Mobilemenu
Profile

Antarktika’yı Keşfetmenin 5 Yolu

Klasik Batı Yarımadası seyahati

Bu büyüleyici yolculuk, dünyanın en güneyindeki şehir olan Arjantin'deki Ushuaia'da başlıyor. Yolcular öğleden sonra gemye biner ve yolculuk başlar.

İlk durak, Antarktika Yarımadası'na 500 km mesafede paralel uzanan yaklaşık 20 adadan oluşan bir adalar topluluğu olan Güney Shetland Adaları’dır. Popüler duraklar arasında King George Island, Half Moon Island ve Deception Island'ın sular altında kalan bölümü bulunur. Bu son durağa geldiğinizde muazzam büyüklükteki penguen gruplarını göreceksiniz. Sonrasında ise sıra bölgenin bir diğer söhretli hayvanı  Antarktika kürklü fokları ile karşılaşabilirsiniz.

Ardından gemi, uzun bir yolculuğun ardından dağlık bir vahşi doğa olan Antarktika Yarımadası'na doğru ilerliyor. Yarımada'nın büyüsünü deneyimlemek için birkaç gün var. Lemaire Kanalı, Plèneau Körfezi, Neko Limanı, Cennet Limanı ve Port Lockroy görmeniz gereken yerler arasında. Yaban hayatı burada bol miktarda var: penguenler, foklar ve Antarktika kuşlarının yanı sıra, kambur balinalara da rastlayabilirsiniz. Bu yol ve dönüş toplamda 2 hafta sürüyor.

Çember hattı

Yaz aylarının sonuna doğru, Antarktika Yarımadası'nın güney ucundaki deniz buzu eridiğinde ortaya çıkan ve büyük bir çemberi andıran bu yol kışları buz tuttuğu için kullanılmıyor.

Bu yolculuk Batı Yarımadası rotasından birkaç gün daha fazla sürer. Rota üstünde  kaşiflerin kulübelerini ve çok az sayıda maceracının ziyaret ettiği bölgelerde büyük buz oluşumlarını görme şansı verir. Antarktika Çember hattını geçerken çekeceğiniz fotoğraflar epey popüler olmanızı sağlayabilir, en azından arkadaşlarınız arasında. Üstelik bu rota klasik Antarktika Yarımadası güzergahının tüm önemli noktalarını da içinde barındırır: Kıyı gezileri, deniz kanosu, foklar ve penguenler.

Güney Georgia ve Falkland Adaları hattı

Ushuaia'dan veya bazen Buenos Aires'ten hareketle yola çıkacağınız bir diğer hat daha var. Bu güzergahtaki ilk limanınız Falkland Adaları'dır. Dünyanın en yalıtılmış başkentlerinden Port Stanley'i ve takımadaların batı tarafını keşfedin; burada penguenler ve albatroslar sık sık karşınıza çıkacak.

Bir sonraki durak olan Güney Georgia ise olağanüstü bir yer. Bazıları Antartika'ya bile benzetiyor. Issız, 170 km uzunluğundaki ada, gezegendeki en etkileyici vahşi yaşam koruma alanlarından biri, yaklaşık 5 milyon sürüngen ve 60 milyondan fazla kuş için bir üreme alanı. Burası biraz gezip görmeli bir rota olduğu için toplamda 21 gün sürüyor.

Ross Denizi rotası

Yılda sadece bir avuç gemi Yeni Zelanda ya da Avustralya’dan Ross Denizi’ne doğru yola çıkar. Yolculuk bir ay sürer ve seyahat programı koşullara göre büyük ölçüde değişir. Denizler, rüzgarlar ve soğuklar, Antarktika Yarımadası'nın çevresinden bile daha güçlü eser.

Antarktika'ya giderken, gemiler tipik olarak bazı Antarktika adalarında bulunur, ancak karalar arasında uzun günler vardır. İlk durak genellikle bozulmamış Snares Adaları (endemik bir penguene ev sahipliği yapan), ardından Macquarie Adası, Campbell Adası ve Auckland Adaları olur. Sonrasında ise Antarktika Yarımadası’nda doğru 10 gün kesintisiz bir yolculuk başlar.

Weddell Denizi hattı

Yarımada'nın vahşi tarafına hoş geldiniz! Ushuaia'dan çıktıktan ve iki gün geçirdikten sonra, geminiz Antarktika Yarımadası'nın daha az ziyaret edilen doğusuna Weddell Denizi'ne varıyorsunuz. Bu buz gibi vahşi doğa, dramatik tabular buzdağları ve buz kütlelerinin yanı sıra dev penguen kolonilerine ev sahipliği yapar.

En dikkat çekici noktalar arasında, 200.000 pengueninin yuva yaptığı Paulet Adası vardır. Bu sevimli yaratıkları görerek geçen 2 günün ardından ise irili ufaklı birkaç adayı daha geçince Antarktika Yarımadası’na ulaşabiliyorsunuz. Her şey toplam 2 hafta sürüyor.