Mobilemenu
Profile

Ale Rivas: Meksikalı Jetsurf Ustası!

Merhaba Ale, bize biraz kendini tanıtır mısın?

Adım Alejandra Rivas. Meksika’nın Cancun şehrinde doğdum ve büyüdüm. 2 yaşında yüzmeyi öğrendim ve o günden itibaren küçük bir “deniz kızı” haline geldim. Çocukken her hafta sonu annem, babam, iki erkek ve bir kız kardeşimle birlikte “snorkeling” yaptım ve okyanusta vakit geçirdim. 12 yaşında sörfe başladım ve o günden beri de karşılaştığım bütün “board” sporlarını denemeye çalıştım. Longboard, wakeboard, kitesurf, paddle board sporlarını öğrendim. 18 yaşında üniversitede macera turizmi üzerine eğitim almak için Kanada’ya geldim ve burada snowboard eğitmeni oldum. Birkaç sene sonra yine Cancun’a döndüm ve orada hoverboard & flyboard ile tanıştım. “Flygirls of Cancun” ile antrenmanlara başladım. Birkaç ay sonra Jetsurf Mexico şirketi bize jetsurf’ü denememizi teklif etti ve hikaye böyle başladı. Bu ilk görüşte aşktı! Jetsurf’e aşık oldum çünkü bana göre bu spor tüm board sporlarının tek bir board’daki kombinasyonu gibi.

Jetsurf’ü öğrenmek zor mu? Bu süreç nasıl gelişiyor?

Aslında göründüğü kadar zor bir spor değil. İhtiyacınız olan tek şey biraz denge. Tabii bir de içinizdeki eğlenme isteği!

Öğrenme süreci çok basit. Başlangıçta board üzerinde karnınızı yere dayıyor ve bir elinizle tutacağı kavrıyorsunuz. Daha sonra motoru çalıştırıyor ve çok az gaza basıyorsunuz. Daha sonra hareket etmeye başlayınca karnınızın üzerinden dizlerinize kalkıyorsunuz. Hızınızı uygun hissettiğiniz anda da tıpkı sörf tahtasındaymış gibi ayaklarınız üzerine kalıyorsunuz. Bundan sonrası çok eğlenceli!

Jetsurf’ü bize nasıl tarif edersin? Elektrikli wakeboad’la benzer yanları var mı? Jetsurf çok mu hızlı?

Bana göre jetsurfing denediğim en inanılmaz board sporu. Bu gerçekten tüm board sporlarının bir yerde buluşmuş hali gibi. Kimseye ve hiçbir şeye bağımlı değilsiniz, sadece kendiniz ve board’unuz var.

Elektrik wakeboard’u hiç denemedim ne yazık ki ama bir gün ikisini karşılaştırmak için mutlaka denemek isterim.

Hız konusuna gelince de jetsurf size adrenalini hissettirecek kadar hızlı!  

Peki, neden bu sporu seviyorsun? Bu sporun hangi özelliği seni daha çok cezbediyor?

Jetsurfing’in en sevdiğim yanı tahtanın üzerindeyken kendimi özgür hissetmem. Board üzerinde o kadar mutluyum ki bazen şarkı söylüyor ve dans ediyorum! Jetsurfing’in en sevdiğim özelliği de bu sporu yaparken tanışmış olduğum insanlar. Bu spor dünyanın her yerinden birçok kişiyi bir araya getiriyor!

Nasıl profesyonel oldun?

Sanırım profesyonel olmam “kazara” gerçekleşti! Kendi kendime sadece eğlence için jetsurf yaparken, Jetsurf Mexico beni bir yarışa davet etti. Ancak ilk başlarda yarışan başka kadın yoktu bu yüzden ilk mücadelem erkeklere karşı oldu. Hiç de fena bir sonuç elde etmedim. Sonraki her yarışta yer almayı o andan sonra istemeye başladım.

Jetsurf için favori bölgelerin nereler? Neden?

Jetsurf için favori yerim doğmuş olduğum Cancun bölgesi. Sadece güzel olduğu için değil, burası yıl boyunca çok sıcak ve Jetsurf Mexico Academy çatısı altında çok iyi arkadaşlarım var.

Jetsurf yarışçısı olduğunu duyanlar nasıl tepki veriyor?

Çoğu kişi hala jetsurf’ün ne olduğunu bilmiyor ancak ben onlara sporu anlattıkça bu çok hoşlarına gidiyor çünkü bu gerçekten muhteşem bir icat.

Jetsurf’ün fiziksel olarak sana kattığı şeyler oluyor mu? Formunu nasıl koruyorsun?

Jetsurf tüm vücudu çalıştıran bir spor. Bacaklarım ve sağ kolum daha önce hiçbir zaman böylesine kuvvetli olmamıştı (gülüyor)! Dengemi geliştirmenin yanında beni mutlu ve motive tutuyor. Aynı zamanda Wire Fit adında yerel bir spor salonunda yaptığım elektrik destekli salon çalışmaları da jetsurf için formda kalmama yardımcı oluyor.

Jetsurf haricinde hayatını kazanmak için yaptığın bir meslek var mı?

Jetsurf benim için bir tutku gibi henüz bu sporla hayatımı kazanabileceğim bir konumda değilim. Bu yüzden tutkumun peşinde gidebilmek için haftanın 6 günü Cancun’da Hard Rock Hotel’de çalışıyorum.

Buradan teşekkür etmek istediğin sponsorların var mı?

Jetsurf Mexico’ya beni bu harika sporla tanıştırdıkları için teşekkür ederim. Ayrıca @jetsurfmexico, @fuelmexico, @wirefit , @jetpilotcompany, @roxymexico, @yuckite olmak üzere bütün sponsorlarıma da bana olan destekleri için minnettarım.

Felsefeni en iyi özetleyen “motto” nedir?

Motto’m her zaman “Board’u yaşa ve sev. Tutkum benim yaşam tarzımdır.” Herkesi her zaman hayallerini planlarına çevirme ve hiçbir şeyin imkansız olmadığı konusunda cesaretlendirmeye çalışırım.

Gelecekteki hedeflerin neler?

İlerdeki planlarım diğer kızlara da rüyalarını yaşamaları konusunda destek olmak ve onlara ilham verebilmek. Ayrıca vücudumun beni taşıyabildiği yere kadar da jetsurf ve diğer bütün tahta sporlarını yapmak istiyorum.

Zaman ayırdığın için teşekkürler! Buradan Türk takipçilerine söylemek istediğin bir şey var mı?

Türkiye’de bu sporları seven herkese sevgilerimi yolluyorum. Hepinizi Cancun’da bekliyor olacağım!