Mobilemenu
Profile

7 Yaşında Kilimanjaro’ya Tırmanan Çocuk

Aaryan Balaji tam bir mucize çocuk! Doğa sporlarının bu "en genç yıldızı" dünya gündemine kırdığı rekorlarla damga vurdu. Henüz 7 yaşında olmasına rağmen birçok ekstrem spor ile haşır neşir olan Aaryan, ilk olarak  2012’de Everest’e tırmanan en genç (henüz 4.5 yaşındaydı!) dağcı unvanını alarak adını duyurmuştu.

Adeta anasından maceraperest doğan Hintli çocuk, ünlü dağcı K. S. Balaji’nin oğlu olma avantajına da sahip elbette. Doğumu bile bir tırmanışın yarıda kesilmesiyle gerçekleşen Aaryan’ın en büyük tutkusunun maceraperestlik olmasına şaşmamak gerek.

5 yaşındayken tamamladığı Everest macerasının ardından, bu kez 7 yaşında ikinci bir rekora imza atmak için Klimanjaro’daydı Aaryan. Dünyanın en zorlu zirvelerinden birine yani Klimanjaro’ya tırmanan en genç tırmanışçı unvanını da CV’sine yazmak istiyordu. 7 yaşındaki “usta” dağcı Afrika’nın en büyük dağına çıkmak için hazırlıklarına başladı ve yaklaşık beş aylık hazırlığın ardından deneme gerçekleşti.

5 bin 895 metre! Evet, 7 yaşında bir çocuk için biraz yüksek gibi görünüyor öyle değil mi? Ama Aaryan özgüveni biraz yüksek bir çocuk: “Annem hep endişeliydi ama babamla birlikte çok çalıştığımı da biliyordu. Bir de daha önce Everest’e çıkmıştım, o yüzden bu defa bir önceki kadar heyecanlanmadı.”

Biraz da haklı olarak şımartılan Aaryan, uzun saçları ile henüz okula bile başlamadan yollara düşmüş. “3 yaşındayken evimizin arkasındaki büyük tepeye çıkmıştım. Bir kere de yine bizim kasabadaki derin bir mağaranın içine girmiştim ama ailem beni hemen bulmuştu.”

Peki hangi tırmanışta daha çok zorlandı?

Everest, şüphesiz çıkılması en zor ve en hedef dağ. Aaryan “Oraya çıktığımda daha gençtim!” diyor kahkahalar atarak, “O yüzden biraz daha tecrübesizdim. Fakat iklim şartları açısından Klimanjaro daha zorlayıcıydı.” Aarjan’ın böyle dediğine bakarak tüm tırmanışları yalnız başına yaptığını sakın düşünmeyin. Aslında babası ona hep eşlik ediyor. Ama bu yardımlar yol gösterme ve motive etmekten öteye geçmiyor.

“En başından beri yükseklere çıkmaya meraklıydı” diyor Aaryan’ın babası K. S. Balaji. “Biz de onun şevkini kırmadık ve madem bu işe girmek istiyor en güvenli şekilde yapması için yardımcı olduk” diyor.

Birçok insanın 20’li yaşlarından önce başaramadığı iki büyük macerayı birden tecrübe eden ve genç yaşta neredeyse her şeyi yapan Aaryan için sırada ne var?

“Dalışa da meraklıyım” diyor bir sonraki hedefini açıklarken “Deniz altında olup bitenleri çok merak ediyorum. Bundan sonra dalışa odaklanabilirim.”

Eğer Aaryan bu işe de el atarsa dalış tarihinin en genç rekortmeni olacağına eminiz. Henüz 7 yaşındayken harika şeyler başaran bu çocuğun ileride yapabilecekleri ise hayallerin bile ötesine geçebilir. Zaten ona takılan lakap her şeyi özetliyor “Doğa sporlarının Messi’si.”