Mobilemenu
Profile

Arazi Sürüşü Nedir, Ne Değildir?

Hobi, eğlence ve spor amaçlı zinde kalma sürüşlerinde tercih edilen dağ bisikletlerinin kullanım alanları, isminden de anlaşılacağı zorlu arazi ve patikalardır. Bu sürüşlerde biniciler, engebeli yollarla fazlaca haşır neşir oldukları için denge ve dikkat çok önemli unsurlardır. Bu unsurlara dikkat ederek, gün geçtikçe uzmanlaşırken doğa ile mücadeleden aldığınız keyif de doğru orantılı olarak katlanacak…

Beceri ve denge isteyen arazi sürüşlerinde karşılaşacağınız zorlukları aşarken, bisikletinizin de size ve zemine ayak uydurması gerekiyor. Bunun için özellikle süspansiyon sistemi kilit önem taşıyor. Tek (Hardtail – HT) veya çift (Full suspension – FS) süspansiyon sistemi arazi ve patika sürüşlerinde engebeli zeminin yaptığı etkiyi emerek sürücünün bisiklet üzerinde hakimiyet kurmasına yardımcı olur. Aynı sistem; vites, fren sistemine aktarılan gücün kaybolmasına izin vermez ve bu gücün tekerleklere aktarılmasını sağlar.

İyi bir arazi bisikletinin sürücüye keyif verip konfor sağlaması için sahip olması gereken başlıca özelliklerini sıralamak gerekirse: 

● Boyunuza göre, doğru kadro seçimi (piyasaya şu anda 26” bisikletler egemen olsa da yeni nesil üreticilerin birçoğu 29” tekerleklere ağırlık veriyor. Ayrıca yeni bir boy olan 27,5” tekerlekler de piyasadaki yerlerini yavaş yavaş almaya başladı.) 

● Kolay kontrol ve hakimiyet imkanı sunan kadro ile birlikte sele gidon gibi konfor donanımlarının binici özelliklerine göre ayarı 

● Zor durumlarda kullanmaya dayanıklı, hızlı tepki veren çekiş sistemi 

● Ani engel ve tehlikelere karşı etkili fren sistemi

● Üretilen gücü yola aktaran dayanıklı ve akışkan bir tekerlek seti 

● Şartlar ne olursa olsun yol tutuşundan düşmeyen, sürüş disiplinine uygun lastikler

● Darbeleri sürücüye olabildiğince az hissettiren, sertliği ayarlanabilir süspansiyon sistemi 

● Zamanında yapılan bakım ve kontroller Arazi bisikleti sürüşlerinde patikalar ne kadar engebeli, kayalık ve çamurlu olursa olsun sürüş dengesini korumak önemlidir. Bunun için sürücünün yolla, çevreyle, ekibiyle ve bisikletiyle bütünleşmesi gerekir ki, bu üçü bisikletin donanım ve özelliklerinden de önemlidir. Zinde ve çevik olmak, grup üyeleriyle anlaşabilmek, bisikletinizi tanımak arazi sürüşünden alacağınız keyfi arttıracaktır.

 

 Keyifli pedallar! 

Kaynak: aynakol.org