürüyecek kadar güçlendiyseniz hayalinizdeki trekking tatiline bu açıdan hazırsınız demektir.

Bacakları çalıştırın

Uzun yürüyüşler güzel ama bacakları çalıştıran kardiyo egzersizleri yapmak da işinize yarar. Futbol ve squash oynayabilir, yüzebilir ve en iyisi bisiklete binebilirsiniz. Bisiklet, bacak kaslarınızı hızlı inşa etme konusunda bir numaradır. Salonda çalışmaya kararlıysanız squat hareketleri yapabilir, tranier’larda pedal çevirebilirsiniz.  Merdiven tırmanışı baldırları güçlendirmek için birebir. Devasa bir plazada çalışıyorsanız asansörü değil, merdivenleri kullanın. Hatta öğle tatilinde girişle en üst kat arasında birkaç tur atabilirsiniz!

Adımlarınızı düzeltin

Garip gelebilir ama yanlış yürüyor olabilirsiniz! Tamam her zamanki gibi kanepeyle buzdolabı arasında attığınız turlarda bunun sıkıntısını çekmezsiniz ama 7 güne sığacak 150 kilometrelik yürüyüşlerde en ufak kusur fazlasıyla acı verici bir soruna dönüşebilir. Adım atarken yere önce topuğunuzun değmesine özen gösterin. Böylece ayaklarınızda nasırlar oluşmasının ve tendonlarınızın çekmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında başınız yukarıda olsun, ileriye doğru eğilmeyin ve omuz seviyenizi korumaya çalışın.

Araziye göre antrenman yapın

Uzun doğa yürüyüşü tatilinizden önce antrenman yaparken gideceğiniz coğrafyanın, özellikle de arazi yapısının özelliklerini dikkate alın. Örneğin Everest veya Kilimanjaro gibi dağlara gidiyorsanız dik, kayalık arazilerde yürüyüşler yapın. Kokoda gibi bir bölgeyi gözünüze kestirdiyseniz köklerle kaplı, çamurlu yollara sahip, tabanı çürümüş yapraklarla bezeli ormanlık alanlarda antrenman yapın. Her şey, ayaklarınızın, ayak bileklerinizin ve dizlerinizin yolculuk sırasında karşılaşacakları strese hazırlanmasıyla ilgilidir.

Sırt çantasıyla çalışın

Trekking rotanızda sırtınızda bir şekilde çantanız olacak. Ya konakladığınız yerde bırakıp yürüyüp geri döneceksiniz ya da günün sonunda vardığınız yerde kampınızı kuracaksanız. İkincisinde her şeyi taşımanız, ilkinde günün ihtiyaçlarınızı sırtlamanız gerekiyor. Bu yüzden tur öncesi çalışma yaparken çantanızı doldurup sırtlamayı unutmayın. Kendinizi gerçekten zorlamak istiyorsanız çantanızı ekstra malzemelerle daha ağır hale getirin!

Yakıt ihmalini aksatmayın

Hem geziniz hem de hazırlığınız sırasında doğru şeyler yiyip içmeniz şart. Fındık, kurutulmuş meyveler, yulaf barları ve çikolata, enerji ve protein açısından iyi birer kaynaktır. Bunları taşımak da oldukça kolaydır. Su içinse iyi haber şu ki dağlar genellikle tatlı su kaynağı açısından verimlidir. Yine de siz yedekli bir şekilde yürüyüşe başlayın ama kaynakları da ıskalamamaya çalışın. Son bir not: Sindirim kolaylığı için hareket halindeyken yemeyi unutmayın.

Ayaklarınıza özen gösterin

Doğa yürüyüşlerinde moda değil, sağlık ve rahatlık ön plandadır. Geziniz sırasında en önemli vücut parçanız ayaklarınız olacağından iyi bir su direnci, bol miktarda destekli ve havalandırmalı yürüyüş botlarına para harcamaktan çekinmeyin. Hangi hava şartlarında yürüyeceğinizi öngörüyorsanız o dönemlerde onları bol bol giyin. Antrenmanlarınız sırasında da ayaklarınızda olsunlar ki alışma dönemini erkenden geçirmiş olun. Botlar dışında da nemi tutacak özel yürüyüş çoraplarına ihtiyacınız olacak. Genellikle yün ve naylon karışımı olan bu çoraplardan iki kat üst üste giymeniz ayaklarınız su toplama olasılığını azaltır.