Mobilemenu
Profile

9 Maddede Lokal Sörfçülerin Saygısını Kazanmak

Dalga sörfüne meraklısınız ve yine bir sahile geldiniz. Unutmamanız gereken bir şey var: Lokalizm. Eski topraklara, yerli halka ve “mekanın” müdavimlerine saygıda kusur etmeyin yeter. Tamam, bu deniz ve sahil onların babasının malı değil ama yine onlar orada sizden çok daha fazla vakit geçiriyorlar. Özellikle sörf dünyasında lokallere yani yerlilere saygı her şeyin anahtarı olacak.

Saygı Göster

Merak etmeyin, burayı mesken tutmuş ve yerel sörfçüler neler yapacağınıza göre size dikkat edecek. Buranın onları “mekanı” olduğunu bildiğinizi ortaya koyun, sakın dalgalarına atlamayın, kimsenin önüne çıkmayın. İngilizcede bu yapılana “drop in” veya “snaking” denir ve lokaller yılanları hiç sevmezler!

Sakin Ol

Sahile geldiğinizde wetsuit’inizi orada bulunanların yakınına koyun. Herkesin eşyası için yer varsa çekinmeyin, yavaş yavaş ortama katılın. Korkamayın, ısırmazlar! Ama fazla ada abartmayın. Biraz sessiz ve sakin kalmaya özen gösterin.

Yavaş!

Suya hareketlenirken ve ısınma egzersizleri yaparken agresif olmamaya bakın. Yerlerini kapacağınızı düşünenlerin rahatlaması için böyle davranmak iyidir.

Zevk Aldığını Göster

Suya girdikten sonra amaçsız hareketler yapan bir tip, ne yapacağı belirsiz bir deli ya da herkese salça olacak bir canavar olmadığınızı; ortamdan ve sörften zevk almak için kumsala geldiğiniz belli edin.

“Dostum Ben!”

Denk geldiklerinize “Merhaba” deyin. İcabında bunu yapmak için sadece başınızı hareket ettirmeniz, “shaka” selamı vermeniz veya gülümsemeniz yeterli. İnsanlarla göz teması kurarak samimiyetini ortaya koyun.

Yardım İste

Sahile sizden önce gelmiş olanlara hiç çekinmeden “Dostum, en iyi dalga nerede?” diye sorun. Merak etmeyin, insanlar aslen cömert bir doğaya sahiptir ve yardım isteyene yardım etme meyillindedir. Aslında… Sorunun cevabını biliyorsanız da yine de bu soruyu sorun. Karşınızdaki kendini işe yaramış ve mutlu hissedecek!

Takdir Et

Denizdekilere alaka gösterin, yaptıklarını takdir edin. Tepinmenize gerek yok; bunu ifadenizle de yapabilirsiniz. Beğendiğinizi gören sörfçüler, kısa zamanda sizinle iletişim kuracak ve en iyi noktaları kulağınıza fısıldayacak.

Sıranı Bekle

Beraber suya girdiniz ve ilk dalga geliyor. Tabii ki elinizle dalgayı gösterip, sıranızı beklediğinizi ortaya koyun. Bu küçük jestin ardından takdirleri toplamış olacaksınız. Belki de sizin jestinize jestle karşılık verip dalgayı size verirler!

Bir şekilde iletişim kurduğunuz yerel sörfçüye misafirperverliği için teşekkür etmeyi unutmadınız herhalde! Bunu da kuru kuruya yapmış olamazsınız! Güzel, hafif bir kokteyl veya kahve ısmarlamayı atlamamışsınızdır!