Mobilemenu
Profile

Aceminin İlk Kamp Rehberi

Ekipmana Fransız Kalmayın!

İlk kampını atacak acemilerin çoğu çadır kurma işini “olay” günü öğreneceklerini düşünür. Hal böyle olunca bir bilenin birkaç dakikada kurduğu çadırla bu arkadaşlar saatlerce boğuşur. Bu hale düşmemek için satın veya ödünç aldığınız çadırı bahçenizde, bahçeniz yoksa evinizin salonunda ya da balkonunda kurun. Hatta uyku tulumunda uyumanın size uygun olup olmadığını da evde bir gece zeminde tulumla yatarak deneyin. Kampta kullanacağınız ocak, fener, ısıtıcı gibi aletlerin de nasıl kullanıldığını öğrenin. Akıllı bir kampçı olun, ekipmanınızı iyi tanıyarak yola çıkın.

İhtiyacınıza Göre Çadır Alın

Çadırınızı aracınızla taşıyıp, trekking yapmadan sadece kamp kuracaksanız büyük ve donanımlı bir çadır edinmeniz doğru olur. Arkadaşlarla paylaşılabilecek büyüklükte, kolay kurulabilen, beş mevsimlik bir çadır uzun yıllar işinizi görür. Ama çadırı sırt çantanızda taşıyacak ve doğa yürüyüş yaptıktan sonra gecelemek için kamp kuracaksanız en fazla iki kişilik çadır edinmelisiniz. Çift olarak hareket ediyorsanız üç kişilik bir çadır almaya bakın. Eşyalar da ciddi yer kaplayacaktır. Kara kışta kamp kurmak size göre değilse su geçirmeyen ve rüzgara karşı dirençli çadırlardan birini tercih etmeniz yeterli olur. Gereğinden fazla büyük ve ağır bir çadır, günün sonunda insanı dert sahibi yapabilir.

Liste Yapmadan Yola Çıkmayın

Kamp alanına vardığınızda önemli bir eşyayı unuttuğunuz fark etmek hiç hoş değildir. Fenerden çaydanlığa, çakıdan akşam yemeğine kadar unutulmaması gereken birçok şeyi taşımalısınız. Taşımak dert değil ama listesiz hareket ederseniz emin olun bir şeyleri unutursunuz. Listeyi yapın, çantanızı yaparken her maddeyi işaretleyin. Bu listeyi diğer seferler için de kullanın ve sürekli güncelleyin. Arızalı eşyaları yenileyin, kullanmadıklarınızı listeden çıkartın. Zamanla sadece gereken ve işinizi gören eşyalarla dolu, hafiflemiş bir sırt çantanız olacak.

İlk Kampı Uzaklara Kurmayın

Her ihtimali düşünün ve olumsuz sonuçları göze alarak ilk kamp yolculuğunuz için fazla açılmayın. Sadece bir gecenin ardından asla bir kampçı olamayacağınızı idrak edebilirsiniz. Ekipmanınız sorun çıkarabilir, kötü kurduğunuz çadırınız rüzgarla uçup gidebilir, yemeğiniz tükenebilir, bir anda yağmur bastırabilir. Evinize yakın çadır atmaya izin verilen alanlarda bir deneyim yaşayın; kötü durumlarda kendinize tası tarağı toplayın o sıcak yatağınıza dönme şansını verin.

Kamp Alanına Geç Gitmeyin

İlk defa kamp alanına gidiyorsanız erkenden orada olmaya bakın. Kamp alanının olanaklarını ve kurallarını kalabalık bastırmadan öğrenmeniz için bu size zaman kazandırır. Bu sayede çadırınızı istediğiniz herhangi bir köşeye de rahatlıkla kurabilirsiniz. İyice yerleşir, yeni gelenlere yer göstererek komşunuzu bile seçebilirsiniz!

Kamp Alanının Kurallarına Dikkat Edin

Kamp alanlarında gerçek bir mahremiyet yoktur. Sesinizi birazcık yükseltirseniz, söyledikleriniz diğer kampçılara kadar uzanır. Belki siz arkadaşlarınızla sohbet ediyorsunuz ama konuşmalarınız sabah gün doğarken kalkıp yürüyecek olduklarından yatan diğer kampçıları uyutmuyor olabilir. Mahremiyetiniz çadırınız ve çevresindeki size ait olan küçük alanla sınırlıdır. Diğerlerinin mekanlarına saygı gösterin, davet gelmedikçe alanlarına girmeyin.

Yemeği Planlayın

Kampın ilk öğününü herkes düşünür, peki ya sonrakiler! Akşam ateşi yakıp etinizi pişirdiniz, patlıcanı közlediniz ama bunun sabahı, öğleni, hatta bir sonraki akşamı da var. Bu yüzden gideceğiniz yerdeki alışveriş olanaklarını gözeterek kumanyanızı kaç öğüne ihtiyacınız olacağını göz önüne alarak hazırlamalısınız. Yola çıkmadan önceki gün alışverişi tamamlayıp, yol üstündeki benzin istasyonu marketlerine muhtaç olmayın. Gideceğiniz yerin yerel tatlarını da kampınıza taşıyabilirsiniz ama birkaç öğün sonrasını da düşünüp yanınıza konserve de alın. Yiyecekleri bozulma potansiyeline göre tüketmeye bakın.

Gecelerin Soğuk Olduğunu Unutmayın

Kamp kurmak için en iyi yerler ormanlar ve dağlardır. Tabii siz de deniz kıyılarındaki “aile boyu” kamp alanlarını tercih edebilirsiniz ama doğanın koynunda kamp kurmak bu işin özüdür. Yazın ortasında bile bu bölgelerde güneş ortadan çekildikten sonra ısı hızlı bir biçimde düşer. Gündüzü şort ve tişörtle geçirmiş olabilirsiniz ama temmuz ortasında kamp ışığında ağzınızdan buharlar çıktığını görmeniz bile olası. Bu yüzden uyku tulumu olmadan yola çıkmayın ve soğuğa göre de yanınızda kıyafetler bulundurun. Dağın başında omzunuza şal örtecek kimseyi de bulamazsınız!

Yedek Kıyafetleri Unutmayın

Sıcak hava yüzünden terleyip üstünüzdeki berbat edebilirsiniz. Bir su geçişinde boydan boya ıslanabilirsiniz. Sert bir yağmura, rüzgara, doluya yakalanabilirsiniz. Islak kıyafetlerinizi dakikalar içinde kurutmak mümkün olmadığından saatlerce Adem Baba gibi oturmak istemiyorsanız yanınıza yedek kıyafetler almayı unutmayın. Acemi kampçılar bunu pek düşünmezler de…

Hava Kötü Olacaksa Kampı Erteleyin

Acıdan beslenen bir ruhunuz varsa tabii ki sağanak yağmur altında ilk kampınızı kurabilirsiniz. Emin olun iki gün boyunca şakır şakır yağan yağmur ve çadırı yerinden sökecek gibi esen rüzgardan korunmak için çadırın içinde oturursanız ruhunuzu fazlasıyla doyurursunuz! Kampınızı planladığınız günlerde hava durumu hakkında olumsuz öngörüler varsa kampınızı ertelemeniz en doğrusudur. Yağmur ve rüzgarın dışında, bir de çamurla boğuşmayı istiyorsanız o başka tabii!