Mobilemenu
Profile

Annabel van Westerop: Dünyayı Gezdiren Uçurtma!

Merhaba Annabel! Röportaj teklifimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Bize kısaca kendinden bahsedebilir misin?

Merhaba, öncelikle ben röportaj teklifiniz için çok teşekkür ederim!

25 yaşında, Karayipler’de bir ada olan Aruba’da yaşayan Hollandalı bir kızım. 7 yıldır profesyonel olarak kiteboard yapıyorum, şu ana kadarki en büyük başarım 2017 yılında freestyle disiplininde Vice Dünya Şampiyonu olmaktı!   

Genç yaşlarda ailenle birlikte su sporlarını öğrenmek için harika bir yer olan Aruba’ya taşınmışsınız. Bunun senin için bir şans olduğunu ve bugünlere gelmende önemli bir etkisi olduğunu düşünüyor musunuz?

Aruba’ya ben 11 yaşındayken taşındık, 14 yıl olmuş bile! Evet, kiteboard ile ilk kez Aruba’da henüz 13 yaşındayken tanıştım ve bir yıl sonra düzenli olarak yapmaya başladım. Denediğim ilk an bu spora bağlanmıştım!

İlk önce rüzgar sörfünü denemişsin ama daha sonra kitesurf’e odaklanmışsın. Kitesurf’te seni çeken özellikler nelerdi? Neden bu sporu denemek istedin?

Babam kiteboard’a başladığı zamanlarda ben de rüzgar sörfüne başladım çünkü o zamanlar 13 yaşındaydım ve o dönemlerde kitesurf derslerine başlamak için 15 yaşında olmak gerektiği söyleniyordu. Rüzgar sörfünü de çok sevmiştim ama babama ve havalarda uçan diğer kitesurf’çülere bakarak  “Benim yapmak istediğim şey de bu!” diyordum. 14 yaşındayken kite okulu benim için bir ayrıcalık yaptı ve kitesurf öğrenmeye başladım!

Yarışlara katılmaya nasıl başladın?

Kite öğrendikten bir sene sonra ilk yarışıma yine Aruba’da katıldım. Bu Freestyle ve Big Air kategorilerini barındıran amatör bir yarıştı ve kazandığım zaman çok mutlu olmuştum. 3 yıl boyunca burada yarıştım ve sonra bir yarış için Venezuela’ya gittim, orada da kazandım! Her zaman mücadeleci bir kişi olmuşumdur bu yüzden daha fazlasını istedim. Sponsorluk için markalara yazmaya başladım, birkaç yıl sonra birkaç yerel sponsorum oldu, uluslararası bir kite firmasının bana bir kontrat önermesi de benim için bir şans oldu. O günden itibaren seyahat etmeye başladım ve dönüp arkama bakmadım!

Bildiğimiz kadarıyla Amarok Dünya Kupası için 2017 yılında Türkiye’ye geldin. Bu senin ilk gelişin miydi? Ülkemizi nasıl buldun?

Türkiye’ye ilk kez 7 yaşındayken tatil için gelmiştim. 2015 yılında Türk Hava Yolları ve Turkey Home’un büyük tanıtım projesinin bir parçası olarak güzel ülkenizin pek çok yerini görme fırsatı yakaladım. 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye’de yarışlara katıldım. İnsanları ve kite bölgelerini çok sevdim. Umarım tekrar ülkenizi ziyaret etme fırsatı bulurum!  

 “Home of Turquoise” isimli kısa filmde yer alma ile ilgili teklifi nasıl aldın? İlk tepkin ve cevabın ne oldu? Bütün bu deneyimi nasıl değerlendirirsin?

Uluslararası gösterimde olan bu tanıtım filminin yüzü olduğum için çok şanslı hissediyorum. İnanılmaz bir tecrübeydi. Film için sürekli olarak seyahat ettik ve bu sayede pek çok yeri görme fırsatı yakaladım. Oraya varana kadar prodüksiyonun bu kadar büyük olduğu konusunda herhangi bir fikrim yoktu. Bu projenin hala hayatımdaki en unutulmaz ve özel deneyimlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Kısa filmle ilgili olarak Türk halkından gelen tepkiler nasıl oldu?

Türkiye ve dünyanın geri kalanından aldığımız geri dönüşler çok pozitifti. Bununla ilgili olarak çok mutluyum çünkü bu proje ile Türkiye’nin imajını çok doğru yansıttığımızı düşünüyorum. Türkiye’de kaldığım süre içinde bana gerçekten çok iyi davranıldı bu yüzden her zaman ülkenize geri gelmek isterim.   

Söylediğin gibi freestyle kategorisinde Vice Dünya Şampiyonu oldun. Şampiyon olmak nasıl bir his?

Evet, teşekkürler! Bu inanılmaz derecede gurur duyduğum harika bir sonuç. Bu yarışma kariyerimde önemli bir yer tutuyor ve başarımdan dolayı minnettarım. Şimdi sporun, yaşam tarzımla ilgili olan yönlerine daha fazla odaklanacağım. Çok güzel yerler görüyorum, buralarda harika içerikler çıkarabilirim ve umarım Türkiye de bu listenin içinde olacaktır!

Kiteboard sporcusu olarak çok fazla seyahat ediyorsun. İşinin bu özelliğini de seviyor musun yoksa bu seni zorluyor mu?

Sehayat etmeye bayılıyorum! Uçakta olmak, yeni yerlere gitmek, insanlarla tanışmak, harika yerlerde kitesurf yapmak, hepsi şahane tecrübeler. Umarım uzun yıllar işimi seyahat ile kombine etmeyi sürdürebilirim.    

Kitesurf için favorin olan üç bölge hangisi?

Brezilya: Freestyle için harika bir yer. Ayrıca oradaki yaşam tarzının getirdiği “rahatlığı” çok seviyorum.

Britanya Virjin Adaları: Beyaz kum, sıcak ve masmavi sulara bayılıyorum. Karayip adacıkları arasında kite’la gezmek her zaman maceralı ve çok zevkli.

Yeni Zelanda: Şu anda staj için buradayım ve yaşadığım yerden bu kadar uzakta kite yapacağımı hiç tahmin etmezdim. Burada 3 ay boyunca North Kiteboarding markası ve tasarım merkezi ile çalışacağım. Umarım bu süre içinde birçok harika kite bölgesi keşfetme fırsatım olur.

Kitesurf haricinde neler yapıyorsun? Başka bir mesleğin var mı?

Şu anda üzerine çalışmasam da sertifikalı bir yoga öğretmeniyim. Aynı zamanda Aruba Üniversitesi’ndeki derslerimi tamamlıyorum. Yakında Uluslararası Turizm Yönetimi bölümünden mezun olacağım.

Seni dinlendiren ve rahatlatan aktiviteler var mı?

Yoga yapmak benim için çok önemli. Zihnimi ve vücudumu dengede tutan bir aktivite. Kitap okumak da benim için iyi bir rahatlama yolu. Hatta uçakta kitap okumak daha da iyi!

Bize unutamadığın bir kite anını anlatabilir misin?

Yarışlarda yaşadığım en unutulmaz anlardan biri Türkiye, Akyaka’da gerçekleşti. Finalde diğer 6 kızla birlikte yarışıyor ve berbat bir performans gösteriyordum. Son hareketlerimizi gerçekleştirecektik ve ben 6. sırada bulunuyordum. Podyum için çok yüksek bir rakam olan 8.3 puan almam gerekiyordu, bu yüzden çok gergindim. Son hareketimi yapmak için havalandım ve başarıyla suya indim fakat plaja çok yakındım. Kite’ım ve board’umla birlikte plajın yaklaşık 10 metre içine kadar düştüm. Tek düşündüğüm şey hareketimin geçerli sayılıp sayılmayacağıydı. Ve hareketim geçerli sayıldı! Böylelikle 2017 yılında Türkiye’de podyuma çıkmış oldum.   

Sana olan desteklerinden dolayı buradan teşekkür etmek istediğin sponsorların var mı?

Bu yıl North Kiteboarding ve Mystic markalarıyla kontrat imzaladım. Bu iki harika marka ile yaşayacağım yeni maceralardan dolayı çok heyecanlıyım. North Kiteboarding bu yıl da yeni şeyler planlıyor, Ağustos ayında tamamı yeni ekipmanlarımızı tanıtacağız ve bu muhteşem olacak!

Gelecekteki planların ne? Kitesurf’te devam etmeyi mi yoksa okuduğun bölümle ilgili bir iş yapmayı mı düşünüyorsun?

Sanırım kusursuz kombinasyonu buldum! North Kiteboarding markası bana %50 takım yarışçısı, %50 satış ve organizasyonlarda çalışmam için bir teklifte bulundu. Üniversite derslerimi tamamladıktan sonra bunun kariyerim için doğru bir adım olacağını düşünüyorum. Sporcu olarak sporun yaşam tarzı yönlerini daha ileri götürmek istiyorum: Organizasyonlara katılım, yeni projelerde yer almak, harika içerikler yaratmak gibi… Aynı zamanda tecrübe edineceğim ve büyüyen bir firmanın parçası olabileceğim düzenli bir işim de olacak!

İlginiz için çok teşekkür ederim, bu benim için çok şey ifade ediyor. Türk takipçilerim için iyi dileklerimi yolluyor ve hepsini kucaklıyorum!