Mobilemenu
Profile

9 Adımda Kar Mağarası Yapmak!

Önce Güvenlik

İlk iş kaya düşmesi, rüzgar ve çığ tehlikesinden korunur bir yamaç bulma zorunluluğu. Rüzgar, mağaranıza doğru esiyorsa bir yerden sonra taşıyacağı karlarla giriş tünelinizi tıkayabilir, uykudayken sizi içeri hapsedebilir. Seçtiğiniz yerdeki karın durumunu kontrol edin. Hafif, toz gibi karla çalışmak zordur; bu karla yapılan mağaraların çökme riski fazladır. Karı karıştırır, sıkılaştırır ve sertleştirirseniz iyi bir mağara yapabilirsiniz.

Alet & Edevat

Çok teknik bir şey gibi görünse de kar mağarası açmak için bir ya da iki kar küreği yeterli. Konaklamanız sırasında ışık ihtiyacınızı dumansız bir şekilde gidermeniz gerekliliğini unutmayın ve bir fener bulundurun. Mağarayı oluştururken vücut ısınızın yükseleceğini ve terleyeceğinizi; bunun yanında üzerinize yapışan karların mağara içinde eriyeceğini de düşünerek bir iki kat az giyinin ve yedek giysi bulundurun.

Temel Atma Töreni

Kar mağarası yapabilmek için en az 1,5 metre kar birikmiş bir yere ihtiyacınız var. Yaklaşık 3 metre çapında bir mağara yaparsanız üç kişi rahatça uyuyabileceğinizden emin olabilirsiniz. Yamacınızda o kadar yoksa çevreden kürekle takviye yapın. Çevrenizdeki yamaçları güvenli bulmadınız ama hala başınızı sokacak bir deliğe ihtiyacınız varsa olabildiğince derin ve geniş bir çukur kazmaya bakın. Büyük bir muşambanız varsa onu tavanınız yapacaksınız! Ama bu sığınağın bir kar mağarası kadar sizi sıcak tutacağını ummayın. Bir de evet, kar yağışı hızlanırsa tavanınız başınıza inebilir! Hava şartlarına göre yapıp yapmayacağınıza karar vermelisiniz.

Ekip

İmkanınız varsa en az iki kişi çalışın. Bir kişi mağarayı yaparken, diğeri de küreğiyle olası bir çökme durumunda acil yardım ekibi olarak müdahale etmek için hazır olmalı ve içeriden dışarı atılan karı çevreye yaymalıdır. Vardiyalı olarak çalışmak daha akıllıcadır. Yavaş ama metodik bir şekilde çalışın, fazla terlememeye özen gösterin, acele etmeyin. Terlerseniz hipotermi sorunuyla karşı karşıya kalırsınız. Bu yüzden sık sık mola verip küreği arkadaşınıza devredin.

Sıkı Kar

Mağaranızı oluşturacak karı sıkılaştırmanız gerekir. Bunu karları ayakkabılarınızla ezerek yapabilirsiniz. Hafif ve toz kar bu sayede daha sıkı ve dayanıklı hale gelir. Bu işlemin ardından en az iki saat soğuk havanın kar yığınını sertleşmesini beklemelisiniz. Bu sayede küçük kar evinizde göçük yaşanması riskini düşürürsünüz. Kar çok kuru veya toz haldeyse neredeyse bir gün beklemeden mağaraya girmeyin.

İnşaat Zamanı

İyi bir kar mağarasının duvarları en az 40 santimetre kalınlığında olmalı. Bu hem dayanıklılık hem de soğuğa karşı uygun bir ölçüdür. Kar mağarası yapılırken sıkışık alan yüzünden içeride bir kişi çalışabilir. İlk iş bir tünel kazmak, ardından T şeklini alacak şekilde mağaranın oturma alanını oluşturmaktır. Kazma işinin en zor kısmı çıkarılan karların dışarıya atılmasıdır. Bunun için kar, küpler halinde kazılarak dışarı atılmalı. Toz halde çoğu dökülür ve az miktarda kar tahliye edilebilir. Kazarken yolu şaşırmamak ve gereğinden ince tavan yapmamak için dışarıdan içeriye sopa, baton gibi ince uzun nesneler saplayarak kendinize kılavuz edinebilirsiniz. Mağaranın iç kısmının pürüzsüz olması için uğraşın. Yoksa içerideki ısıyla erime yaşanmaya başlanırsa su kayarak kenarlardan akmak yerine karşılaştığı ilk engelde aşağıya doğru iner. Muhtemelen tam da kafanıza damlar! Dışarıdaki sıcaklık eksi derecelerdeyse mağaranızın dış kısımlarına bir su dökebilirsiniz. Donan su mağaranızın direncini artırır.

Sıcak Havayı Korumak

Mağarayı yaparken tabanın, girişten yüksek olmasına özen gösterilmeli. Soğuk hava daha aşağıda toplanacağından giriş bölgesinde yoğunlaşır; böylece uyku alanı daha ılık bir havaya sahip olur. Yatacağını yerleri de yerden yüksek, bir raf gibi oyarsanız soğuktan biraz daha kaçınmış olursunuz. Zemini eşyalar, matlar ya da çam dallarıyla örtmek de sıcak havanın buradan kaçmasını bir nebze olsun engeller. Girişten ısı kaçışını engellemek için sırt çantanızı kapı gibi kullanabilirsiniz. Bu sayede karda dolaşan yabani hayvanlarından da gözünden sakınabilirsiniz.

Havayı temiz tutmak

Hem oksijen oranını korumak hem de zorunlu hallerde mum, ocak gibi karbonmonoksit üreten ısı kaynakları nedeniyle havalandırma açmak da gerekir. Kişi sayısına göre havalandırma deliklerinin sayısı değişebilir. İçerideki sıcak havanın bu deliklerden kaçmasından rahatsızsanız kar toplarıyla deliği içeriden tıkayın; bir süre sonra açıp içeriye taze hava girmesini sağlayın. Tabii ki yatarken delikleri tam olarak açık bırakın. Havalandırmaları sık sık kontrol etmelisiniz. Dışarıdaki kar yağışı sizi hayata bağlayan bu delikleri tıkayabilir.

“Hey, mağarama basma!”

Siz içeride sıcacık mağaranızda keyif çatarken dışarıda tipi küçük yuvanızın ortadan kaybolmasına çalışıyor olabilir. Bu yüzden mağaranızın dışını parlak ve renkli cisimlerle işaretlemeli, onu görünür kılmalısınız. Bu sayede hem mağaranızı daha sonra rahatlıkla bulabilir, başkalarını üzerine basmasının önüne geçebilir, olası bir çökme durumunda yardıma gelenler yerinizi kolaylıkla tespit edilebilir. Küreklerinizi de içeride tutun. Çökme halinde dışarıya doğru kazma şansınız olur.