Mobilemenu
Profile

70 Yaşında Sörf Yıldızı Bir Kadın

Gwyn Haslock, yaşayan en yaşlı sörf ustası. Britanyalı sörfçü hayatını hala her gün Cornwall’da, en iyi bildiği şeyi yaparak geçiriyor.

70 yaşındaki Haslock, gençliğinde olimpiyatlar da dahil birçok maceraya katılıp başarılar kazanmış bir sporcu. Henüz 21 yaşındayken yani 1966’da ilk sörf tahtasına sahip olan Haslock ülkesinin ve dünyanın ilk kadın sörfçülerinden biri. “Bu işe başladığımda henüz bu spor erkekler arasında bile çok az yapılıyordu” diyor Haslock. 

Gwyn, sörf yapmaya evinin hemen yakınındaki Truro’da başlamış. “İlk başlarda haftada üç gün sörf yapıyordum. Daha sonra her gün gitmeye başladım ve bu benim için bir tutkuya dönüştü. Tam 50 yıldır bitmeyen bir tutku.”

Peki, en yaşlı sörfçü unvanı nerden geliyor? “İnternette araştırdım ve bu işi yapıp da benden daha yaşlı olan kimseyi bulamadım” diyor Gwyn. Bir kadın olarak genellikle erkeklerin domine ettiği bir spor dalında bu kadar başarılı olma sırrı hakkında ise gayet net konuşuyor Gwen: “Ben kendimi sadece bir sörfçü olarak görüyorum. Cinsiyetlerin bir önemi yok!”

Aslında Gwyn ile ilgili yaşı dışında hatırlatılacak birçok başarı da var. Örneğin 1970’li yıllarda dünyanın en zorlu bölgelerinde yaptığı yolculuk. Asya’dan Afrika’ya hatta Yeni Zelanda’ya kadar dünyadaki tüm dalgalarla tanışan ve hemen hepsinde sörf yapan ilk kadın olan Gwyn, zamanla bu tutkusunu bütün sırlarıyla birlikte anlattığı bir okula da çevirmiş. “Her gün ilk önce kendim iki saat çalışıyorum ardından da öğrencilerimi yanıma alıp onlara kendi sörf sevgimi aşılamaya çalışıyorum.”

İngiltere’nin küçük bir kasabasında yaşayan küçük bir kızı sörf yapmaya iten sebep ne olabilir peki? “Babam elbette!” diye yanıtlıyor Gwen. “O benim hem denizlere aşık olmamı hem de bu sporu daha küçük yaşta çok sevmemi sağladı. İlk antrenmanlarımı onunla yaptım. Evde babam, denizde hocam oldu. Artık tek başımayım ama ne zaman sörf tahtasıyla yola çıksam yanımda olduğunu hissediyorum.”

Gwyn bu işi profesyonel olarak yapmak dışında eğlenceye de dönüştürmüş durumda. Yılın belirli zamanlarında kendi kasabasında bir şov düzenleyen Gwyn, bu işi 60 yaşına kadar yılda 6-7 kez yapıyordu ama şu sıralar yılda bir kez yapıyor.

“Sörf ile hiçbir ilgisi olmayan insanlara da ulaşmak istiyorum. Bu sporun ne kadar ilham verici ve eğlenceli olduğunu gösterme amacındayım. Bunu 50 yıldır yapıyorum. Ve sanırım öldüğüm güne kadar da yapmaya devam edeceğim.”

Gwyn hem muhteşem bir sporcu hem de 70 yaşında bile çocuk yaşta aşık olduğu sörf sanatını herkese tanıtmaya çalışıyor. Ne diyelim? Yolun açık olsun Gwyn!