Mobilemenu
Profile

Ailecek Gidilebilecek Kış Sporları Merkezleri

Kış yavaş yavaş yüzünü gösterirken, kış sporları yapmak isteyenler de kolları sıvamaya başladı. Şüphesiz ülkemizde de birçok kış sporu merkezi var ama hem ailece farklı bir kış tatili yapmak hem de bu tatil sırasında aksiyona dalmak istiyorsanız ve cebinizde de birikmiş paranız varsa listemize göz atın. Eşsiz güzelliği ile hem size hem de ailenize unutulmaz bir tatil yaşatacak yerleri toparladık.

Avoriaz, Fransa

İsviçre – Fransa sınırında bulunan ve kış sporları denince akla gelen ilk merkezlerden biri olan Avoriaz, Mont-Blanc eteklerinde, birkaç kayak merkezinin bir araya gelerek oluşturduğu dev bir kış sporları cenneti.

Yaklaşık 650 kilometrelik pist uzunluklarıyla bu alanda dünyada rakipsiz olan Avoriaz, hem profesyonellere hem de ailecek bölgeye giden ve bir kış sporunu ilk kez deneyimleyecek insanlara hitap ediyor.

Avoriaz kayak merkezi olarak tasarlansa da içinde diğer birçok kış sporunu deneyebileceğiniz alanlar da var. Üstelik bölgeye atlı kızaklarla çıkarken karşınıza çıkan uçurum kenarına kurulmuş muhteşem binalar bir masal havası da yaratıyor. Kısacası burası, paraya kıyarsanız gitmeniz gereken ilk kış sporları adreslerinden biri.

Alpbach, Avusturya

Alpbach’a bir kartpostalda denk gelirseniz, buranın dünyanın en masalsı köyü olduğunu fark edebilirsiniz. Karlar altında, inanılmaz huzur verici görünen bu köy aynı zamanda dünyanın en sık ziyaret edilen kayak merkezlerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

Yapılan bir oylamada Avusturya’nın en güzel köyü olarak seçilen Alpbach’da diğer kayak merkezleri kadar konaklama imkanı yok. Bazı pansiyonlarda kalıp hem köyün havasını soluyup günlük yaşamını deneyimleyebilir, hem de ailecek az tehlikeli statüsündeki kayak yerlerinde kış sporları yapabilirsiniz.

Oldukça cana yakın köy halkı sayesinde pek de yabancılık çekmeyeceğiniz Alpbach hem huzur hem de tadında aksiyonlar vadeden şahane bir seçenek. Tatil planınızı uzatırsanız çocuğunuzu bölgede bulunan kısa vadeli kayak okullarına gönderebilir ve bir kıvılcım olarak başlayan kayak sevgisini daha da büyütebilirsiniz.

Mont Tremblant, Kanada

Bu kez Kanada’nın göz bebeği olan bir kayak merkezine geldi sıra.

Kanada’nın ve dünyanın çeşitli yerlerinden turlar düzenlenerek gidilen Mont Tremblant, tam bir aile kış sporları merkezi. Önceden yer ayırdığınızda ailelere özel bir indirim de yapan bu bölgedeki oteller zannedildiği kadar pahalı da değil. Üstelik, kimi açılardan otel fiyat ve performansı olarak yerel kayak merkezlerinden çok daha ucuz.

Tabii -25 derecelik hava şartlarına önceden hazırlıklı olmanız da şart. Açık hava spalarında -25 derecede sıcak sulara dalmak da ayrı bir keyif elbette. Ayrıca birçok otel, işin başında olan aile üyelerine ücretsiz kayak dersi olanağı da veriyor.

Hazır bugünlerde daha da popülerleşmişken Kanada’da bir kış sporu macerasına ailecek dalmak isterseniz, Mont Tremblant aklınızda bulunsun deriz.

Engelberg, İsviçre

Kış sporlarının ana vatanına geldi sıra. İsviçre’de bulunan Engelberg, aslında bir tatil köyü. Daha doğrusu kış sporları tatil köyü. Farklı zorluk derecelerinde birçok kayak pisti bulunan köyde bu işe meraklı tüm aile üyelerine bir yer var.

Engelberg’de kayak pistleri zorluk derecelerine göre renklendirilmiş durumda. En zor olan ve genelde profesyonellerin tercih ettiği pistin rengi siyah. Orta derecede zorluğa sahip olan pistler ise kırmızı ile renklendirilmiş. Eğer bu işin başındaysanız ya da ilk kez kayak yapacaksanız da çözüm basit. Mavi renkli pistler başlangıç aşamasında olanlar için ve bu aşamada birçok kayak hocası da size yardımcı oluyor. Ayrıca çocuklar için de ayrı bir pist olduğunu hatırlatalım.

Kayak dışında, buz pateni, curling (şu fırçaların kullanıldığı garip spor), ski jumping gibi birçok seçeneğin de olduğu Engelberg’de fiyatlar elbette biraz tuzlu. Ama biraz parayı gözden çıkardıysanz da ailecek gidilecek kış sporları merkezleri arasında en iyi tercih olduğunu da hatırlatalım.