Mobilemenu
Profile

Ağva’da Gezilmesi Gereken Yerler

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle özellikle hafta sonu tatileri için sıklıkla tercih edilen Ağva, kısa sürede birçok noktasını gezebileceğiniz kadar da küçük bir yer. İşte yolunuz düşerse  Ağva’da görmeden dönmemeniz gereken 6 yer.

Saklı Göl

Şile sınırları içinde bulunan Saklı Göl, İstanbulluların sakin bir hafta sonu geçirmek için en çok gittikleri yerlerden biri.

Saklı Göl, Karamandere Köyü’nün içinde bulunuyor. Etrafı tamamıyla yemyeşil olan gölün çevresinde piknik yerleri de mevcut. Bol bol yürüyüş de yapabileceğiniz, ağaçların arasında uzanabileceğiniz Saklı Göl, İstanbul’un içinde ama onun gürültü ve aksiyonundan uzak bir yer olmasıyla fark yaratıyor.

Gelin Kayası

Ağva sadece gezilecek yerleri ya da doğası ile değil sıra dışı bir yapı olan Gelin Kayası ile de ünlü. Bu kaya aslında bir doğa olayının yansıması.

Ağva çok rüzgar alan bir yer ve zamanla şiddetli dalgalar kıyılardaki kayaları döverek sıra dışı şekiller oluşturuyor. Özellikle kıyıdan bakınca bir geline benzetilen bu kaya da ismini bu benzetmeden almış. Yıllar boyunca kayaları döven Ağva suları buna benzer birkaç yapı daha oluşturmuş ama aralarında en ünlüsü hep Gelin Kayası olmuş.

Kilimli ve Kadırga Koyları

Elbette Ağva’ya insanların en çok gitme sebebi yüzmek. Ağva’ya 20 dakika mesafede bulunan Kilimli ve Kadırga Koyları hem yüzme hem de piknik için ideal bir yer.

Yüzme konusunda suyu daha az dalgalı olan Kilimli Koyu daha sık öneriliyor. Ulaşımı pek kolay değil zira  öncelikle Yeşiçay’ı sandallarla geçmeniz gerekiyor. Koya geldikten sonra ise biraz yürümeniz gerekecek ama adeta saklı bir hazine gibi duran sakin koya geldiğinizde buna değdiğini göreceksiniz.

Hacıllı Köyü

Ağva’da görmeye değer yerlerden biri de Ağva. İstanbul’a 95 kilometre mesafede bulunan köy içinde gezerken şehre en yakın doğa deneyimini yaşayacaksınız. Köyde küçük lokantalar ya da otellerde mevcut. Geceyi geçirmek isterseniz uygun fiyata konaklayabileceğiniz yerler her zaman var. Elbette buraya en sık ziyaret sebebi Göksu Nehri ama o ayrı bir başlığı hak ediyor.

Göksu Nehri

Hacıllı Köyü’nün asıl alametifarikası elbette Göksu Nehri.

Göksu Deresi olarak da bilinen ve mevsime göre debisi değişen nehir İstanbulluların kaçıp sığındıkları en yakın doğa harikası.

Nehrin çeşitli kısımlarında kano ya da benzer su sporları yapmak mümkün ayrıca nehrin etrafı birçok lokantaya da ev sahipliği yapıyor. Kürek gezisi ya da kuş gözlemi için de nehre gelen birçok insan var. Kısacası burası hem spor hem de huzurlu bir tatil geçirmek için ideal yerlerden biri.

Ağva Plajı

Ağva’nın en meşhur yerlerinden biri de kendi adını taşıyan plajı elbette. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan plajın uzunluğu yaklaşık üç kilometre. Göksu ve Yeşilçay arasında kalan plajın denizi mevsime göre dalgalı ya da durgun olabiliyor.

Tuvalet, şezlong, soyunma kabinleri gibi hizmetler de sunan plaj yaz tatilinde daha uzağa gidemeyen İstanbullular için iyi bir alternatif.