Mobilemenu
Profile

Antik Dönemin En Ürkütücü 5 Sporu

Mob Football

14. yüzyıldan itibaren İngiltere'de salı günleri gençlerin top topladığı ve oynadığı popüler bir gün haline gelmiş. Bu oyun yalnızca modern futbolun değil, aynı zamanda futbol holiganizminin de ortaya çıkışıydı.

Şişirilmiş bir domuz derisi ve onun tüyleriyle yapılan top özellikle birbiriyle kavgalı köyler arasında anlaşmazlıkları çözmek için oynanırdı. Ama bu olayları pek çözmez aksine büyütür ve holiganizmin kökleri dediğimiz büyük kavgalarla biterdi.

Tıpkı bugün olduğu gibi o gün de iyi top oynamak statü yükselten bir şeydi. O yüzden yoksul mahalleler ve köylerde bu oyunu oynamak çok popülerdi. Ama neredeyse hiç kural yoktu ve top da çok sertti. Bu durum ağır yaralanmalara sıklıkla yol açıyordu. En sonunda 1365'te III. Edward futbolu yasakladı, çünkü bu durum sosyal patlamalara neden oluyor ve yetenekli genç erkeklerin okçulukla uğraşmasını engelliyordu.

Harpastum

Antik Romalılar, görünüşe göre Rugby'ye benzeyen Harpastum adlı bir top oyununa sahiplerdi. Oyuncular arasında küçük bir top geçidi vardı ve topun yere dokunmasına izin vermeden havadan oynamaya çalışıyorlardı.

Fakat Harpastum bugün oynanan Rugby’den biraz daha vahşiydi. Fiziksel olarak temas kurmak zorunluydu ve genç erkekler için bu yarış bir güç sembolüydü.

Bu oyun ilk olarak Floransa'nın merkez meydanında oynanmıştı. 27 kişilik takımlar birbirleriyle yüzleşir ve mümkün olan her yolla, topun her iki ucundaki bir çitin üzerinden topu almaya çalışırlardı. Günümüz “uygar” ve fair play davranışlarının tamamının aksine yumruklama, tekmeleme güreşme ve hatta ölüme kadar giden arbedeler yaşanması serbestti.

Bu oyun ilk olarak Floransa'nın merkez meydanında oynanmıştı. 27 kişilik takımlar birbirleriyle yüzleşir ve mümkün olan her yolla, topun her iki ucundaki bir çitin üzerinden topu almaya çalışırlardı. Günümüz “uygar” ve fair play davranışlarının tamamının aksine yumruklama, tekmeleme güreşme ve hatta ölüme kadar giden arbedeler yaşanması serbestti.

Knattleikr

Knattleikr bir Viking oyunuydu. Herhalde bu bilgi acımasız bir oyundan bahsedeceğimize dair bir ipucu olmuştur.

Knattleikr hakkında kesin olarak çok az şey biliniyor, ancak oyunun nasıl işlediğine dair ipucu oluşturacak bazı veriler elimizde var.

Yarasadan yapılan bir top ile (evet yarasanın derisinin kalınlığı bunda önemli bir rol oynamış) oynanan Knattleikr’de iki ayrı takım karşı karşıya geliyor ve ellerinde bugünkü kriket sopalarına benzeyen bir aletle bu topa vuruyorlardı. Amaç ise bu toplara olabildiğince sert vurarak karşı takımdan birkaç kişiyi yere düşecek kadar yaralamak ve maçı kazanmak.

Buz göletleri üzerinde oynandığına dair kaynaklar olan oyun biraz zorlarsak bugün oynanan krikete benziyor ama çok daha vahşisi elbette.

Pankration

Antik Yunan’dan miras bir ekstrem spor olan Pankration, iki erkeğin neredeyse hiç kural olmadan acımasız bir mücadele ile karşılaştığı Olimpik bir spordu.

Tek kural, savaşçıların birbirlerinin kasıklarına vurmaması ya da delici bir cisimle saldırmamasıydı. Bu anlamda biraz adil bir spordu denebilir. Ama elbette bu kanın gövdeyi götürmesine ve kaybeden tarafın yere yığılmasına engel olmuyordu. Antik olimpiyatların en popüler sporu olan Pankraiton’un bilinen ilk zafer sahibi ise Arrhichion. Bu zaferin rakibinin ayağını kırmak suretiyle gerçekleştiği de kayıtlara geçmiş durumda.

Günümüzde en çok UFC yani kafes dövüşü ile kıyaslanan Pankraiton neyse ki bir Olimpiyat geleneği olarak günümüze kadar ulaşmadı ve biz de bu biraz zorlayıcı görüntülere maruz kalmamış olduk.

Cretan Bull Leaping

M.Ö. 1400'de Girit'teki bir Knossos sarayında bir boğanın üstünden sıçrayarak atlayan bir adamın resmi boyandı. Bu resim antik dönemin en acayip sporlarından birini de deşifre etmişti.

Aslında bu tür resimler eşsiz değildir. Bir boğanın boynuzlarını kavrayan figürlerin resimleri ve heykelleri özellikle Girit tarihinde oldukça çoktur. Fakat bu kez işin içinde bir iddia olduğu ve ortada bir spor olduğu aşikar.

Bir ayin olarak başladığı düşünülen bu boğa üzerinden atlama sporu zamanla erkeklerin kendi aralarındaki bir rekabete dönüşmüş. En azılı boğalara hiç temas etmeden onların üstünden atlama üzerine kurulu bu oyunda doğal olarak birçok ölümcül yaralanmalar da olmuş. Yaklaşık 300 yıl sürdüğü düşünülen bu gelenek günümüzün boğa güreşlerinin de ilk atası olarak kabul ediliyor.