Mobilemenu
Profile

Antarktika’da Scuba Diving

Dalışla ilgilenenler bilir: Bu tutkunun ne sonu vardır ne de sınırı… Durum böyle olunca dalış deneyimlerine yeni boyutlar katmak isteyenlerin dalış tercihleri de gittikçe uçlara yönelmeye başladı. Yalnızca sportif anlamda uçlardan bahsetmiyoruz. Dünyanın en uç bölgesinde bulunan Antarktika kıtası, maceraperestler için yepyeni bir meydan okuma fırsatı sunuyor.  National Geographic’in dünyada yaşanabilecek en uç maceralar listesinde de kendine yer bulmuş olan Antarktika’da dalış, bu sporda belli bir deneyime sahipseniz sizin de ilginizi çekebilir.   

Antarktika’nın az sayıdaki sakinlerinden olan penguenler 3 katmanlı derileri sayesinde -50 derecelerde dahi 600 metreye kadar dalabiliyor ve 10-15 dakika boyunca suda kalabiliyorlar. Peki, penguenler bunu zorlanmadan yapabiliyorken, insanlarda durum ne?  

İngiltere topraklarından tam 58 kat büyüklüğe sahip olan Antarktika kıtası, araştırmacılar dışında insan yaşamının olmadığı dünyadaki tek kıta. Esrarengiz buzul gölleri ve göz kamaştırıcı buz dağlarıyla kaplı bu beyaz kıtada dalış yapmak, “Bugüne kadar yaptığım dalışlar yeterince ekstrem değildi” diyenlerin bölgeye gidiş nedeni olabilir. Ancak bir hatırlatma yapalım: Kıtada sıcaklık -93 dereceye kadar düşebiliyor. Su altından söz etmiyoruz bile. Yine de, yeterli seviyedeyseniz ve uzman bir ekiple yola koyulmuşsanız bu deneyimi siz de yaşayabilirsiniz.   

Antarktika’da yapacağınız dalış sırasında dünyada başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz canlıları görebilirsiniz. Devasa örümcek yengeci, yumuşak mercanlar, anemon çiçeği, alışık olmadığınız türde solucanlar, kedibalığı ve daha fazlası… Ve pek tabii ki sevimli penguenler! Ayrıca bakir Antarktika coğrafyasındaki seyahatiniz sırasında kendinizi başka bir gezegende hissedebilirsiniz.

Bu eşsiz deneyime katılabilmek için sizden dalışla ilgili hatırı sayılır bir deneyime sahip olmanız bekleniyor. Psikolojik olarak da yapmanız gereken hazırlıklar var. En başta kendinizi en az -20 derece suda dalacakmış gibi hazırlamanız gerektiğini söylemeliyiz. Bölgede bir şeyler içip rahatlayabileceğiniz kafe ve bar gibi mekanların olmadığını da aklınızdan çıkarmayın. Gezegenin en soğuk ve en bakir bölgesi nefesinizi kesecek bir deneyim karşılığında dünya ile irtibatınızı koparmanızı isteyecektir.  

Uluslararası geçerliliğe sahip dalış sertifikanız ve doktorunuzdan alacağınız onay belgesi olmadan bu yolculuğa çıkmanıza izin verilmeyecektir. Tabii önce gitmek için gereken prosedürlerin cebinizde büyük delikler açacağını da belirtelim.

Eğer size söylenen güvenlik kurallarına eksiksiz uyarsanız Antarktika’da yapacağınız dalış sırasında da diğer denizlerdeki kadar güvenle dalabilirsiniz. Aksi durumlarda yardımınıza koşabilecek tek insanın ekip doktoru olduğunu ve bölgede hastane bulamayacağınızı da hatırlatmalıyız.

Söz ettiğimiz uyarıları ve bu yolculuğun size sunacağı tarifsiz deneyimi karşılaştırdığınızda gitmek isteyen tarafınız ağır basıyorsa bu işi organize eden profesyonel ekiplerle irtibata geçebilirsiniz. Dünyanın en ekstrem spor olaylarından birine adım atmak üzeresiniz!