Mobilemenu
Profile

Ailesiyle Trekking Yapacaklara Tavsiyeler

Tatillerinizi ailenizin de dahil olduğu ufak çaplı maceralara dönüştürmek göründüğü kadar kolay değil elbette. Öncelikle maceraya dalınacak yerin seçilmesi, hava şartlarının uygun olması, özellikle çocukların tehlikelerden uzak kalacağı bir lokasyon bulunması gibi konular olmazsa olmazlardandır.

Ama gereken tüm önlemler alındığında ve zaman da ayrıldığında ailecek yapılan örneğin bir trekking’in keyfini birçok şey veremez. Hem doğanın koynunda tertemiz havayı içinize çekmek, hem de aile fertlerinize doğa sevgisini aşılamak için bulunmaz bir fırsat olarak da değerlendirebilirsiniz bu ufak trekking maceralarınızı. İşte yakın zamanda ailesiyle birlikte bir trekking macerasına dalmak isteyenlere birkaç tavsiye.

Plan nedir?

Her şeyden önce gideceğiniz yeri belirlemeniz, eğer konaklayacaksanız nasıl bir yeri seçeceğiniz çok önemli. Eğer hiç bilmediğiniz bir yerde yeni bir maceraya atılmak istiyorsanız mutlaka bir rehberle anlaşmalısınız. Mesafeleri hesaplamak ve çantanızda –bölgede internetin çekmediğini varsayarak- ufak bir harita da tutmak önem arz ediyor.

Ekstra atıştırmalıklar

Günübirlik bir maceraya atılacaksanız öncesinde sıkı bir kahvaltı yapmak elzem. Trekking yaparken ise çantanızda bolca ekstra atıştırmalıklar olması önemli. Ve elbette bol bol da su. Özellikle küçük çocuklar bu tip maceralarda çok susarlar. Yine onlar için şekerli yiyecekler, kuru meyveler, cips ve kuruyemiş de alıp çantanıza atabilirsiniz.

Gereçlerin tam olduğundan emin olun

Yolculuğunuzu hangi mevsimde yapıyorsanız ona uygun bir ayakkabı giydiğinizden ve aile fertlerinizin de giydiğinden emin olun. Ayrıca rakım arttıkça havanın serinleyeceğini göze alıp ekstra giyecek takviyesi de alabilirsiniz. Özellikle kışın bottan başka bir şeyle yola çıkmak aklınızdan geçmesin deriz.

Kışın rüzgarlık, yazın güneş kremi

Kışın bir maceraya atıldıysanız ekstra bir rüzgarlık ya da içlik giymeniz, özellikle de çocuklara giydirmeniz çok önemli. Yazın ise bir güneş kremini de çantaya atmanız şart. Özellikle küçük çocukların citleri güneşe karşı daha savunmasızdır ve onları olası güneş yanıklarından kurtarmak maceranızın akıbeti açısından büyük önem taşıyor. Aksi halde “sırtım yanıyor” ya da “kollarım acıyor” gibi sebeplerle trekking’i yarıda kesip eve mutsuz bir dönüş yapmak durumunda kalabilirsiniz.

Biribirinizden ayrılmayın

Trekking sırasında aile fertlerinin birbirine yakın hatta sıra halinde yürümesi tavsiye ediliyor. Düzenli olarak dinlenmek manzaraya karşı bakınmak, yeni bitkiler keşfetmek hatta nehirde biraz kürek çekmek... Hiçbirini ayrı ayrı yapmamak gerekiyor. Çocukların görüş mesafenizden uzaklaşmamasını ise söylememize bile gerek yok.

Bu küçük macerayı tamamladığınızda ise, eğer her şey yolunda gittiyse ilk fırsatta yeni bir trekking gezisi planlayacağınıza kesin gözüyle bakabilirsiniz. Özellikle çocuklarınız ola ki trekking maceranızdan mutlu ayrıldıysa zaten başka bir şansınız da kalmayacak. Sizden en yakın hafta sonunda bir başka bol oksijenli, güzel manzaralı doğanın içinde bir macera için plan yapmanızı isteyecekler.