Mobilemenu
Profile

Acemi Deniz Kayakçılar İçin 10 Tüyo

Bebek adımları atın

Adımları küçük küçük atmalısınız ve ilk ciddi seferiniz için eve yakın bir gece gezintisi planlayın. Olur da ışık ya da ısınmak için gerekli aparatları almayı unutursanız bu bir felakete dönmesin. Birkaç gün bu şekilde hareket ettikten sonra uzun seferler için kendinizi hazırlamış, deneyim kazanmış olacaksınız.

Eşyaları sınırlayın ve kategorize edin

Birkaç günlük bir deniz kayağı seferi için alınacak eşyalar iki sırt çantasına sığar. Bu çok gibi gelebilir ama eşyaları toparlamaya başladığınızda o devasa boşluklar bir anda dolacak! Bu yüzden gerçekten ama gerçekten ihtiyacınız olanları alın. Ayrıca eşyaları kullanım amaçlarına göre farklı su geçirmez torbalara doldurup çantaya öyle koyun. Örneğin mavi torbaya kahvaltılıklar, kırmızı torbaya giysiler, sarı torbaya öğlen yemeği malzemeleri, yeşil torbaya uyku tulumu gibi. Bu sayede ihtiyacını hissettiğiniz eşyayı şıp diye bulursunuz.

Suda ayrı karda ayrı kıyafet

Karaya çıkacağınız zamanlar için ayrı kıyafetler kullanın. İcabında “kayaking” kıyafetlerinizi kurutamamış olsanız bile acı çekerek yine onları giyin kara kıyafetlerinize el sürmeyin. Nasıl olsa biraz sonra yine ıslanacaksınız! Böylece uzun, zorlu ve ıslak bir günün ardından kıyıya çıkarken kuru kıyafetleriniz olur.

Barometreyi unutmayın

Mutlaka bir barometreniz olsun; hiç olmazsa barometreli bir saat edinin. Genel bir kural olarak aşağı ya da yukarı olsun, ani bir basınç değişikliği güçlü rüzgarlar geliyor demektir. Öncesinden bu durumdan haberdar olursanız, kendinizi kolayca sağlama alabilirsiniz. Son 24 saatin basınç değişikliklerini de izlemeyi unutmayın.

Su ve yakıt

Yurtdışında kayak yapacaksınız, öncesinde çok iyi araştırma yapmalısınız. Özellikle su ve ısınmak için yakıt konusunda problem yaşayabilirsiniz. Örneğin ihtiyacınız olan gaz kutularını gittiğiniz ülkede bulamayabilirsiniz. İçme suyu için de yanınızda su filtresi, tablet veya iyot damla bulundurmanız gerekiyor olabilir. Rotanız üzerinde içme suyu satan yerler ya da kaynaklar var mı, yoksa yanınızda mı taşımanız gerekecek bunu öğrenmelisiniz.

Yakıt demişken…

Bu teknenin motoru sizsiniz ve o motor çok iyi yakıt almalı, yani beslenmeli! Bazıları ekspedisyon sırasında sadece enerji almaya odaklanır, damak tadını bir kenara atar. Yanlarına birkaç paket spagetti ve pesto sos alırlar; zaten tatlı su bulmak zorunda olduklarından başka bir şey taşımaları gerekmez. Böylece hızlı ve enerji dolu bir şekilde beslenebilirsiniz ama işi tatlandırmak için kuru domates, sarımsak, baharat da taşıyabilirsiniz. Çok yer kaplamazlar ve yemeği coştururlar. Çikolata, şekerleme ve bisküviler de hem ağzı tatlandırmak hem de enerji almak için iyidir.

Haritasız asla!

GPS’ler, akıllı telefonlar hem haritalara hem de hava durumuna dair bilgilere erişim sağlayabilir. Ama denizin ortasında çekmeyebilirler, pilleri bitebilir, tuzlu suyun ölümcül gücüne yenik düşebilirler. Harita okumayı ve pusula kullanmayı öğrenmeden bu maceraya hiç kalkışmayın. Bunları almadan da yola çıkmayın!

Plan da bir yere kadar

Tabii ki sefer öncesi planlama yapmak iyidir. Genelde 25 kilometrelik bir yolculuğun ortalama 5 saatte alınması planlanır. Fakat kötü hava ve su koşullarında bu planı güncellemek şart. Kimi zaman çevrede görülecek yerlere vakit ayırmak için de rotayı ve sefer süresini kısaltabilirsiniz. Çok yorulduğunuz zaman, kıyıya çıkıp kamp kurmak, ateş yakmak, yemek yapmak için yaklaşık 2 saat daha mesainiz olduğunu düşünüp planın dışına çıkabilirsiniz; dert etmeyin!

Yol arkadaşını tanı

Tek başınıza deniz kayağı gezintisi yapmak gerçekten rüya gibidir, bu doğru. Ama iyi ekip arkadaşlarıyla bu rüyayı çoğaltmak da doğru. Önemli olan beraber kürek çekeceğiniz insanları iyi tanıyor olmanız. Her gördüğü mağarayı keşfetmeye heves eden, sürekli fotoğraf çekme sevdasıyla küreği bırakan, asabiyetiyle ortamı bozan tipleri tabii ki istemezsiniz! Beraber yola çıkacağınız insanları tanımıyorsanız, sefer öncesinde mutlaka bir araya gelip onları şöyle bir tartın.

Kendine göre rota yap

Çıkacağınız rotanın sizin beceri ve tecrübelerinize uygun olup olmadığını iyice bir gözden geçirin. Herkesin bildiği, rüzgarlı, sert, karaya çıkma imkanlarının kısıtlı olduğu bölgelere hiç gitmeyin. İyi muhakeme gücü, zor şartlarda sıyrılma becerilerinden daha önemlidir. Her zaman hava tahminlerini kontrol edin, şartların nasıl olduğunu kendiniz araştırın ve sakin olduğu yerlerin bile tehlikeli durumlar yaratabileceğini unutmadan hareket edin.