Mobilemenu
Profile

8 Maddeyle Neden Strava Kullanmalısınız?

Kendinle yarış

Sportif amaçla bisiklete biniyorsunuz, sık sık antrenman yapıyorsunuz ama bedensel gelişiminiz hakkında bir bilginiz yok. Bu ölçümü yapabilmek için ya sadece bu amaç için satılan sayaçlardan alacaksınız ya da akıllı telefonunuza (olmadığını düşünmüyoruz bile!) Strava uygulamasını indireceksiniz. Strava bisikletinizle ne kadar sürüş yaptınız, hangi eğimleri aştınız, kaç watt güç ürettiniz, saatte kaç kilometrelik ortalama ve azami hıza ulaştınız, daha önceden belirlenmiş segmentlerde nasıl dereceler elde ettiniz hepsini size bir bir gösterecek. Dahası Strava size kadansınızı, kalp atış hızınızı, harcadığınız kaloriyi, yolun hangi kilometresinde hızınızın ne kadar olduğunu vermeyi de biliyor. Sizin geçmişe dönük değerlerinizi de tutuyor. Bunları inceleyip form olarak nasıl bir gidişat içinde olduğunuzu görebilirsiniz. Her ay yenilenen challenge’lara katılıp belirlenen kriterleri tutturmaya çalışmak da gelişiminizi artıracak. Bu sonuçları göz önüne alarak sonraki sürüşlerde temponuzu artırarak derecelerinizi geliştirir ve en azından bir kişiyi, yani kendinizi geçebilirsiniz!

Görünmeyen rakiplerle yarış

Tabii hep kendinizle yarışmaktan sıkılabilirsiniz veya “Yahu ben şu dereceyi yaptım ama acaba bisiklet ahalisi arasındaki yerim nedir?” diye kendinize sorular sorup yanıtlar arayabilirsiniz. İşte Strava size bu yanıtı da veriyor. Uygulamanın en güzel özelliklerinden bir tanesi de bisikletçilerin çeşitli segmentler oluşturarak diğer bisikletçilerle performanslarını karşılaştırma imkanı vermesi. Bu bazen düz bir yol oluyor, bazen de dik bir eğime sahip dişli bir yokuş. Strava’yı kullanırsanız uygulama size hemen o segmette bugüne kadar kaç kişi sürmüş, kim ne derece yapmış önünüze koyacak. Bu sayede rakiplerinizi görmesiniz bile onlarla yarışma imkanı bulabileceksiniz. Bunun bir artısı da rakiplerinizi geçmekle kalmayıp kendinizi de geliştiriyor olmanız.

Doğru antrenman yap

Eğer bu uygulamayı kullanamadan bisikletle performans ortaya koymaya karar verirseniz ve bilmediğiniz yerlerde sürüş yapmaya niyetlenirseniz şöyle bir sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz: Standart dijital haritalar yolları gösterir, eğimleri değil! Strava’da bir rota çıkarttığınızda o rota üzerindeki segmentleri inceleyerek yolunuza çıkacak yokuşları ve inişleri görmeniz mümkün. Hatta uygulama bunları dikkate alarak rotanızı ne kadar sürede tamamlayabileceğinizi de öngörüyor. Bu sayede antrenmanınızı doğru bir şekilde programlayabilir, eve dönüşte taksiye bisikleti tıkıştırmak zorunda kalmadan hangi tempoda pedal çevireceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Ne kadar spor yaptığının farkında ol

Aslen ücretsiz bir uygulama olan Strava’nın paralı Premium modelini tercih ederseniz sürüşünüz sırasında da antrenman verilerinizi görebilirsiniz. Bu da antrenman dozajınızı ayarlamanızı kolaylaştırıyor. Tabii Strava’yı kullanmak için illa ki bir yol bisikletinin üzerine çıkıp, taytları çekip, alabildiğine pedal çevirmeye gerek yok. Uygulama bisiklet dışında, koşu ve yüzme meraklılarına da hitap ediyor. Bunun dışında bisikletle işe ya da okula gidip gelirken, öğle yemeği tatilinde yürüyüş yaparken veya hafta sonu sahilde ya da kırda gezinirken bile bu uygulamayı kullanıp ne kadar efor sarf ettiğinizi, ne kadar kalori harcadığınızı, dolayısıyla “o son dilim pizzayı” yiyip yiyemeyeceğinizi ölçümleyebilirsiniz!

Tanımadığın komşularınla ortak sürüşler yap

Strava’nın diğer bisiklet sayaçlarından asıl farkı tuttuğu rakamlar değil, bisikletçilerin sosyal paylaşım sitesi haline gelmiş olması. Yaptığınız sürüşleri kaydettiğinizde Strava’ya sizin adınızı giren insanlar derecelerinizi görebiliyor. Ayrıca kendinizin, bisikletinizin, çıktığınız turlarda gördüklerinizin fotoğraflarını da çekip Strava’ya yükleyebilirsiniz. Bu sayede tanımadığınız insanlar sizin kim olduğunuzu anlayacak ipuçlarına kavuşacak. Nasıl mı arkadaş bulacaksınız? Segmentlerdeki derecelere bakıp liste başındakileri ya da sizin derecenize göre altınızdaki veya üstünüzdekileri takibe alarak. Muhtemelen onlar da “Bu da kim ola?” diyecek ve takibe takip yapacak! Takip ettiğiniz bisikletçilerin sürüş kayıtlarına yorum yapmak ve “kudos” diye tabir edilen beğeni yollamak da mümkün. Bunlar sayesinde benzer rotalarda sürenler bir yerden sonra yorumlar üzerinden sohbete başlıyor, dereceleri konuşuyor, gün geliyor “Haydi tanışalım, birlikte sürelim” diyerek hayali değil, gerçek bisiklet arkadaşına dönüşüyor. Hatta uygulama bünyesinde Strava kulüpleri bile kuruluyor. Böylece performansları birbirine yakın olan bisikletçiler ortak antrenmanlar yapmaya başlıyor.

Yeni parkurlar keşfet

Bisikletle onlarca, hatta yüzlerce kilometre gitmek elbette mümkün. Ama işi o kadar büyütmeyenlerin 10 kilometre gidip aynen geri döndüğünü düşünürsek evden çok da uzaklaşamadıkları ortada. Böyle bir durumda Strava’daki segmentler ve takip edilen bisikletçilerin sürüşleri yeni parkurlar keşfetmeyi sağlıyor. Aslında bildiğiniz ama bisikletle hiç gitmediğiniz için sizin adınıza bilinmez görünen yolların bir yerlerde birleştiklerini bu sayede görebilirsiniz. Yıllarca sadece bir sokak olarak gördüğünüz yolların aslında sağlam birer yokuş parkuru olabileceğini de Strava sayesinde öğrenebilirsiniz.

Kaybolmaya son

Strava sadece sizin eforunuzu ölçmekle yetinen bir uygulama değil; sürüş öncesinde bir rota çıkartıp aslında hiç bilmediğiniz yerlerde bile gönül rahatlığıyla bisiklete binebilirsiniz. Strava haritaları ve navigasyon sistemi birçok dijital harita sitesinden bile daha güvenilir ve anlaşılır bulunuyor. Rota uygulaması sayesinde o an nerede olduğunuzu, hangi yola sapmanız gerektiğini rahatlıkla bulabiliyor, kaybolmuyor, bir şekilde kaybolursanız da yolunuzu bulabiliyorsunuz. Tabii rotanız üzerindeki bisikletçi kovalayan köpekleri gösterememesi bir eksiklik!

Şehrinde bisikletlilerin nerede sürdüğünün tespit edilmesine yardımcı ol

Türkiye’de henüz bu yönde bir çalışma yapılmadı ama Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da bazı kentlerde yeni bisiklet yolları yapmak için Strava verileri kullanılmaya başlandı. Strava uygulaması kimin sportif, kimin ulaşım için bisiklet kullandığını ayrıştırmıyor; tam tersine tüm sürüşler kayıt altına alınıyor ve ısı haritalarıyla bunlar belgeleniyor. Bu sayede şehir içinde, bisikletlilerin hangi yolları, rotaları tercih ettikleri; nerelerden nerelere gittikleri ortaya dökülüyor. Bu ısı haritalarını layıkıyla inceleyerek bisikletlilerin en sık pedal çevirdikleri yolları tespit eden belediyelerin de bisiklet yolu yapmak için işi oldukça kolaylaşıyor. Bu yüzden bisiklet kullanıcılarının hepsinin Strava’yı kullanmaları, kısa ya da uzun demeden her sürüşlerini kayıt altına almaları oldukça önemli. Tamam, 2 kilometrelik kaydınıza belki şaka yollu takılanlar olabilir ama siz de ona göre başlık atarsınız olur biter.